عمومی

آغاز کاشت طلای سرخ در مزارع زیرکوه

با نزدیک شدن به فصل برداشت طلای سرخ تلاش کشاورزان برای کاشت این محصول استراتژیک در مزارع شهرستان زیرکوه چند برابر شده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، با سرد شدن تدریجی هوا و نزدیک شدن به فصل زرد زعفرانی، کشاورزان شهرستان زیرکوه، دومین مرحله کاشت پیاز زعفران را از سر گرفتهاند.
زعفرانکاران این محصول را در دو مرحله کاشت میکنند، نخستین مرحله در اردیبهشتماه زمانی که علف زعفران رو به زردی و خشکی میرود و دومین مرحله نیز از اواسط شهریورماه آغاز شده و تا اواسط مهرماه ادامه دارد.
در بحث بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفران بین کشاورزان اختلاف وجود دارد و بعضیها معتقدند این محصول با خشکشدن علف و بوته آن اگر از زمین کنده شود و در زمینی دیگر کاشت شود سبب میشود محصول یک سال زودتر به بهرهبرداری برسد و این عده بهترین زمان کاشت پیاز زعفران را اواسط اردیبهشت میدانند.
اما عدهای هم بر این عقیده هستند که به دلیل گرمای زیاد و آفتاب شدید با جابجایی، پیاز زعفران در زمین دیگر، میسوزد و ناقص میشود و زمان کاشتن پیاز در شهریور تا آبانماه را بهتر میدانند.
اما در این میان چیزی که مهم است این است که همه کشاورزان بر این باورند که پیاز زعفران باید هر پنج تا هفت سال جابجا شود، یعنی زمینی که پنج تا هفت سال پیاز زعفران در آن کاشت شده به علت کمبود ویتامین مورد نیاز و زیاد شدن پیاز باید پیاز آن کنده و به زمینی دیگر منتقل شود.
کشاورزان میگویند بهترین باردهی زعفران در زمینی است که بکر باشد و تاکنون زعفران در آن کاشت نشده باشد.
از آنجاییکه زعفران بیشتر در روستاهای کوهستانی شهرستان کاشت میشود، کشاورزان شهرستان زیرکوه به دلیل کمی زمین ناچارند هر پنج تا هفت سال خاک زمینی که پیاز آن را خارج کردهاند، جمعآوری و به بیرون منتقل کنند و مجدد با جایگزینی خاک بکر از معادن خاک و هموار و مسطح کردن زمین پیاز زعفران را در آن زمین بکارند.
این کار اگر چه هزینه هنگفتی بر دوش کشاورز میگذارد، اما کشاورزان پرتلاش برای امرار معاش و کسب درآمد مجبور به انجام این کار هستند.
پس از کاشت پیاز زعفران گل‌دهی آن در سال نخست بسیارکم است، اما از سال دوم کاشت که به گفته کشاورزان علف 2 و گل یک خوانده می‌شود محصول بیشتر و بیشتر می‌شود.
کشاورزان پیاز زعفران را در زمین‌های آیش کشت کنند
یکی از کارشناسان کشاورزی زیرکوه نیز توصیه‌هایی به کشاورزان دارد و معتقد است: زعفران جزو گیاهانی است که چند سال در زمین می‌ماند و بهتر است کشاورزان برای باردهی بهتر و برداشت بیشتر به چند نکته توجه کنند.
این کارشناس خاطرنشان کرد: کشاورزان باید سعی کنند پیاز زعفران را در زمین‌های آیش کشت کنند و هر هفت سال نسبت به جابه‌جایی آن اقدام کنند و در این جابجایی از پیازهای هشت گرم به بالا که قبل از کشت ضد عفونی شده باشد، استفاده کنند.
وی با بیان اینکه بهترین زمان کاشت پیاز زعفران بعد از زرد شدن علف زعفران در اواسط اردیبهشت و اوایل خرداد است، تصریح کرد: عمق کاشت پیاز باید بین 15 تا 20 سانتیمتر باشد و قبل از آبیاری اول از کودهای عالی و حیوانی استفاده شود.
گفتنی است بیش از 1500 هکتار از اراضی شهرستان زیرکوه زیر کشت زعفران است و پیش بینی می شود بیش از 5 تن زعفران خشک از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا