عمومی

آزادسازی موقت 18 هزار هکتار از مراتع قرق شده زیرکوه

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه از آزادسازی موقت بیش از 18 هزار هکتار از مراتع قرق شده این شهرستان جهت چرای دام خبرداد.

مهندس رجبی در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز، اظهارداشت:همه ساله از اواخر مهرماه جنگلهای دست کاشت این شهرستان که احیاء شده اند برای استفاده دام های مرتعداران آزاد سازی می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی زیرکوه خاطرنشان کرد:همزمان با آزادسازی قرق ، افرادی که مرتع دار بوده و پروانه بهره برداری دارند با حضور در اداره منابع طبیعی علاوه بر تمدید سالیانه پروانه چرای دام، پروانه استفاده موقت از مراتع آزادشده از قرق را دریافت می نمایند.
وی ادامه داد : وضعیت پوشش گیاهی مراتع هر ساله قبل از آزاد سازی قرق توسط کارشناسان مربوطه مورد ارزیابی قرار می گیرد و چنانچه شرایط آزادسازی را داشته باشند ،بعد از سه تا پنج سال از شروع عملیات نهالکاری مراتع قرق با توجه به ظرفیت مرتع به صورت موقت جهت چرای دام آزاد سازی می شود.
مهندس رجبی اظهار داشت با بیان اینکه کل مراتع قرق شهرستان 22 هزار هکتار می باشد،گفت: از مجموع جنگلهای دست کاشت سطح شهرستان ، در 18 مرتع از 49 مراتع ممیزی شده شهرستان مناطق قرق شده وجود دارد که دامداران 42 روستای پرجمعیت شهرستان می توانند از آن استفاده نمایند .
نامبرده اظهار داشت : بر اساس مجوز اداره کل متبوع و با توجه به شرایط منطقه در حال حاضر میزان 18 هزار 435 هکتار از جنگلهای دست کاشت و مناطق احیایی و قرق شده با توجه به درخواست دامداران از تاریخ 1399/07/21 و به مدت 30 تا 90 روز بر اساس ظرفیت مرتع آزادسازی می گردد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری زیرکوه با اشاره به اینکه تعداد 39 هزار و 362 راس دام از مراتع آزادشده استفاده می کنند، گفت: پیش بینی می گردد کل علوفه استحصال شده از سطح مراتع قرق شهرستان حدود 1500 تن علوفه خشک بوده و ارزش اقتصادی علوفه استفاده شده توسط دام ها از سطح مراتع شهرستان بیش از دو میلیارد تومان می باشد .

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا