عمومی

آغازبرداشت نوبرانه کویر از تاکستانهای زیرکوه

این روزها مردم مرزشنین شهرستان‌ زیرکوه از دل کویر تف‌دیده روستای چشمه‌بید در حال برداشت انگور نوبرانه هستند تا کام همشهریان را شیرین کنند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،همت و تلاش و پشتکار در عرصه های مختلف می تواند ثمرات مثبتی داشته باشد و سخت ترین و غیر ممکن ترین کارها را برای انسانهایی که اراده محکمی دارند آسان و ممکن سازد.
این روزها مردم مرزنشین روستای چشمه بید زیرکوه در زیر تازیانه آفتاب سوزان کویر و در دل بزرگترین مرکز فرسایش بادهای موسمی استان با همت و تلاش خستگی ناپذیر خود محصولی به ارمغان می آورند که کام بسیاری از مردم شهرستان و استان را شیرین می کند.
اینجا روستای چشمه بید در فاصله 65 کیلومتری از مرکز شهرستان زیرکوه و 7 کیلومتری مرز کشور افغانستان است. جایی که شن های روان دیوارهای خانه هایشان را تا کمر گاه پوشانده است و کوچه ها به جای سنگ فرش از خاک های داغ کویر فرش شده است .
اینجا بزرگترین مرکز فرسایش بادی استان است اما کشاورزان وعشایر مرزنشین این منطقه با همتی بلنددر دل این خاک آتشین تاکستانهای انگور ایجاد کرده اند و مجبور شده اند برای تولید انگور با کیفیت باد شکن هایی را سر تا سر مزرعه ایجاد کنند تا این باد شکن ها محصول را از آسیب شن های روان در امان دارد.
شغل اصلی مردم مرزشنین روستای چشمه بید دامداری است، اما سالها خشکسالی مداوم باعث شده است تا به فکر چاره دیگری برای امرار معاش باشند و بجای دست روی دست گذاشتن و چشم به آسمان دوختن کاشت میوه های مختلف را آزمایش کردند تا بالاخره انگور به ثمر نشست و حالا موسم برداشت انگور نو برانه است که البته هم زمانی آن با وزش بادهای 120 روزه کار را دشوار تر کرده است.
این روزها با تلاش وصف ناپذیرمردم این روستا علاوه بر شیرین کردن کام همشهریان ،کام دامداران ماجرا جوی این روستا که حالا کشاورزانی با تجربه هستند با کاشت و پرورش انگور ، شیرین شده است و مردم چشمه بید حالا در کنار دامداری از رونق افتاده شان مزرعه ای به وسعت 15 هکتار زیر کشت انگور برده اند و مایحتاج شان را از این راه تامین می کنند.
همکاری و همدلی مردم در تمام مراحل کاشت ، داشت و برداشت محصول آنها را شبیه خانواده ای کرده است که در بزنگاه های حساس هر کدام باید باری را از دوش دیگری بردارد از این روزنان و مردان این روستا همان گونه که در دوشیدن گوسفندان و پشم چینی به یاری هم می روند در برداشت انگور هم در کنار هم کار می کنند .
این اقدام مردم سخت کوش کویر نمونه بارز تبدیل تهدیدها به فرصت است زیرا در شرایط جوی اینجا که حتی سخن گفتن هم از آن مشکل است و تا دهان به صبحت باز می کنی باید طعم ریز گردها را بچشی زنان و مردان سخت کوش مرز نشین دستاری به سر می بندند و شروع به فعالیت می کنند تا ثمره تلاش شان را زودتر راهی بازار کنند.
گاهی که ساعتها کار و تلاش در گرمای داغ این روزهای تابستان باعث خستگی شان می شود جوانی شروع به نی زدن می کند و پیر مردها با خواندن چهار بیتی های محلی خستگی را از تن دور می کنندودوباره کار شروع می شود.
در میان کار و تلاش و اتحاد مثال زدنی عشایر این روستا،سبدهای انگور یکی پس از دیگری پر می‌شود و وانت‌هایی که قرار است این انگورها را روانه بازار کنند، بارگیری می‌شوند، وانت‌های بارگیری شده شبانه روانه میدان‌های بار در مرکز استان می‌شوند تا شب‌های بعد محصولی که به دست مردم مرزنشین و پرتلاش زیرکوه تولید شده، بر سفره‌های افطار کام روزه‌داران را شیرین کند.
اگر چه انگور شهرستان زیرکوه را با نام روستای محمد‌آباد می‌شناسند، اما گرمای هوا سبب شده تا برداشت محصول انگور در دو روستای چشمه بید و همت‌آباد حدود 20 روز زودتر از سایر روستاها آغاز شود و کشاورزان این روستا محصول خود را به صورت نوبر به بازارهای بیرجند و استان سیستان و بلوچستان صادر می‌کنند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا