عمومی

آیت الله فقیه ،پرچمدار مبارزه با رژیم پهلوی/خدمات نظام و انقلاب با گذشته قابل قیاس نیست

اگر چه سالها از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد، اما شنیدن خاطرات مبارزین انقلابی از دوران پیروزی انقلاب پس از گذشت قریب به ۴ دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی خالی از لطف نیست.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،رهبری خردمندانه امام خمینی (ره) و اتحاد و همبستگی مثال زدنی ملت ایران باعث شد تا رژیم منحوس پهلوی در 22 بهمن 1357به زباله دان تاریخ بپیوندد و آغازی باشد بر تشکیل جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره)
مهم‌ترین اقدام و همبستگی عمومی در تاریخ کشور در روزهای پایانی حکومت محمدرضا شاه پهلوی شکل گرفت که در این میان مرزنشینان دلیر و انقلابی شهرستان زیرکوه نیز به تاسی از مردم سایر شهرها و استانهای کشور،اقدام به برگزاری راهپیمایی و مبارزه بر علیه رژیم ستمشاهی نمودند.
اگر چه سالها از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی می گذرد، اما شنیدن خاطرات مبارزین انقلابی از دوران پیروزی انقلاب پس از گذشت قریب به ۴ دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی خالی از لطف نیست.
نقشه اولین راهپیمایی زیرکوه در روستای حسین آباد کشیده شد
حاج عباسعلی علی آبادی متولد مردادماه 1327 یکی از مبارزانی است که در آن سالها در اوج جوانی دوشادوش سایر مردم شهرستان به انجام اقدامات انقلابی علیه رژیم پهلوی مشغول بود.
علی آبادی خاطرات زیادی از سالهای انقلاب دارد و می گوید: بعد از اینکه خبر راهپیمایی مردم در شهرهای دیگر به گوشمان رسید ،اشتیاق برای برگزاری راهپیمایی در زیرکوه هر لحظه بیشتر می شد.
وی ادامه داد:به اتفاق چند نفر از بزرگان حاجی آباد،از جلسه ختمی در روستای کلاته نو برمی گشتیم و در راه برگشت سری به روستای حسین آباد در 3 کیلومتری حاجی آباد زدیم تا با بزرگان این روستا دیدار کنیم و در این دیدار شهید شیخ محمد باقر موهبتی ما را برای شام دعوت کرد و ما هم پذیرفتیم اما عصر به حاجی آباد برگشتیم تا به گوسفندان خود آذوقه بدهیم و دوباره به حسین آباد برگردیم.
این مبارز انقلابی ،بیان داشت:هنگام غروب به حاجی آباد رسیدیم و در همین حین 3 نفر از بچه های دبستانی در خیابان شعار مرگ بر شاه می دادند که ناگهان یکی از مامورین آنها را مشاهده کرد و به بچه ها ناسزا گفت که در همین حین بچه ها اقدام به فرار کردند.
علی آبادی خاطرنشان کرد: بعد از این ماجرا به منزل یکی از دوستان (حاج محمد صحرایی)رفتم و در همین حین ژاندارم ها به منزل ایشان آمدند و در مورد شعار دادن بچه ها پرس و جو می کردند که با دیدن من دو سرباز بازوهای من را گرفتند تا مرا با خود ببرند.
وی ادامه داد:به سربازانی که لهجه آذری داشتند گفتم ، الان کل مردم تبریز بر علیه شاه راهپیمایی میکنند و به دست ماموران شاه کشته می شوند،‌آنوقت شما آمده اید در شهر ما و می خواهید من را بازداشت کنید؟ که در همین حین رئیس پاسگاه گفت: با مرگ بر شاه گفتن شما ،اتفاقی نمی افتد پس سابقه من را خراب نکنید چون من سه ماه بیشتر از خدمتم باقی نمانده و دستور آزادی مرا صادر کرد.
علی آبادی گفت: شب به حسین آباد رفتیم ودر میهمانی شام ، نقشه اولین راهپیمایی کشیده شد و اعلام کردند که فردا قرار است در زیرکوه بر علیه رژیم شاه راهپیمایی برگزار کنیم.
آیت الله فقیه پرچمدار راهپیمایی بر علیه طاغوت
علی آبادی خاطرنشان کرد:صبح روز بعد اولین راهپیمایی بر علیه رژیم پهلوی در حاجی آباد برگزار شد و بزرگانی چون آیت الله فقیه امام جمعه فقید شهرستان ،حاج آقای احمدی بمرود، حاج مهدی موهبتی ، شهید شیخ محمد باقر موهبتی و مردم روستاهای بمرود، شاهرخت، اردکول و … در این راهپیمایی شرکت کردند.
وی با بیان اینکه بعد از این راهپیمایی در نقاط مختلف زیرکوه نیز راهپیمایی هایی برگزار شد، گفت: راهپیمایی ها به صورت محوری با حضور همه بزرگان و مردم در روستاهای آبیز،افین، اسفدن،شاهرخت و محمد آباد برگزار شد و در همه این راهپیمایی ها مرحوم آیت الله فقیه سخنرانی می کرد.
این مبارز انقلابی بیان داشت: همه مردم در راهپیمایی ها شرکت می کردند و هر کس با هر وسیله ای که داشت سعی می کرد مردم را سوار کند و به راهپیمایی برساند و خوشبختانه با وجود برگزاری این همه راهپیمایی و رفت و آمد در مسیرها و هجوم مامورین پهلوی، خوشبختانه هیچ اتفاق برای مردم نیفتاد و همه این حوادث به خیر و خوشی به پایان رسید و در این بین اتحاد و ایثار و از خودگذشتگی مردم نیزمثال زدنی بود .
علی آبادی با بیان اینکه جنگ مسلحانه در زیرکوه صورت نگرفت،گفت: همه مردم مسلح بودند و خود را برای مبارزه مسلحانه آماده کرده بودند اما این اتفاق نیفتاد و همه چیز به خیر و خوشی به نفع مردم و نظام تمام شد.
وی با بیان اینکه سردمدار مبارزات در زیرکوه مرحوم آیت الله فقیه با همراهی مرحوم حاج مهدی موهبتی و شهید شیخ باقر موهبتی بودند،گفت:یکی از افسران کارکشته انقلابی از تهران به زیرکوه آمده بود و در منزل آیت الله فقیه سران مبارزه را آموزش می داد تا در مواقع ضروری بتوانند علیه رژیم جنگ مسلحانه انجام دهند.
سربازها را با موتور از زیرکوه فراری می دادیم
وی بیان داشت: بعد از اینکه امام خمینی (ره) دستور داد سربازها از خدمت سربازی امتناع کنند،به سربازهای زیرکوه گفتیم ما حاضریم شما را فراری بدهیم و نیمه شب سربازها را با موتور از زیرکوه به قاین می بردیم تا از آنجا به خانه هایشان برگردند.
علی آبادی گفت: یکی از سربازها اهل رشت بود که به عنوان اولین نفر حاضر به فرار از خدمت شد و ساعت 12 شب او را با موتور سوار کردم و به سمت قاین حرکت کردم که ساعت 4 صبح به قاین رسیدم و وقتی رسیدیم 500 تومان می خواست به من بدهد که گفتم من بخاطر پول تو را نیاوردم و این کار را به خاطر امام خمینی (ره) انجام دادم وگرنه در شب سرد زمستان اگر 50 هزار تومان هم می دادند سوار بر موتور نمی شدم.
خدمات نظام و انقلاب با گذشته قابل قیاس نیست
وی با اشاره به شرایط زیرکوه در دوران قبل از انقلاب ، گفت:قلدر بازی و زورگویی مامورین دولتی از یک طرف و نبود امکانات اولیه زندگی از طرفی دیگر مردم را عذاب می داد و گاها مشاهده می شد یک سرباز به مردم یک روستا حرف زور می گفت و کسی جرات نداشت جوابش را بدهد ولی امروز مردم آزاد شدند و به برکت نظام همه مسئولان از جنس مردم و در میان مردم هستند و مردم راحت حرفشان را می توانند بزنند.
علی آبادی ادامه داد:امکانات آن زمان در حد صفر بود نه آبی داشت، نه برقی وجود داشت و حتی جاده ها را مردم به دستور کدخدا درست می کردند و سنگ ها را از جاده ها جمع می کردند تا ماشین رئیس پاسگاه پنچر نشود.
مردم شبانه در جشن شب پیروزی انقلاب شرکت کردند
علی آبادی گفت: بعد از اینکه خبر پیروزی انقلاب اعلام شد مردم شبانه به خیابانها ریختند و در جلوی پاسگاه تجمع کردند و اقدام به تیراندازی هوایی می کردند و شعارهای انقلابی سر می دادند و می گفتند: شب تاریک ملت روز گردید خمینی عاقبت پیروز گردید و به چشم کور پهلوی زمستونم بهار شد ……

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا