عمومی

ابقای بازارچه های مرزی استان

با تصویب هیئت دولت چهار بازارچه مرزی خراسان جنوبی که در همجواری مرز با افغانستان قرار دارند، ابقا شد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،در نامه ای با امضای معاون اول رییس جمهور به وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور اقتصاد و دارایی، وزارت امور خارجه، وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه ابقای چهار بازارچه مرزی خراسان جنوبی شامل دوکوهانه نهبندان، میل 73 درمیان، یزدان زیرکوه و میل 78 سربیشه (ماهیرود) که در مجاورت کشور افغانستان قرار دارند، اعلام شد.
گفتنی است در شرایط فعلی از چهار بازارچه خراسان جنوبی، فقط بازارچه ماهیرود سربیشه فعال است و مبادلات تجاری از سه بازارچه دیگر استان انجام نمی شود.
بر اساس گفته مسئولان استان بی میلی کشور افغانستان علت غیر فعال بودن سه بازارچه یزدان، دوکوهانه و میل 73 است و تلاش ها برای بازگشایی این معبرهای مرزی همچنان ادامه دارد.
مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان این که ایران عضو کنوانسیون کیوتو است، تاکید کرد : در استانداردهای این کنوانسیون آمده است که اگر کشوری بخواهد مرزی را بازگشایی کند باید با جلب نظر کشور همسایه باشد و ما نمی توانیم بدون نظر افغانستان بازارچه ای را بازگشایی کنیم.
«خاشی» به سمینار جهانی گمرک در بروکسل اشاره کرد و گفت: 2 هفته قبل این سمینار در بروکسل برگزار شد و در این سمینار مسئولان کشور برای بازگشایی بازارچه های مرزی استان رایزنی و با برخی از مقامات افغانستان از جمله رئیس کل گمرک افغانستان دیدار و گفت و گو کردند. خاشی افزود: در این دیدار قرار شد «رشاد پوپل» رئیس کل گمرکات افغانستان به خراسان جنوبی سفر کند. وی هدف از سفر رئیس کل گمرکات افغانستان به استان را بازدید از مرز مشترک ایران و افغانستان در استان برشمرد و اضافه کرد: «رشاد پوپل» برای بررسی وضعیت مرز و تجهیزات مستقر در آن به استان سفر می کند تا پس از این در افغانستان برای بازگشایی 3 بازارچه مرزی استان تصمیم گیری شود. مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با اشاره به دیدارش با رئیس کل گمرکات افغانستان در گذشته افزود: برای بازگشایی بازارچه های مرزی استان نیاز به تصمیم گیری و مصوبه پارلمان افغانستان است و هنوز تصمیمی در این خصوص از سوی افغانستان گرفته نشده است. «خاشی» در مورد تشکیل صف های طویل کامیون ها در بازارچه مرزی ماهیرود گفت: این صف ها حذف و مشکل رانندگان برطرف شده است و علاوه بر این پارکینگی را در نزدیکی بازارچه در اختیار رانندگان قرار دادیم که در حال حاضر هیچ مشکلی نیست و دیگر کامیون ها در صف نمی مانند.
خراسان جنوبی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا