عمومی

آغاز اولین مرحله کاشت طلای سرخ در مزارع زیرکوه

با فرارسیدن دومین ماه از سال، کشاورزان شهرستان زیرکوه، اولین مرحله کاشت پیاز زعفران را آغاز کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، با فرارسیدن دومین ماه از سال، کشاورزان شهرستان زیرکوه، اولین مرحله کاشت پیاز زعفران را آغاز کرده اند.
زعفرانکاران این محصول را در دو مرحله کاشت میکنند، نخستین مرحله در اردیبهشتماه زمانی که علف زعفران رو به زردی و خشکی میرود و دومین مرحله نیز از اواسط شهریورماه آغاز شده و تا اواسط مهرماه ادامه دارد.
در بحث بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفران بین کشاورزان اختلاف وجود دارد و بعضیها معتقدند این محصول با خشکشدن علف و بوته آن اگر از زمین کنده شود و در زمینی دیگر کاشت شود سبب میشود محصول یک سال زودتر به بهرهبرداری برسد و این عده بهترین زمان کاشت پیاز زعفران را اواسط اردیبهشت میدانند.
اما عدهای هم بر این عقیده هستند که به دلیل گرمای زیاد و آفتاب شدید با جابجایی، پیاز زعفران در زمین دیگر، میسوزد و ناقص میشود و زمان کاشتن پیاز در شهریور تا آبانماه را بهتر میدانند.
محمد علی موهبتی یکی از زعفران کاران شهرستان زیرکوه،می گوید:جابجایی پیاز زعفران در اردیبهشت ماه بهتر است چون هم زمینی که پیاز زعفران قدیمی برداشت می شود و هم زمینی که قرار است پیاز در آن کاشت شود، به علت رطوبت زمین، نمناک است و کندن و کاشتن پیاز راحت تر است.
وی ادامه داد: از طرفی به علت رطوبت زمین، بعد از کاشتن پیاز زعفران ، تا چند روز این پیاز احتیاج به آب ندارد در حالی که در شهریور ماه بلافاصله باید پیاز کاشته شده آبیاری شود.
اما در این میان چیزی که مهم است این است که همه کشاورزان بر این باورند که پیاز زعفران باید هر پنج تا هفت سال جابجا شود، یعنی زمینی که پنج تا هفت سال پیاز زعفران در آن کاشت شده به علت کمبود ویتامین مورد نیاز و زیاد شدن پیاز باید پیاز آن کنده و به زمینی دیگر منتقل شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا