عمومی

ایست مشکلات در روستای استند

به علت مشکلات فراوان در روستای استند طی چند سال اخیر بیش از 300 نفر از این روستا مهاجرت کرده اند.

فاصله اش تا مرکز شهرستان زیرکوه به 35 کیلومتر نمی رسد و جزو آخرین نقاط این شهرستان به حساب می آید و به اصطلاح ته خط قرار گرفته و به همین دلیل هم شاید کمتر در تیر رس نگاه مسئولان برای توجه قرار گیرد.
همین کم توجهی سبب شده تا اهالی روستای «استند» زیرکوه چاره را در مهاجرت ببینند طوری که در 4 سال گذشته 320 نفر از اهالی این روستا راهی دیگر نقاط شده اند. در حال حاضر هم استمداد آن ها از مسئولان این است که به این روستای پرجمعیت بیشتر رسیدگی کنند وگرنه بقیه اهالی هم راهی جز این که به دیگر نقاط بروند ندارند.
یکی از اهالی می گوید: بیشترین مشکل «استند» به آب لوله کشی آن برمی گردد. هرچند با شروع فصل سرما کمی از این مشکل کاسته شده اما در فصل گرما با قطعی آب زیادی در روستا مواجهیم طوری که گاه در یک روز 14 ساعت قطعی آب داریم یعنی روزهای زیادی بوده که تا ساعت 6 بعد از ظهر در روستا آب داشته ایم و از این ساعت تا 8 صبح روز بعد بدون آب بوده ایم. «حامد صفاریان» که از نبود امکانات رفاهی مانند پارک و امکانات وزرشی در این روستا گلایه دارد می افزاید: نبود امکانات سبب شده تا بیشتر اهالی استند چاره را در مهاجرت ببیند.
30 خانوار رفتند
به گفته وی نبود زمینه های اشتغال و کمبود امکانات رفاهی و ورزشی سبب شده تا بیشتر اهالی به شهر ها مهاجرت کنند طوری که در دو ماه گذشته 30 خانوار از این روستا رفته اند و در شهر سکنی گزیده اند.
او به این موضوع هم اشاره می کند که درست است قنات روستا به علت کوهپایه ای بودن از خشکسالی جان به در برده و خشک نشده است اما همه اهالی که از آب قنات استند شریک نیستند تا بتوانند با استفاده از آن به امور کشاورزی و دامپروری بپردازند بنابراین همین مسئله سبب شده تا برای جوانان زمینه اشتغال در روستا فراهم نباشد و مجبور به مهاجرت از استند شوند. او که 26 سال سن دارد و با مدرک کارشناسی در معدن آهن سنگان کار می کند از مسئولان می خواهد تا با ارائه تسهیلات کم بهره و یا صدور مجوز حفر چاه زمینه اشتغال جوانان روستا را فراهم کنند تا جوانان مجبورنشوند این روستای مرزی را ترک کنند. «صفاریان» به فاصله 40 کیلومتری این روستا با مرز افغانستان اشار می کند و می افزاید: اگر مجوز حفر چاه در این روستا صادر شود جوانان می توانند مشاغلی مانند مرغداری، پرورش ماهی و.. را راه اندازی کنند. به گفته وی روند رو به رشد مهاجرت به حدی است که رئیس شورای این روستا هم مجبور به مهاجرت از استند شده و اکنون ساکن شهر حاجی آباد زیرکوه است.
میز و نیمکت نبود
وی با اشاره به جمعیت 450 خانواری این روستا ادامه می دهد: دانش آموزان این روستا تا چند وقت پیش میز و نیمکت برای نشستن نداشتند و مجبور بودند روی زمین بنشینند که بعد از پی گیری آموزش و پرورش تعدادی میز و صندلی دست دوم برای این دانش آموزان تامین شد.
رئیس شورای اسلامی استند هم با اشاره به قرار گیری این روستا در 35 کیلومتری شهر حاجی آباد مرکز شهرستان زیرکوه می گوید:این روستا که به لحاظ موقعیت جغرافیایی کوهپایه ای است در حال حاضر هزار و 523 نفر جمعیت دارد که در 4 سال گذشته 320 نفر از این روستا به دلیل نبود امکانات ، درآمد و زمین برای ساخت و ساز مهاجرت کرده اند.
«محمد اکبری» که خود یکی از مهاجران است می گوید: این روستا به لحاظ امکانات رفاهی خیلی ضعیف است و وقتی مکانی مانند پارک و زمین ورزشی برای گذراندن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان روستا وجود ندارد اهالی مجبورند برای بهره مندی از این امکانات برای فرزندانشان به شهر ها مهاجرت کنند.
آروزی کودکان روستا
به گفته وی آرزوی کودکان این روستاست تا برای چند لحظه هم که شده سوار تاب و سرسره شوند طوری که برخی از آن ها در خانه ها با بستن طناب به سقف سایه بان ها تاب درست کرده و تاب بازی می کنند یا گاهی که به شهر می آیند دوست دارند تمام مدت را در پارک بوده و تاب و سرسره بازی کنند.
اما عمده مشکل مردم این روستا به کمبود زمین برای ساخت و ساز برمی گردد زیرا بیشتر زمین های موجود در روستا جزو عرصه های طبیعی و زمین های کشاورزی و این نهاد ها حاضرنیستند زمین ها را تغییر کاربری داده و به متقاضیان واگذار کنند.
در این روستا بنا اطلاعات وی 82 نفر متقاضی زمین برای احداث مسکن هستند که زمین فقط برای نیمی از آن ها موجود است.
رئیس شورای اسلامی استند درباره این موضوع که با گذشت مدتی از سال تحصیلی دانش آموزان روستا میز و نیمکت نداشتند و روی زمین درس می خواندند می افزاید: در جریان این مسئله نبودم و به محض اطلاع از آموزش و پرورش زیرکوه درخواست میز و نیمکت شد که این نهاد هم به میزان نیاز میز و نیمکت دست دوم در اختیار مدرسه روستا قرار داد.
دلیل تامین نشدن میز و نیمکت هم از سوی آموزش و پرورش کمبود بودجه عنوان شد.
320 دانش آموز
«اکبری» جمعیت دانش آموزی این روستا را حدود 320 نفر اعلام می کند که در دو مقطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم تحصیل می کنند و از روستاهای مجاور هم دانش آموز برای تحصیل به این روستا می آیند.
وی به خشکسالی های اخیر اشاره می کند که منابع آب شرب و کشاورزی این شهرستان را به شدت تحت تاثیر قرار داده است تصریح می کند: آب قنات این روستا کفاف تمام امور کشاورزی و اشتغال اهالی استند را نمی دهد و لازم است به طورحتم یک حلقه چاه عمیق برای این روستا حفر شود تا مردم استند هم بتوانند به کارهای کشاورزی و دامپروری بپردازند.
بعلاوه مقداری از آب قنات این روستا وقفی است و اهالی «استند» بیشتر وقت ها برای پرداخت اجاره بها با اوقاف وامور خیریه درگیرند.
به گفته وی آب آشامیدنی روستا با دونقطه دیگر از یک حلقه چاه عمیق در نزدیکی « استند» تامین می شود اما کمبود آب که نتیجه خشکسالی های مداوم است سبب شده تا تعداد روستا هایی که از این حلقه چاه بهره مند از آب می شوند به 7 روستا افزایش یابد.
10 روز بدون آب
همین اقدام سبب شده تا روزی نباشد که آب «استند» قطع شود گاهی این بی آبی به حدی بود که 10 روز روستا بدون آب بوده است. مسئولان روستا هم خیلی زیاد پی گیر رفع این مشکل از سوی امور آب و فاضلاب روستایی زیرکوه شدند و این امور هم کمبود منابع آبی ونبود بودجه برای اجرای پروژه های آبرسانی روستایی را مطرح می کند. بنابر اطلاعات او قرار است آب این روستا از مجتمع آبرسانی تجنود تامین شود اما این پروژه هم به دلیل محدودیت های مالی از پیشرفت خوبی برخوردار نیست.
رئیس شورای استند با اشاره به اجرای قسمتی از طرح هادی این روستا می گوید: دهیاری و شورای اسلامی« استند» با بنیاد مسکن زیرکوه قرار گذاشته بودند که با خودیاری اهالی جدول کشی و زیرسازی معابر این روستا را انجام دهند و بنیاد مسکن هم برای آسفالت این کوچه ها و معابر اقدام کند اما با وجود این مردم و مسئولان «استند» به قول خود عمل کردند اما بنیاد مسکن برای آسفالت معابر این روستا اقدام نکرد.
امکانات ورزشی صفر
اهالی روستا هم به شدت از خاکی بودن کوچه ها و معابر آن گلایه دارند و به شورا و دهیاری شکایت می کنند.
امکانات ورزشی این روستا بنابر آنچه او می گوید: در حد صفر است و همین نبود امکانات و تجهیزات ورزشی سبب شده تا جوانان به سمت ناهنجاری های اجتماعی گرایش پیدا کنند.
به گفته وی این روستا یک زمین ورزشی داشت که با همیاری اهالی ، دهیاری و شورای اسلامی یک میلیون تومان هزینه شد تا تسطیح و هموار شود اما در حال حاضر این زمین برای 2و3 میلیون تومان مانده است تا احیا شود.
جوانان روستا در حال حاضر مکانی برای ورزش ندارند و مجبور شدیم حیاط دهیاری را برای ورزش به آن ها اختصاص دهیم. زمین ورزشی آماده است اما اهالی از سروصدای ورزشکاران هنگام بازی گلایه می کنند و چاره ای هم نیست.
او زیرکوه را به لحاظ جاده دسترسی مناسب و آسفالت یکی از شهرستان فقیر استان می داند و می گوید: جاده این روستا هرچند در سال های قبل آسفالت شده اما چال آب های بسیاری دارد که نیاز است علاوه بر بهسازی و نوسازی مجدد تعریض هم شود زیرا شاهد تصادفات زیادی دراین جاده روستایی هستیم. به گفته وی از اداره راه و شهرسازی خواسته ایم که چال آب ها این مسیر را حداقل با خاک پرکنند اگر آسفالت و قیری نیست اما این اداره عنوان می کند بودجه ای نیست یعنی جان انسان ها در مقابل بودجه ای که برای بهسازی نیاز است هیچ ارزشی ندارد.
وی ضمن قدردانی که از صدا و سیما برای پوشش دهی مطلوب شبکه های سیما در استند می افزاید: اما آنتن دهی تلفن همراه دراین روستا چندان مطلوب و قابل رضایت نیست.
برای دام های اهالی استند یک حلقه چاه دامداری حفر و عملیات لوله گذاری هم انجام شده است اما به خاطر نبود برق همچنان معطل مانده و پی گیری ها هم به نتیجه ای نینجامیده است طوری که اهالی ازآب شرب روستا با گالن برای دام در صحرا آب حمل کرده و به این زبان بسته ها می دهند.
این روستا به دلیل قرار گیری در آخرین نقطه شهرستان ها زیرکوه یا به اصطلاح ته خط لازم و ضروری است آتش نشانی و اورژانس 115 هم داشته باشد که تامین این امکانات و زیرساخت ها همت مسئولان را می طلبد.
پیک ستان
در گذشته ها استند قناتی داشته که به «پیک ستان » معروف بوده و قلعه ای هم در بالا دست این قنات قرار داشته با همین نام که این نقطه منطقه ای بوده که تمام پیک ها و نامه ها را به این نقطه می آوردند .
در زلزله مهیب سال 57 این روستا و چند روستای کوچک که جزو نقاط اقماری آن به حساب می آمده تخریب شده و مردم در نقطه دیگری که امن تر بوده است سکنی گزیده اند.
همچنین این روستا حاکم زورگویی داشته که هنوز باغی که مال او بوده است در روستا وجود دارد و جاده هم در استند موجود است که به قندهاری معروف است و گویا مستقیم به قندهار افغانستان می رفته است.
در همین نقاطی که روستای قدیم استند قرار داشته آثاری از کوره های سفال گری و مس گری وجود دارد که ثبت آثار تاریخی شده است.همچنین معادن خاک سفال گری هم دراین روستا موجود است.
علاوه براین یک بند قدیمی با نام دربند و یک غار هم با نام پهلوان دارد و یک درخت سرو 2 هزار و 500 ساله هم دراین روستا موجود است که جزو آثار طبیعی و زنده این روستا به حساب می آید.
به گفته وی این درخت کهن در حال خشک شدن و از بین رفتن بود که به همت شورا و دهیاری روستا مقداری آب خریداری و برای آبیاری آن اختصاص یافت که دوباره این درخت کهن سال جوانه زده و در حال برگشت است.
خراسان جنوبی
هم اکنون به کانال اطلاع رسانی زیرکوه نیوز در تلگرام بپیوندید:
https://telegram.me/zirkoohnews

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا