عمومی

امر به معروف ،تضمین کننده حیات طیبه در نظام اسلامی است

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی زیرکوه گفت:همه آحاد مردم باید وظیفه امر کردن به کار خوب و نهی کردن از کار بد را برای خود قائل باشند و این، تضمینکننده حیات طیبه در نظام اسلامی خواهد بود.

حجت الاسلام احمد اسماعیلی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری زیرکوه نیوز،در خصوص اهمیت امر به معروف و نهی از منکر،اظهارداشت:امر به معروف و نهي از منکر در ميان فرائض ديني از اولويت و اهميت خاصي برخوردار است.
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی زیرکوه خاطرنشان کرد:در حقيقت، اگر اين دستور ديني به صورتي جامع و کامل عملي شود، جامعه اسلامي به محيطي سازنده و مساعد تبديل مي شود که در آن بستر مطلوبي براي تقيّد به احکام شريعت فراهم مي آيد .
وی ادامه داد:در نقطه مقابل نيز کم توجهي و يا ترک آن رفته رفته باعث مي شود که غبار هجران بر سيماي احکام الهي نشسته و زنگار منکرات چهره ي تابناک آن را تيره و تار سازد و ديگر کسي در جستجو و شناخت و عمل به آن ها رغبت نمي نمايد.
سرپرست اداره تبلیغات اسلامی زیرکوه بیان داشت:حضرت امير مؤمنان عليه السلام در مقايسه بين اهميت فريضه ي امر به معروف و نهي از منکر با جايگاه بقيه ي فرايض ديني ،حتي جهاد في سبيل الله ،با تعبير زيبايي چنين مي فرمايد : همه ي کارهاي نيک و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهي از منکر ،چون دميدني است به درياي پرموج پهناور .
حجت الاسلام اسماعیلی در خصوص جایگاه این فریضه الهی گفت: در مورد جایگاه امر به معروف و نهی از منکر آیات زیادی هست . خداوند در سوره آل عمران می فرماید : شما بهترین امتی بودید که پدید آمدید (از این رو که) امر به معروف و نهی از منکر می‌کنید و به خدا ایمان دارید. در این آیه از امت اسلام به عنوان بهترین امت یاد شده، چون این دو وظیفه را انجام می‌دهند. در این آیه این دو فریضه از فرایض الهی و در ردیف ایمان به خدا قرار گرفته‌اند.
سرپرست تبلیغات اسلامی زیرکوه ادامه داد: برای امر به معروف و نهی از منکر فرایندهایی مشخص شده که اهم آنها : شناخت نسبت به موضوع و مصداق آنچه متعلق امر و نهی قرار می‌گیر ، تشخیص امکان و یا ضرورت امر به معروف و نهی از منکر، تشخیص آمادگی پذیرش مخاطب ، انتخاب روش مناسب و پاسخ مقتضی و مناسب به واکنش مخاطب می باشد.
وی در پایان به فرمایشات مقام معظم رهبری استناد و گفت: معظم له می فرمایند: من میخواهم این واجب فراموششدهی اسلام را به یاد شما و ملت ایران بیاورم: امر به معروف و نهی از منکر. همه آحاد مردم باید وظیفه امر کردن به کار خوب و نهی کردن از کار بد را برای خود قائل باشند. این، تضمین کننده حیات طیبه در نظام اسلامی خواهد بود. عمل کنیم تا آثارش را ببینیم.
مصاحبه: محمد وحیدی نژاد

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا