عمومی

آزادسازی موقت 18 هزار هکتار از مراتع قرق شده زیرکوه

معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه از آزادسازی موقت 18 هزار هکتار از مراتع قرق شده این شهرستان جهت چرای دام خبرداد.

مهندس چابک در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:همه ساله از اوایل آبان ماه مقداری از عرصه های منابع طبیعی برای استفاده دام های روستاییان آزاد سازی می شود.
معاون اداره منابع طبیعی زیرکوه خاطرنشان کرد:همزمان با آزادسازی قرق ، افرادی که مرتع دار هستند و پروانه بهره برداری دارند با حضور در اداره منابع طبیعی علاوه بر تمدید سالیانه پروانه چرای دام، پروانه استفاده موقت از مراتع آزادشده از قرق را دریافت می نمایند.
وی ادامه داد:افراد دریافت کننده پروانه چرای موقت باید بومی محل بوده و در مراتع مشخص شده ذی نفع باشند و دام غیر بومی محل در این مرتع وجود نداشته باشد.
چابک با اشاره به قرق سازی مراتع گفت:مناطقی که مرتع قرق می شود قبل از آن در این مناطق عملیات احیایی انجام می شود و مراتعی که فقیر بوده است با روش های مختلف نهال کاری انجام می شود.
معاون اداره منابع طبیعی زیرکوه اذعان داشت: شرایط مراتع توسط کارشناسان مربوطه مورد ارزیابی قرار می گیرد و چنانچه شرایط آزادسازی را داشت،بعد از چند سال به صورت موقت جهت چرای دام آزاد سازی می شود.
وی ادامه داد:مدت زمان آزادسازی مراتع نیز با بررسی کارشناسان تعیین می گردد و با توجه به شرایطی چون تعداد دام استفاده کننده و میزان علوفه مرتع، زمان آزادسازی مشخص می شود.
چابک با بیان اینکه کل مراتع قرق شهرستان 20 هزار هکتار می باشد،گفت: در حال حاضر مقدار 18 هزار 435 هکتار از جنگلهای دست کاشت و مناطق احیایی به مدت 20 روز آزادسازی گردیده است.
معاون منابع طبیعی زیرکوه با اشاره به اینکه تعداد 39 هزار و 362 راس دام از مراتع آزادشده استفاده می کنند، گفت:ارزش اقتصادی علوفه استفاده شده توسط دام ها از سطح مراتع برابر با 253 میلیون تومان است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا