عمومی

برگزاری کارگاه مراقبت دوره رشد زرشک در زیرکوه

با هدف بهره وری بهتر از محصول زرشک، کارگاه مراقبت دوره رشد زرشک درروستای فخر آباد زیرکوه برگزار گردید.

سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز، اظهارداشت: با توجه به اهمیت تولیدزرشک در شهرستان زیرکوه به همت فنی و حرفه ای شهرستان،کارگاه آموزشی مراقبت دوره رشد زرشک برای اولین بار در روستای فخر آباد زیرکوه برگزار گردید.
قاسم اسماعیلی کارشناس ارشد اگرواکولوژی و مربی کلاس ، خاطرنشان کرد:زرشک بعنوان محصول اصلی شهرستان زیرکوه محسوب می شود و در حال حاظر رتبه اول تولید این محصول به شهرستان اختصاص داده شده است که باید از این ظرفیت بیشترین استفاده را کرد.
سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه گفت: اگر در خصوص فراوری و بهروی زرشک اقدامی صورت نگیرید شاید در آیند وضعیت پایداری این محصول دچار مشکل شود،‌بنابراین باید با اصول علمی و با استفاده از روش های بهداشتی محصول زرشک را فراوری و در خصوص بازاریابی محصول نیز تمهیداتی پيش بيني شود.
وی تصریح کرد: در دوره مراقبت زرشک شرکت کنندگان ابتدا گیاه شناسی زرشک و سپس نحوه نگهداری و مراقبت و بازاریابی و ایده پردازی در تولید محصول جدید فراوری شده از زرشک را آموزش می بینند.
سرپرست مرکز فنی و حرفه ای زیرکوه اذعان داشت:این دوره با استقبال 24 نفر به مدت 2 هفته در روستای فخر آباد درحال برگزاری است .
اسماعیلی گفت:کشاورزان روستای فخرآباد به دلیل کمبود آب و کمبود زمین کشاورزی گياه زرشک را بعنوان محصول اصلی کشاورزی کشت و کار می کنند.
پژوهشگر کشاورزی پایدار، بیان داشت:کشت درختچه مقاوم زرشک در حاشیه رودخانه ها علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک نقش مهمی در جلوگیری از خسارت احتمالی باران های سیل آسا دارد.
اسماعیلی با بیان اینکه زرشک بی دانه در سال های اخیر بصورت فزاینده ای در حال توسعه است،‌گفت:صادرات این محصول میتواند اقتصاد کشاورزی منطقه را بهبود بخشد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا