عمومی

برگزاری دوره آموزشی آنالیز آفات و بیماری گیاهی در روستای بمرود زیرکوه

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه گفت:دوره آموزشی " آنالیز آفات و بیماری گیاهی بر اساس اطلاعات هواشناسي " در روستا بمرود برای اولین بار در حال برگزاری است.

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،‌اظهارداشت:دوره آموزشی ” آنالیز آفات و بیماری گیاهی بر اساس اطلاعات هواشناسي ” در روستا بمرود برای اولین بار در حال برگزاری است.
مهندس اسماعیلی کارشناس مدیریت تلفيقی آفات و مربی کلاس در خصوص هدف از برگزاری دوره گفت:بیش از 60 درصد از موجودات در کره زمین حشرات هستند که برخی از این حشرات در کشاورزی باعث خسارت به محصول میشوند اگر بتوانیم بخشی از این خسارت را با کنترل صحیح آفات مدیریت کنیم. محصول تولیدی کشاورز دارای صرفه اقتصادی خواهد بود.
وی ادامه داد:معمولا کشاورزان سالانه هزینه زیادی را بابت مبارزه و کنترل آفات و بیماری گیاهی پرداخت میکنند که در نهایت محصول تولیدی علاوه این که کیفیت مناسبی ندارد سلامت محصول هم به دلیل استفاده نادرست از مواد شیمایی و سموم کشاورزی به خطر افتاده است.
اسماعیلی با بیان اینکه دوره ” آنالیز آفات و بیماری بر اساس اطلاعات هواشناسي “با حضور تعداد 20 نفر کاراموز به مدت یک هفته توسط فنی و حرفه ای شهرستان زیرکوه با همکاری بسیج در حال برگزاری است افزود:در روستای بمرود محصولات: پسته، پنبه، انار، خربزه و… کشت میشود که در سالهای اخیر به دلیل خشکسالی های پیاپی مورد هجوم آفات قرار گرفته است که با آموزش و شناخت آفات و راهکار های مبارزه میتوانیم آفات را کنترل کنیم
اسماعیلی پژوهشگر کشاورزی پایدار افزود، برخی از آفات بصورت کلیدی هستند و با شناخت شرایط آب و هوای زمان دقیق مبارزه را میتوان تخمین زد. مشکل اساسی در مبارزه با آفات این است که اولا شناخت دقیق از آفات و سیکل زندگی آن نداریم و دوما اینکه روش صحیح کنترل را بکار نميريم.
سرپرست مرکز فنی و حرفه ای شهرستان زیرکوه خاطر نشان کرد: با برگزاری دوره های کشاورزی و مسایل مرتبط با آن در روستا ها با توجه به این اینکه شغل اصلی مردم کشاورزی است میتوانیم به اقتصاد کشاورزی روستایی کمک کنیم که در این راه باید اهتمام بیشتری داشته باشیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا