عمومی

باران سیل آسا سد حاجی آباد را دوباره زنده کرد

پس از دو سال خشکسالی باران سیل آسا در اردیبهشت ماه سد حاجی آباد را دوباره زنده کرد

سد مخزنی حاجی‌آباد زیرکوه با ظرفیت آبگیری 6.5 میلیون متر مکعب بر روی رودخانه بمرود ساخته شده است، سدی که هدف اصلی آن جلوگیری از هدر رفت آب این رودخانه و ذخیره‌سازی آن برای زیر کشت بردن زمین‌های پایین دست بود.
درحالی که محمد علی نعمت‌نژاد معاون وقت حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی، میزان آب ذخیره شده در سد حاجی‌آباد را در مهرماه 1391 یک‌و‌نیم میلیون متر مکعب اعلام کرده بود، اما به دلیل عدم بارندگی‌های سیل‌آسا و داشتن حق‌آبه کشاورزان در پایین‌دست این سد، آب ذخیره شده کم کم تخلیه شد،به طوریکه در تیرماه 1392 آب سد به کلی خشکید و تلف شدن چند هزار ماهی فاجعه‌ای زیست محیطی را در سد حاجی‌آباد رقم زد.
اما امروز در حالی که چیزی کمتر از دو ماه به دومین سالگرد این فاجعه زیست‌محیطی نمانده است بار دیگر امید در سد حاجی‌آباد زنده شد.
بارندگی‌های سیل آسا در عصر 21 اردیبهشت‌ماه سبب آبگیری این سد مخزنی پس از دو سال انتظار گردید و دوباره زندگی را در سد حاجی‌آباد جاری کرد.
همزمان با جاری شدن سیل و آغاز آبگیری سد حاجی‌آباد در عصر امروز گروه‌های زیادی از مردم با شور اشتیاق در کناره‌های سد به نظاره نشسته بودند و این نوید‌بخش روزهای زیبا برای این سد زیبا و دیدنی است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا