عمومی

بزرگترین معدن فلدسپات کشور در انتظار حمایت مسؤولان

معدن فلدسپات سدیک پتاسیک بمرود از لحاظ وسعت، بزرگترین معدن فلدسپات کشور است که مشکلات زیادی بر سر راه دارد و این روزها نیازمند حمایت مسؤولان است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، از دوران ماقبل تاریخ تا به امروز، معدن نقش برجسته‌ای در پایداری بشریت ایفا کرده است.
جمهوری اسلامی ایران با حدود یک درصد جمعیت جهان حدود 7% ذخایر کشف شده دنیا را داراست که خود حاکی از در اختیار داشتن بستر مناسب سرمایه گذاری در این بخش است. کشورمان با دارا بودن حدود ۶۸ نوع ماده معدنی (غیر نفتی)، ۳۷ بیلیون تن ذخایر کشف شده و ۵۷ بیلیون تن ذخایر بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید .
شهرستان زیرکوه به عنوان یکی از شهرستانهای مرزی استان خراسان جنوبی به علت برخورداری از رشته کوههای عظیم می تواند به یکی از قطب های صنعت معدن در استان خراسان جنوبی تبدیل شود.
اگر چه به گفته مسئولان امر در حال حاضر 7 پروانه بهره برداری از معادن در شهرستان زیرکوه صادر شده است ، اما این روزها بزرگترین معدن فلدسپات ایران واقع در کوههای بمرود نیازمند حمایت مسئولان است.
بهره بردار این معدن بزرگ در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،‌اظهار داشت: معدن فلدسپات سدیک پتاسیک بمرود در حدود 30 سال است که فعالیت می کند و در حال حاضر حدود یک میلیون و 500 هزار تن ذخیره تقریبی و 700 هزار تن ذخیره قطعی مواد معدنی این معدن است.
قاصری با بیان اینکه سالیانه 15 هزار تن مجوز فعلی برداشت از این معدن است، خاطرنشان کرد: تا کنون 12 نفر از این معدن بازنشست شده اند .
تا کنون هیچ گونه تسهیلاتی دریافت نکرده ایم
وی تصریح کرد: معدن فلدسپات بمرود به مدت دو سال تعطیل بوده است و مجددا فعالیت خود را آغاز کرده است و تا کنون هیچگونه تسهیلاتی دریافت نکرده است و از سال 1366 تا کنون این معدن با هزینه های شخصی اداره شده است.
این کارآفرین با اشاره به مواد معدنی موجود در این معدن، گفت: مواد معدنی این معدن از با کیفیت ترین مواد معدنی است و یکی از موادی که برای صنعت چینی مورد استفاده قرار می گیرد با هزینه های بسیار بالا از هند وارد ایران می شده است اما در حال حاضر با قیمت بسیار پایین تر در این معدن در حال استخراج است.
قاصری به مشکلات موجود در این معدن اشاره کرد و بیان داشت: کمبود امکانات از جمله برق، آب،جاده دسترسی ونبود ماشین آلات از جمله مشکلات بر سر راه این معدن است و چون تا کنون هیچگونه تسهیلاتی دریافت نکرده ایم، قادر به خرید ماشین الات نیستیم.
وی ادامه داد: یکی دو بار بخاطر شرایط بد اقتصادی ورشکست شدیم و مجبور شدیم تنها ماشین الات موجود در این معدن را نیز به فروش برسانیم و در حال حاضر مجبور به استفاده از ماشین الات اجاره ای هستیم که این امر هزینه های زیادی را در بر دارد.
وام ها به علت سود بالا مقرون به صرفه نیستند
بهره بردار معدن فلدسپات زیرکوه، گفت:چندین بار برای دریافت وام اقدام کرده ایم ولی درصد وام ها بسیار بالاست و مقرون به صرفه نیست.
وی ادامه داد: کلنگ بهره برداری از این معدن در سال 1366 با حضور وزیر وقت صنعت و معدن به زمین خورد اما بعد از آن حتی یک ریال هم به این معدن کمک نشد در صورتی که در حال حاضر شاهد هستیم که زمین های کوچک کشاورزی وام های بلا عوض دریافت می کنند ولی متاسفانه به این معدن کمکی نمی شود.
قاصری اذعان داشت: معدن فلدسپات بمرود دارای 7 کارگاه بهره برداری است و از لحاظ وسعت، بزرگترین معدن فلدسپات کشور است و انتظار ما از مسئولان این است که در این راه به ما کمک کنند.
اشتغال 20 نفر در معدن فلدسپات زیرکوه
وی با بیان اینکه در حال حاضر به طور مستقیم و غیر مستقیم حدود 20 نفر در این معدن مشغول به کار هستند،خاطرنشان کرد:مجوز و زمین کارخانه فراوری محصول را گرفته ایم ولی چون حمایت نشد همچنان مسکوت مانده است در صورتی که اگر این موضوع حمایت شود حداقل 80 نفر در منطقه به طور مستقیم وارد بازار کار خواهند شد.
قاصری با اشاره به کارایی محصول برداشت شده گفت: این محصول اغلب در کارخانجات چینی ،کاشی و سرامیک و رنگ و لعاب ، شیشه، رنگ های صنعتی و حتی خوراک دام مصرف می شود و در حال حاضر
از کارم راضی هستم اما مشکلات زیاد است
بهره بردار معدن فلدسپات زیرکوه ، بیان داشت: چون معیشت چندین خانواده از این معدن تامین می شود از کارم راضی هستم اما مشکلات این حوزه بیش از اندازه زیاد است و اگر مشکلات هموار شود صد درصد از انتخاب این کار راضی هستم.
قاصری با اشاره به مشکلات حوزه معدن،اذعان داشت: ما 12 معدن اکتشاف کرده ایم اما به علت مشکلات زیاد فقط مجوز بهره برداری از یک معدن را توانسته ایم دریافت کنیم و اگر قرار است شرایط با این وضع پیش رودو به این شکل حمایت شوند، مردم شهرستان زیرکوه با این شرایط مالی ضعیف به هیچ عنوان نخواهند توانست وارد این عرصه شوند و قطعا شکست سختی خواهند خورد.
وی خطاب به مسئولان گفت: اگر واقعا هدف مسئولان اشتغال زایی و حرکت به جلو الان وقت آن فرا رسیده است تا دست افرادی مثل ماها را بگیرند چون اگر کمک به بنگاههای اقتصادی کوچک شعار نیست الان وقت آن رسیده است تا دست ما رابگیرند تا راه رفتن ما استوار شود و ما هم قول می دهیم تا 200 نفر ایجاد اشتغال نمائیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا