عمومی

آبهای مرزی زیرکوه بی هدف هدر می روند/مرزنشینان در تمنای آب

قسمت هایی از شهرستان زیرکوه در محدوده منطقه مرزی روی بستری از آب قرار دارد و دسترسی به آب در عمق بسیار پایین از سطح زمین اتفاق می افتد، اما بنا به دلایلی ساکنین این مناطق امکان بهره برداری از این آبهای زیرزمینی و روان آب ها را ندارند و این آب ها در دل دشت ها هدر می رود.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، سالهاست که خشک سالی های پی در پی عرصه را بر مردم و مسئولان استانهای کویری کشور تنگ کرده است به طوری که تامین آب و جلوگیری از هدررفت آبها یکی از دغدغه های مهم مسئولان در چند سال اخیر بوده است.
شهرستان زیرکوه نیز یکی از شهرستانهایی است که مردم آن به عینه در سالهای اخیر شاهد افت آبهای زیرزمینی بوده اند و خشک شدن و کم شدن آب قنوات و چاههای کشاورزی را لمس کرده اند.
عاملی که باعث گردیده تا شاهد روند مهاجرت بی شمار از شهرستان زیرکوه باشیم و بسیاری از جوانان این شهرستان مرزی به امید یافتن شغل راهی شهرهای اطراف شوند.
این درحالی است که علیرغم کمبود منابع آبی در بسیاری از مناطق،قسمت هایی از شهرستان زیرکوه در محدوده منطقه مرزی روی بستری از آب قرار دارد و دسترسی به آب در عمق بسیار پایین از سطح زمین اتفاق می افتد، اما بنا به دلایلی ساکنین این مناطق امکان بهره برداری از این آبهای زیرزمینی و روان آب ها را ندارند و این آب ها در دل دشت ها هدر می رود.
از جمله مناطق آبخیز شهرستان زیرکوه می توان به منطقه کبوده و مارزنگی اشاره کرد که دارای چشمه ها و قناتهای فراوانی است و همه این آبها به جز مقدار ناچیزی که جهت مصرف حیوانات استفاده می شود،هدر می رود.
اگر اجازه کشاورزی داده شود مردم به این منطقه برمی گردند
منطقه مارزنگی، کبوده و یزدان سالها قبل به علت مسائل امنیتی تخلیه گردید و ساکنین این روستاها به صورت تجمعیعی به روستای بارنجگان نقل مکان کردند اما این روزها خواهان بازگشت به منطقه و استفاده از این منابع آبی جهت کشاورزی و کشت و کار هستند.
این در حالی است که سالها قبل در همین منطقه کشت و کار رونق داشته است و مردم منطقه با استفاده از این آبها امرار معاش می کردند.
عابدینی یکی از اهالی این منطقه در این باره گفت:درحالی که با هزینه های بسیار سنگین از عمق صدها متری زمین آب استخراج می شود، چرا آبی که در این منطقه هدر می رود مورد بهره برداری قرار نمی گیرد.
غلامی یکی از ساکنان دیگر این منطقه نیز با اشاره به بیکاری جوانان گفت:استفاده از این آب می تواند برای صدها جوان این منطقه محروم شغل ایجاد کند.
وی با بیان اینکه سالها پیش به بهانه امنیت ما از این منطقه کوچ کردیم،ادامه داد:خوشبختانه با حضور نیروهای مرزبانی امنیت منطقه بسیار عالی است و در حال حاضر مردم منطقه در این محل به دامداری می پردازند و هیچ مشکلی هم آنها را تهدید نمی کند.
غلامی اذعان داشت: اگر به ما اجازه کشاورزی در این منطقه را بدهند حاضریم همین فردا صبح به منطقه باز گردیم و در این جا سکونت داشته باشیم.
منطقه خوش ابه یکی دیگر از مناطقی است که در دل کویر دارای آب شیرین و گواراست اما تنها برای مصارف دامداری استفاده می شود.
روستای ملکی یکی دیگر از روستاهای شهرستان زیرکوه است که سطح ابهای زیر زمینی در ان بسیار پایین است اما این آب ها در دل ماسه زاره هدر می رود.
رشید دهمرده یکی از اهالی این روستای مرزی گفت:بیش از 40 خانوار این روستا برای کارگری به شهرهای دیگر مهاجرت کرده اند و در آن شهرها با مشکلات فراوان روزگار می گذرانند در حالی که در روستای خودمان آب در عمق کمتر از یک متری قرار دارد.
وی ادامه داد: اگر مسئولان کمک کنند تا مردم بتوانند از این اب برای کشاورزی استفاده کنند اکثر مردم به روستای خودشان برمی گردند .
دهمرده با اشاره به اینکه خالی شدن مرز مشکلات بعدی را به دنبال خواهد داشت خواستار حمایت مسئولان از مردم مرزنشین این منطقه شد.
موضوع روان آب ها و هدررفت آب یکی از دغدغه های مردم و مسئولان است و می طلبد در این زمینه یک اقدام اساسی با همت همه مسئولان صورت گیرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا