عمومی

بازارچه یزدان فرصتی مناسب برای توسعه کشور است

نماینده مردم شهرستان‌های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بازارچه یزدان را فرصت مناسبی برای توسعه کشور دانست و گفت: این بازارچه قابلیت مهمی برای توسعه شهرستان قاین، زیرکوه و استان وفرصت مناسبی برای کشور است که‌ باید مورد توجه قرار گیرد

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،نماینده مردم شهرستان‌های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی بازارچه یزدان را فرصت مناسبی برای توسعه کشور دانست و گفت: این بازارچه قابلیت مهمی برای توسعه شهرستان قاین، زیرکوه و استان وفرصت مناسبی برای کشور است که‌ باید مورد توجه قرار گیرد.
فلاحتی با اشاره موقعیت بازارچه مرزی یزدان اظهار داشت: این بازارچه در گذشته قبل از تقسیم استان جزو بهترین و موفق‌ترین بازارچه های خراسان بزرگ بوده است.
وی افزود: تأسیسات و ابنیه ای که در این بازارچه بنا شده از جمله سیستم برق‌رسانی، آبرسانی، انبار، سوله های متعدد و شرایط بازارچه نیز به گونه ای است که‌ برای گمرک در نظر گرفته شده است.
نماینده مردم شهرستانهای قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این بازارچه چندسالی به لحاظ حجم مبادلات به عنوان بهترین بازارچه کشور شناخته شده است بیان کرد: بازارچه یزدان متأسفانه و به مرور زمان از رونق افتاده و یکی از علل این امر توجه به بازارچه هایی بود که‌ افتتاح می شد و این امر سبب کم توجهی به این بازارچه شده است.
فلاحتی تصریح کرد: همچنین مسائلی که پشت مرزهای افغانستان پیش آمد سبب شد کسی به دنبال بازاریابی برای رفع مشکلات نرود.
وی با بیان اینکه در چند سال أخیر که فرماندار زیرکوه بودم بازارچه یزدان به عنوان یکی از الویت های اشتغال و ایجاد جمعیت پایدار در مرز مدنظر بود خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل عدم هماهنگی و انسجام بین گروه های پیگیر، راه به جایی نرسید.
نماینده مردم شهرستان های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این بازارچه عملا در دولت یازدهم بسته شد و قفلی بر در آن خورد و متأسفانه کسی پیگیر آن نشد.
فلاحتی اظهار داشت: به دلیل شنیدن وعده های متعدد در بحث بازارچه از معاونت کنسولی وزارت امور خارجه و پیگیری ها و مکاتباتی که انجام شد امید زیادی به راه اندازی بازارچه نداشتیم اما به عنوان باوری که بازارچه یزدان می تواند بخش عمده ای از اشتغال ما را در مرز ایجاد کند و جمعیت پایدار را در مرز نگه دارد باز هم نتوانستیم آن فراموش کنیم.
وی افزود: بعد از مسئولیت خطیر نماینده مردم قائنات و زیرکوه در مجلس، مجدد پیگیر موضوع شدم و در این راستا با معاونت وزیر امور خارجه و وزارت کشور و همچنین با استاندار و مسئولان استانی نیز مذاکرات و پیگیری هایی در این راستا صورت گرفت.
نماینده مردم شهرستان های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین اقدام انجام شده در نشستی که با دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری صورت گرفت مطالبی به صورت مکتوب و شفایی ارایه شد ودر این مذاکرات تاکید گردید که بازارچه یزدان نیازمند راهکارهایی است که‌ باید مورد توجه قرار گیرد.
فلاحتی بیان کرد: همچنین در بحث سوخت که نیاز افغانستان است درفرصت محدودی پیگیری هایی انجام شده اما متأسفانه برنامه ریزی های لازم انجام نشده است.
وی با بیان اینکه درحال حاضر ما سرمایه گذاری داریم که می تواند جایگاه گاز را در آنجا احداث کند خاطرنشان کرد: در این راستا امکان وجود گاز مایع و گاز شهری وجود دارد اما مدنظر گاز مایع است تا در این راستا روستای کلاته نظر جزو مشترکین گاز قرار گیرد تا نیازمند ما باشند.
نماینده مردم شهرستان های قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی گفت: در استان عزمی برای تبدیل شدن بازارچه به یک مکان پر رونق نیست وگرنه وقتی دولت کارت بازرگانی برای مرزنشینان فراهم و به همه مرزنشینان می دهد این اقدام می تواند عمده صادرات از بازارچه مرزی یزدان باشد.
فلاحتی با بیان اینکه آنچه که از دست ما برمی آمد انجام شده است افزود: اما تا عزم و جزم در استان نباشد فایده ای نخواهد داشت زیرا همه دستگاه ها از کنار این موضوع رد شده و به عنوان بازارچه تعطیل شده به آن نگاه می کنند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا