عمومی

بهره برداری از بزرگترین مزرعه گیاهان دارویی استان در زیرکوه

مدیر جهادکشاورزی زیرکوه با بیان اینکه تعداد 5 پروژه در هفته جهاد کشاورزی در این شهرستان به بهره برداری خواهد رسید، گفت: بزرگترین مزرعه گیاهان دارویی استان در شهرستان زیرکوه در این هفته به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،محمد بنی اسدی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به تشریح برنامه های این اداره در راستای ترویج و بهبود کشاورزی و کمک به کشاورزی منطقه پرداخت و اظهارداشت: : در سال 1396 – 97 در بحث آب و خاک یک هزار و 100 هکتار از باغات ومزارع شهرستان زیرکوه در حال اجرای پروژه آبیاری کم فشار و تحت فشار است .
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه خاطرنشان کرد: در بحث پروژه های آبیاری تحت فشار هیچگونه محدودیت اعتباری نداریم و برای هر هکتار آبیاری تحت فشار مبلغ 10 میلیون تومان و هر هکتار آبیاری کم فشار مبلغ 4 میلیون و 500 هزار تومان اعتبار تعلق می گیرد.
بنی اسدی با اشاره به برنامه های این مدیریت در در هفته جهاد کشاورزی،گفت: تعداد 5 پروژه آماده افتتاح و بهره برداری است که به زودی با حضور مسئولان به بهره برداری خواهد رسید.
وی تصریح کرد:در بحث احیا و مرمت قنوات ، تعداد 16 دهنه قنات با هزینه 540 میلیون تومان از محل اعتبارات تملک استان، 380 میلیون تومان از محل اعتبارات ملی و 520 میلیون تومان از محل اعتبارات بحران،در حال اجرای پروژه است .
بنی اسدی اذعان داشت: در سال 97 تعداد 9 باب استخر ذخیره آب با اعتبار دولتی 110 میلیون تومان آماده افتتاح و بهره برداری است و در مجموع تعداد 30 باب استخر در دست احداث قرار دارد.
وی با اشاره به اجرای پروژه های خط انتقال آب، تصریح کرد: 339 میلیون تومان اعتبار دولتی اختصاص یافته که با این اعتبار بالغ بر 9 کیلومتر خط انتقال اجرا شده است.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه ادامه داد:در بحث مطالعه و طراحی سیستم های آبیاری نوین در شهرستان زیرکوه نیز تا کنون 1356 هکتار طراحی شده است.
وی با اشاره به تسهیلات بخش کشاورزی، گفت: تا کنون از محل اعتبارات آب و خاک تعداد 35 پروژه بالغ بر یک میلیارد تومان،تسطیح اراضی کشاورزی تعداد یک پروژه با مساحت 26 هکتار و اعتباری بالغ بر 92 میلیون تومان به کشاورزان اعطا شده است.
بهره برداری از بزرگترین مزرعه گیاهان دارویی استان در زیرکوه
بنی اسدی اذعان داشت:در بحث اجرائیات آب و خاک بزرگترین مزرعه گیاهان دارویی استان با مساحت 25 هکتار در روستای میرآباد شهرستان زیرکوه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی افتتاح می شود که 17 هکتار زیر پوشش گل محمدی و 8 هکتار نیز تحت پوشش نعنا فلفلی ، انغوزه و آویشن قرار دارد.
تولید 20 تن بذر کلزا در زیرکوه
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه بیان داشت: برای اولین بار گیاه کلزا در شهرستان زیرکوه کاشت و بالغ بر 20 تن بذر کلزا در شهرستان زیرکوه تولید شده است .
بنی اسدی اذعان داشت:در حال حاضر بهترین و بزرگترین مزرعه آبیاری تیپ استان در شهرستان زیرکوه، احداث و زیر کاشت محصول خربزه قرار گرفته است.
پیش بینی خرید بیش از 2 هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه با بیان اینکه یک هزار و 680 هکتار از اراضی زیرکوه زیر کشت گندم قرار دارد ،گفت:پیش بینی می شود از این سطح زیر کشت بیش از 5 هزار تن گندم برداشت شود و شهرستان زیرکوه از لحاظ مصرف گندم خودکفا شده است.
بنی اسدی گفت: تا کنون بیش از هزار و 200 تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری و پیش بینی می شود این میزان به بیش از 2 هزار تن برسد.
وی بیان داشت: در سال جاری 3 میلیارد تومان از محل اعتبارات بحران به صورت تسهیلات در اختیار 700 نفر از کشاورزان شهرستان قرار گرفته است و مابقی این اعتبار نیز در مرحله دوم توزیع خواهد شد.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه، گفت: مقدار 1500 متر کانال انتقال آب نیز در دست اجراست و به زودی عملیات اجرایی آن به پایان خواهد رسید.
بنی اسدی به اقدامات انجام گرفته در حوزه دامپروری اشاره کرد و گفت:در سال گذشته بالغ بر 50 میلیون تومان در بحث احداث تعداد 5 آبشخور هزینه شده و آماده افتتاح و بهره برداری است.
وی ادامه داد: همچنین بیش از 5 هزار تن جوی مدت دار و سبوس نیز در راستای کمک به دامداران شهرستان، به صورت نقدی و مدت دار بین عشایر این شهرستان توزیع شده است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا