عمومی

آئین چراغ برات، در زیرکوه برگزار شد+تصاویر

همزمان با فرارسیدن نیمه شعبان، طبیق یک سنت دیرینه ،آئین چراغ برات، در نقاط مختلف شهرستان مرزی زیرکوه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،ايرانيان از ديرباز برای رفتگان و درگذشتگان خود احترام خاصی قايل بودند و سعی می‌کردند به نوعی روح آنان را از خود راضی نگه دارند، بر اساس همين سنت مراسم گوناگونی برای تجليل از مردگان و شادی روح آنها و طلب آمرزش در جای جای ايران زمين مرسوم است.
زيارت اهل قبور در اسلام هم تأکيد شده و در اين باره رواياتی وجود دارد که بر همگان توصيه می‌کند در حالت شادی و غم شايسته است انسان به قبرستان برود تا «واقعيت مرگ» و ناپايداری دنيا را درک کند و به ياد قيامت بيفتد و از گناه دوری کند. اسلام بر زيارت اهل قبور در مناسبت‌های زيادی به خصوص در شب و روز جمعه تأکيد کرده است و مردم در موقعيت‌های مختلف برای خيرات و خواندن فاتحه به مزار درگذشتگان می‌روند.
مردم شهرستان زیرکوه قبل از نیمه ماه شعبان هر سال با برگزاری مراسم مذهبی ویژه‌ای با عنوان «برات» یاد و خاطره عزیزان از دست رفته را گرامی ‌می‌دارند و به یاد مردگان خیرات می‌کنند.
مراسم چراغ برات ریشه دینی ندارد و در چند صد ساله حضور اسلام در ایران این سنت مورد تأیید پیشوایان دینی قرار نگرفته، ولی این سنت حسنه مربوط به ایران باستان است و به دلیل عجین شدن این رسوم با دین مبین اسلام تاکنون مخالفتی با آن صورت نگرفته است.
طبیق آئین برات در نقاط مختلف استان خراسان جنوبی،از بعدازظهر روز ۱۲ شعبان به مدت ۳ روز مردم با حضور بر مزار درگذشتگان تا غروب آفتاب در آن مکان می‌مانند و انواع خوراکی‌ها از قبيل خرما، شيرينی، شربت يا ميوه در تابستان و در فصل زمستان با چای، نان‌های محلی، آش رشته، گردو، برگه زردآلو، توت خشک و… را بر سر مزار درگذشتگان می‌چينند و از افرادی که برای قرائت فاتحه بر سر مزار حضور پيدا می‌کنند، پذيرايی می‌شود.
مردم بر اين باورند که در اين ۳ شبانه‌روز که با ميلاد با سعادت امام عصر(عج) مصادف می‌شود، مردگان آزاد هستند و زندگان با گرامیداشت ياد آنها نه تنها با اين عمل خير، برات آزادی درگذشتگان‌شان را از آتش جهنم از خداوند طلب می‌کنند، بلکه آزادی خود از آتش جهنم و آمرزش را نيز از امام دوازدهم، حضرت مهدی(عج) خواستار می‌شوند.
آئین برات در نقاط مختلف زیرکوه نیز با حضور مردم در آرامستانها طی روزهای مختلف برگزار می شود، به طوری که آئین برات در مناطق بخش زهان،کبود، و …صبح امروز و آئین برات در شهر آبیز و حاجی آباد، امروز عصر برگزار گردید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا