عمومی

آنفولانزای فوق حاد پرندگان یک تهدید بیوتوریستی است

فرماندار زیرکوه گفت: از آنجا که آنفولانزای فوق حاد پرندگان دارای دامنه تخریبی و مشکلات مالی بالایی است،‌به عنوان یکی از تهدیدات بیوتوریستی برای کشورها محسوب می شود.

فرماندار زیرکوه گفت: از آنجا که آنفولانزای فوق حاد پرندگان دارای دامنه تخریبی و مشکلات مالی بالایی است،‌به عنوان یکی از تهدیدات بیوتوریستی برای کشورها محسوب می شود.
به گزارش خبرگزاری فارس از زیرکوه؛ حجت‌الله خان‌زاده صبح امروز در کمیته پیشگیری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اظهار داشت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان دارای دامنه تخریبی و مشکلات مالی بالایی است‌ و‌ به عنوان یکی از تهدیدات بیوتروریستی برای کشورها محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون در استان خراسان جنوبی و شهرستان زیرکوه مواردی از این بیماری گزارش نشده،‌ اما به جهت هم مرز بودن شهرستان‌ زیرکوه‌ با کشور افغانستان و از آنجا که بروز این بیماری در بین جامعه انسانی مشکلات زیادی ایجاد می‌کند، اطلاع‌رسانی در زمینه راه‌های پیشگیری از این بیماری امری ضروری است.
فرماندار زیرکوه با تأکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی بین مردم تصریح کرد: این ذهنیت که این بیماری درحال حاضر وجود ندارد یا ریشه‌کن شده است، باید از ذهن مردم پاک شود و در زمینه پیشگیری و مقابله باید تمهیدات لازم از جانب دستگاه‌های اجرایی انجام گیرد.
خان‌زاده با بیان اینکه واردات دام و طیور چه به صورت رسمی و چه غیررسمی از مرزهای این شهرستان به هیچ وجه انجام نمی‌گیرد، گفت: جهت جلوگیری از بروز این بیماری باید تمام بارنامه‌های صادره در خصوص حمل مرغ و کود مرغی در داخل شهرستان‌ با مجوز دامپزشکی انجام گیرد و نیروی انتظامی نیز از حمل بدون مجوز این موارد ممانعت به عمل آورد.
وی تجهیز آزمایشگاه دام و طیور در شهرستان را امری ضروری دانست و افزود: پیگیری لازم از سوی دامپزشکی شهرستان جهت تجهیز آزمایشگاه و فراهم کردن شرایط در مواجهه با هرگونه تهدید احتمالی امری ضروری است.
فرماندار در بخشي ديگر از سخنانش تاكيد كرد اداره محيط زيست از زيستگاه هاي پرندگان در شهرستان بازديد به عمل آورد و در صورت ديدن مرگ و مير غير متعارف حتما به دامپزشكي گزارش شود
* بحث آنفلوآنزای پرندگان یکی از سیاسی‌ترین بحث‌های دنیا است
رئیس شبکه دامپزشکی زیرکوه به اهمیت پیشگیری از بیماری مهلک آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اشاره کرد و گفت: بحث آنفلوآنزای پرندگان یکی از سیاسی‌ترین بحث‌های دنیا است.
فرهاد منصوری خاطرنشان کرد: استان خراسان جنوبی یکی از پنج قطب بزرگ صنعت طیور کشور است، بنابراین اگر این بیماری بروز پیدا کند، باعث مشکلات زیادی خواهد شد.
وی با بیان اینکه قوت غالب مردم در حال حاضر گوشت مرغ است، تأکید کرد: آگاه‌سازی مردم امری ضروری است زیرا بروز بیماری آنفلوآنزای با توجه به اینکه قوت غالب مردم مرغ است، میتواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد.
رئیس شبکه دامپزشکی زیرکوه‌ تصریح کرد: ماندگاری ویروس آنفلوآنزای در کود مرغی بسیار زیاد است، بنابراین این موضوع نیز علاوه بر اطلاع‌رسانی به مردم باید به صورت اساسی کنترل شود.
منصوری با بیان اینکه خوشبختانه در استان‌های همجوار شهرستان تاکنون موردی از این بیماری‌ گزارش نشده است، افزود: پیشگیری از بروز این بیماری امری ضروری است و باید موضوع زنده فروشی طیور در سطح شهر به عنوان یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری ساماندهی شود.
* ویروس آنفلوآنزا در دمای 50 درجه از بین می‌رود
رئیس شبکه بهداشت و درمان زیرکوه با اشاره به مشترک بودن بیماری آنفلوآنزا بین انسان و دام اظهار داشت: این بیماری جزء بیماری‌هایی است که با سرعت بالا منتشر می‌شود و بروز این بیماری در کودکان و کسانی که دارای ایمنی پایینی هستند بسیار خطرناک است و می‌تواند سبب مرگ افراد شود.
محمد صادق ناصری خاطرنشان کرد: آگاه‌سازی مردم و همچنین همکاری مردم با دستگاه‌های نظارتی و بهداشتی می‌تواند در پیشگیری از این بیماری بسیار مؤثر باشد بنابراین هرگونه تلف شدن پرندگان باید بلافاصله به مراکز بهداشتی یا شبکه دامپزشکی گزارش شود.
رئیس شبکه بهداشت و درمان زیرکوه با بیان اینکه ویروس آنفلوآنزای در دمای 50 درجه از بین می‌رود،‌ تصریح کرد: مصرف‌ صحیح گوشت مرغ تهدیدی برای مردم محسوب نمی‌شود و بیشتر کسانی در معرض ابتلا قرار دارند که با خرید و فروش پرندگان زنده سر و کار دارند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا