عمومی

به دنبال برگزاری جشنواره بین المللی بازی های بومی و محلی در خراسان جنوبی هستیم

رییس فدراسیون ورزشهای بومی و محلی کشورگفت: ان شاء الله امیدواریم ظرفیت و توانمندی استان خراسان جنوبی را به سمتی هدایت کنیم که برای اولین بار جشنواره بین المللی ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی را در این استان با مشارکت و همراهی مسئولان استان برگزار نمائیم

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،غلامرضا جعفری ظهر امروز در حاشیه برگزاری سومین جشنواره بازی های بومی و محلی شرق کشورکه به میزبانی شهر اسفدن در حال برگزاری است ،در جمع خبرنگاران اظهارداشت:نگاه ویژه ای که مقام عالی ورزش و دولت به بحث حمایت از فرایندهای توسعه ورزش در مناطق روستایی دارد، ما را ملزم کرده است تا در راستای صیانت از ارزشهای فرهنگی کشور اهتمام ویژه ای داشته باشیم به بحث ترویج ارزشهای سنتی و فرهنگی که در قالب ورزش های بومی و محلی تجلی پیدا می کند.
رییس فدراسیون ورزشهای بومی و محلی کشور خاطرنشان کرد:به واسطه ظرفیت ها و توانمندی های استان خراسان جنوبی، سومین جشنواره فرهنگی ورزشی شرق کشور گرامی داشت مدافعان حرم و شهدای لشکر فاطمیون به میزبانی این استان و شهر اسفدن برگزار گردید.
وی ادامه داد: ما با برگزاری این جشنواره ها به دنبال این هستیم که با بهره گیری از ظرفیت ها و کارکردهای علمی بازی های بومی و محلی شرایط و موقعیت هایی را فراهم کنیم که شادابی و نشاط را به جامعه القا کنیم.
جعفری بیان داشت: در راستای برنامه ها و سیاستی که وزارت ورزش و جوانان برنامه ریزی کرده است، به دنبال آن هستیم تا از این طریق به جلب و شناسایی نخبه ها و استعدادهای ورزشی مبادرت نمائیم.
رییس فدراسیون ورزشهای بومی و محلی کشورگفت: ان شاء الله امیدواریم ظرفیت و توانمندی استان خراسان جنوبی را به سمتی هدایت کنیم که برای اولین بار جشنواره بین المللی ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی را در این استان با هدف جلب مشارکت جامعه مخاطب باکرامت و توانمندی آنها در راستای سیاست ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی با مشارکت و همراهی مسئولان استان برگزار نمائیم.
جعفری با بیان اینکه 63 هزار روستا در کشور وجود دارد، اذعان داشت:اگر قرار باشد برای هر روستا یک روز وقت بگذاریم نیاز به 200 سال عمر دارد بنابراین برگزاری جشنواره های ورزشی از این قبیل می تواند فرصتی را فراهم کند که با یک فراغ بال به بحث معرفی بازی های بومی و محلی اهتمام داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد:تدوین دایره المعارف بازی های بومی و محلی یکی از اولویت های ماست که باید با همکاری همگان و با استفاده از نظرات نخبگان و پیشکسوتان بدون هیچگونه تحریفی در هویت بازی ها تدوین و نگارش شود.
رییس فدراسیون ورزشهای بومی و محلی کشور بیان داشت:برگزاری مسابقات در سطوح مختلف ملی و بین المللی نیز از جمله مواردی است که باید مورد نظر قرار گیرد.
جعفری گفت:بازیهای بومی و محلی میراث ملموس فرهنگی کشور است و مسوولان بر احیا و گسترش آنها تاکید خاص دارند بنابراین باید در کنار تعامل سایر بخش ها با رویکرد و کارکردهای علمی و تدوین آیین نامه ها برای توسعه کمی و کیفی این ورزشها گام برداریم.
وی تاکید کرد: باید به بازیهای بومی و محلی در مدارس و دانشگاهها و مراکز آموزش عالی توجه شده و گرایشهای این ورزشها در رشته های کارشناسی و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا