عمومی

احیای قنات سیچ درگیر اما و اگرها،مردم آواره شهرها

در حالی که بیش از نیمی از جمعیت روستای سیچ بخاطر کم شدن آب قنات و خشک شدن مزارع و باغزارها،‌آواره شهرها شده اند، احیای قنات این روستا همچنان درگیرو دار اما و اگرهاست.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، روستای سیچ در فاصله 7 کیلومتری مرکز شهرستان زیرکوه و در دامنه رشته کوه سر به فلک کشیده شاسکوه قرار دارد.
روستایی که روزگاری به جهت آب فراوان و داشتن طبیعتی بی نظیر، ورد زبانهای خاص و عام بود و یکی از روستاهای آباد و سرسبز شهرستان زیرکوه محسوب می شد.
اما هفده سال خشکسالی در خراسان جنوبی و شهرستان زیرکوه،‌باعث شد تا این روستا نیز مثل اکثر روستاهای شهرستان با بحران آب و کم آبی مواجه شود به طوری که با کم شدن آب قنات، بیشتر باغزارهای زیبای این روستا رو به نابودی رفت.
عاملی که باعث شد بیش از نیمی از جمعیت این روستا ،‌ترک وطن نمایند و برای امرار معاش آواره شهرهای مجاور شوند.
سهم هر خانواده یک پمپ برقی
اما داستان قنات روستای سیچ داستان غم انگیزی است،قناتی که در طی سالها خشک سالی آب آن نشست کرده و اکنون دهانه آن در عمق حدودا 10 متری زمین قرار دارد و برای انتقال آب به مزارع و باغ زارها باید از پمپم های برقی استفاده کرد و این امر باعث شده تا هر خانواده مجبور به خرید یک دستگاه موتور برقی شود که این امر علاوه بر تحمیل هزینه اضافی بر کشاورزان ، باعث اتلاف وقت کشاورز هنگام آبیاری می شود .
یکی از کشاورزان در این باره گفت:جابجا کردن موتورهای برقی زمان زیادی می برد و برای کشاورزانی که فقط یک یا دو ساعت آب دارند، مقرون به صرفه نیست چون حداقل نیم ساعت را باید صرف انتقال موتور به داخل قنات و راه اندازی آن نمایند و به همین جهت زمین های این کشاورزان به درستی سیراب نمی شود.
قادری خاطرنشان کرد:علاوه بر این موتورها در طول کار قطع و وصل می شود و در این بی آبی، باعث هدر رفت آب می شود.
وی با بیان اینکه اگر در این قنات کار شود، آب زیاد می شود،گفت:پیگیری های زیادی برای حفاری در قنات انجام داده ایم اما تا کنون به نتیجه ای نرسیده ایم اما تنها راه احیای کشاورزی در این روستا، حفاری در قنات و برقی کردن آن است.
این کشاورز گفت: بی آبی باعث شده تا بیشتر باغزارهای مردم خشک شود و بسیاری از مردم مجبور به ترک وطن شوند.
40 میلیون تومان اعتبار سرگردان
دهیار روستای سیچ نیربا بیان اینکه در سال جاری 40 میلیون تومان اعتبار به قنات روستا تعلق گرفته است، گفت:متاسفانه با وجود اختصاص بودجه ، نمی گذارند قنات برقی شود و می گویند چون قنات در عمق چند متری زمین قرار دارد،‌اگر برقی شود، چاه کشاورزی محسوب می شود نه قنات.
قادری ، ادامه داد:مسئولان امر می گویند اعتبار در صورتی در قنات روستا هزینه خواهد شد که آب را بر روی زمین جاری کنید، اما با توجه به کوهستانی بودن منطقه و فاصله حدودا 60 متری قنات تا استخر،‌این کار بسیار سخت و هزینه بر است که از توان کشاورزان خارج است.
وی خاطرنشان کرد: به همه نهادها نامه نگاری کرده ایم اما از هیچ جا تا کنون اقدامی صورت نگرفته است .
دهیار روستا بیان داشت:اکثر کشاورزان مسن هستند و جابجا کردن پمپ آن هم در عمق قنات برای آنها کاری بسیار دشوار است بنابراین تنها راهکار، برقی کردن قنات است .
60 درصد مردم مهاجرت کرده اند
قادری با اشاره به مهاجرت مردم از روستا،‌گفت:روستای سیچ دارای 50 خانوار جمعیت بوده است اما در حال حاضر حدود 20 خانوار در روستا زندگی می کنند و بیشتر مردم و جوانان روستا،‌آواره شهرها شده اند.
وی با بیان اینکه ،‌آب در زیر زمین وجود دارد،‌اما اقدامی نمی شود،‌گفت:اگر قنات روستا احیا شود دوباره شاهد بازگشت مردم به روستا خواهیم بود.
بودجه در حال برگشت،‌مسئولان درخواب
یکی دیگ راز کشاورزان روستا با اشاره به اختصاص بودجه جهت احیای قنات روستای سیچ، گفت:خوشبختانه بودجه لازم اختصاص یافته اما دست اندازهای زیادی در مسیر احیای قنات این روستا قرار دارد.
خزاعی ، گفت:برای تصمیم نهایی در خصوص احیای قنات باید جلسه ای بین چند نهاد مرتبط برگزار شود،‌اما هنوز مسئولان مربوطه موفق به گردهم آیی نشده اند و از طرفی خبر از بازگشت احتمالی بودجه می دهند.
وی ادامه داد:انتظار داریم مسئولان درد مردم را بفهمند و در یک اقدام جهادی ، احیای قنات روستا را رقم بزنند.
خزاعی خاطرنشان کرد: احیای قنات روستا علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان این روستا، قطعا مهاجرت معکوس را در بر خواهد داشت و جوانانی که برای کارگری و کسب روزی حلال آواره شهرها شده اند، به روستا برخواهند گشت.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا