عمومی

باید نگاه مصرفی به آموزش و پرورش را اصلاح کنیم

فرماندار زیرکوه گفت:اگر بنا داریم در سال 1404 جامعه ای آباد و مترقی داشته باشیم ،باید نگاه مصرفی به آموزش و پرورش را اصلاح کنیم هم در درون آموزش و پرورش و هم در درون جامعه.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،حجت الله خانزاده صبح امروز در همایش بزرگداشت مقام معلم ، در جمع فرهنگیان زیرکوه با تبریک هفته مقام معلم و روز جوان،اظهارداشت: همه ما باید یاد و خاطره استاد شهید مطهری را گرامی بداریم و امیدواریم بتوانیم به کنه مفاهیم بلند علمی و مبانی فکری آن بزرگوار پی ببریم و عمل کنیم.
فرماندار زیرکوه،خاطرنشان کرد:قریب به یک میلیون و 300 هزار دانش آموز در کشور وجود دارد که از این تعداد چیزی کمتر از 10 هزار نفر در شهرستان مرزی زیرکوه تحصیل می کنند.
وی ادامه داد: بر حسب آمار کشوری قریب به 23 درصد از مجموع دانش آموئزان در مناطق روستایی،بیش از 10 درصد در مناطق عشایری و 67 درصد دانش آموزان درمناطق شهری درس می خوانند و در شهرستان زیرکوه بیش از 50 درصد دانش اموزان در مناطق روستایی شهرستان تحصیل می کنند.
خانزاده،اذعان داشت:در شرایط هستیم که بیش از 67 درصد معلمان ما دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر هستند و 98 درصد افراد لازم التعلیم کشور در مقطع ابتدایی در حال تحصیل هستند و کمتر از 2 درصد بازمانده از تحصیل داریم.
فرماندار زیرکوه با بیان اینکه 14 درصد از کل بودجه جاری کشور صرف آموزش و پرورش می شود،گفت:با این اوصاف باز هم در عرصه برون سازمانی و درون سازمانی آموزش و پرورش ما دارای مشکلات و کمبودهای متعددی است که از آن رنج می برد.
وی ادامه داد:طی 10 سال گذشته مکررا سیستم های آموزشی ما دچار بازبینی قرار گرفت و در نهایت نظام 6- 3- 3 در حال اجراست،اما همچنان روش های آموزشی ما قدیمی و کهنه باقی مانده است و همچنان بحث بر آموزش محفوظات و مطالب تئوری است و علیرغم نیازی که جامعه در شرایط حاضر به تولید علم و دانش دارد،متاسفانه آنجور که باید و شاید خروجی لازم از نظام آموزشی را نمی بینیم.
خانزاده ،بیان داشت:باید تلاش کنیم تمام نواقص،نارسایی ها و مشکلاتی که در حوزه آموزش و پرورش وجود دارد اصلاح شود چون تا آموزش را درست نکنیم قطعا توسعه جامع و نهادینه در کشور اتفاق نخواهد افتاد.
رئیس شورای آموزش و پرورش زیرکوه،اذعان داشت:اگر بنا داریم در سال 1404 جامعه ای آباد و مترقی داشته باشیم ،باید نگاه مصرفی به آموزش و پرورش را اصلاح کنیم هم در درون آموزش و پرورش و هم در درون جامعه.
فرماندار زیرکوه،گفت:اگر می خواهیم مشکلات آموزش و پرورش برطرف شود و به کشورهای توسعه یافته برسیم باید کتب درسی و آموزشی ما با توجه به نیازهای آموزشی و حتی نیازهای منطقه ای باید اصلاح شود و علاوه بر ان باید ارتباط اولیاء با مدرسه را بیشتر کنیم.
خانزاده با تاکید بر تقویت انگکیزه در دانش آموزان،بیان کرد:اگر می خواهیم دانش آموزان پیشرو و موفقی داشته باشیم باید انگیزه را در دانش اموزان تقویت کنیم و کمک کنیم که انگیزه کافی برای تحصیل را داشته باشند.
وی ادامه داد:منزلت اجتماعی معلمین به عنوان نیروهایی که آینده سازان یک کشور را می سازد نباید اینگونه باشد که آخرین رشته انتخابی آنها در دانشگاه،رشته معلمی باشد بلکه باید عشق و علاقه ای ایجاد شود که اولین انتخاب،رشته معلمی باشد.
فرماندار زیرکوةبا اشاره به مشکلات فضای آموزشی گفت:علیرغم مساعدت و تلاشهای خیرین،اما بازهم مشکلات فضای آموزشی وجود دارد و باید این مشکلات رفع شود و در کنار آن توجه به معیشت،مسائل رفاهی و مسکن فرهنگیان از مباحثی است که باید به آن توجه شود تا شاهد رشد و توسعه این حوزه باشیم.
وی با بیان اینکه مهمترین منبع و رکن هر کشوری نیروی انسانی آن کشور است،بیان داشت: آنچه در سطح دنیا و در سطح کشور مطرح شده و جایگزین روش های گذشته می شود،آموزش پژوهش محور است بنابراین باید محفوظات از پیش آماده شده را در اختیار دانش آموزان قرار ندهیم بلکه شیوه فکر کردن و اندیشیدن را به دانش آموزان ارائه دهیم.
فرماندار زیرکوه با اشاره به انتخابات پیش رو،خاطرنشان کرد:دانش آموزان تاریخ کشور خود را بخواند و اگر تاریخ را بخوانند خواهند توانست انتخاب بهتری داشته باشند.
ما به عنوان مجریان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا در کنار سایر عزیزان تمامی مقدمات و امکانات لازم برای برگزاری انتخابات رآماده کرده ایم و امیدواریم با حماسه حضور مردم ولایتمدار شهرستان زیرکوه شاهد مشارکت صد درصدی مردم در انتخابات باشیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا