عمومی

برگزاری دوره گوهر تراشی در زیرکوه/برگزاری دوره های آموزشی بر اساس آمایش منطقه ای

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه از برگزاری دوره گوهر تراشی دراین شهرستان خبرداد و گفت: برگزاری دوره های آموزشی در مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه بر اساس مطالعات و آمایش منطقه ای صورت می گیرد.

مهندس اسماعیلی در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:رسالت آموزش فنی و حرفه ای بحث آموزش مهارت برای ارتقاء مهارت افراد است .
سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه خاطرنشان کرد: بر اساس کلیات مطالعات آمایش سرزمینی که در شهرستان زیرکوه انجام شدو بحث نیاز سنجی که در منطقه انجام گردید،به این نتیجه رسیدیم که بحث معدن و سنگ این شهرستان جایگاه بسیار خوبی دارد که باید بیشتر به آن اهمیت داده شود.
وی ادامه داد: بر همین اساس رایزنی هایی با اداره کل فنی و حرفه ای خراسان جنوبی انجام شد و با دید بازی که مدیر کل این اداره داشت،دستگاههای سنگ تراشی در مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه نصب گردید و دوره های گوهر تراشی ،از مقدماتی تاپیشرفته شروع به تدریس و آموزش گردید.
اسماعیلی تصریح کرد:در دوره ای که در حال حاضر در بحث گوهر تراشی در حال برگزاری است ، بیشتر تمرکز را بر روی سنگ عقیق دارای نقش یا سنگ های شجر منطقه گذاشته ایم.
سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه بیان داشت: سنگ شجر از نمونه سنگ های عقیق شفافی است که در داخل آن اکسید منگنز رشد می کند و به شکل های مختلف که گاها به شکل درخت است و معروف به شجر است در می آید که این سنگ ها به خاطر نقوشی که داخل آن قرار دارد زیبایی خاصی دارد و جایگاه خاصی در شهرستان دارد و افراد زیادی نیز در معدن سنگ شجر زیرکوه مشغول به کار هستند.
وی با بیان اینکه بیشتر سنگ های استخراج شده از معدن زیرکوه به صورت خام فروشی ،به قیمت ارزان فروخته می شود،گفت:به مین جهت ما اولویت را بر آموزش تراش این سنگ ها گذاشته ایم تا از خام فروشی این سنگ ها تا حدودی بتوانیم جلوگیری نمائیم و بتوانیم این سنگ ها را فراوری کنیم و به صورت عقیق و نگینی که از این سنگ ها تهیه می شود، بتوانیم شهرستان زیرکوه را معرفی نمائیم.
اسماعیلی اذعان داشت: در حال حاضر 12 دستگاه تراش فعال در مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه وجود دارد و 12 کار آموز در حال آموزش دوره گوهر تراشی هستند.
سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه گفت: این افراد به مدت 71 ساعت آموزش های مقدماتی در رشته های برش کاری سنگ ها و شناخت کانی های مختلف و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را فرا می گیرند.
وی ادامه داد: علاوه بر این دوره،دوره های نمد بافی،گیاهان دارویی و شناخت گیاهان دارویی منطقه به جهت ظرفیت بالای شهرستان زیرکوه در این زمینه،دوره لوله کشی گاز با توجه به گازرسانی منطقه،دوره تعمیر پکیج شوفاژ دیواری به تناسب با گازکشی منطقه و نبود زیر ساخت های این رشته،دوره برق ساختمان به مدت 700 ساعت در بخش شاسکوه،دوره کامپیوتر در بخش شاسکوه و تاسیسات در بخش شاسکوه در حال برگزاری است.
اسماعیلی با بیان اینکه دوره های برگزار شده کاملا رایگان است،گفت:این دوره ها به صورت کوتاه مدت از یک ماه تا شش ماه برگزار می شود و بر اساس نیاز سنجی که در شهرستان صورت گرفته در حال برگزاری است و در این دوره ها افراد در یک استاندارد آموزشی به صورت علمی و عملی با مهارت های روز آشنا می شوند و می توانند این آموزشها را در کسب و کار خانگی و .. به کار بگیرند.
وی خاطرنشان کرد: علاقه مندان به آموزش مهارت های فنی و حرفه ای می توانند اخبار مربوط به دوره ها و … را در وب سایت مرکز فنی و حرفه ای زیرکه به آدرس http://zirkoohtvto.ir دنبال نمایند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا