عمومی

بیش از3 هزار جمعیت زیرکوه با تانکر آبرسانی می شوند/قطع 5 روزه آب در روستای اسفاد،وجود نداشته

مدیر آبفار زیرکوه با اشاره به آبرسانی سیار به روستاهای زیرکوه،گفت:در حال حاضر 2 تانکر آبرسان در شهرستان زیرکوه وجود دارد که این دو تانکر به 19 روستا با جمعیتی بالغ بر 3 هزار نفر آبرسانی انجام می دهند.

علیرضا غلامحسینی امروز در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز اظهارداشت:بعد از زلزله 1376 با قید فوریت تصمیم به اجرای مجتمع آبرسانی شهید رجائی در شهرستان زیرکوه در دستور کار قرار گرفت و این مجتمع قرار بود از روستاهای سیچ و دوست آباد شروع شود تا مهرک و بشیران و از سمت دیگر نیز به روستاهای چناران،نوده ،آبیز،اسفاد و میرآباد و … آبرسانی داشته باشد و در مجموع قرار بود 11 روستا از این مجتمع آبرسانی بهره مند شوند.
مدیر آبفار زیرکوه خاطرنشان کرد:با توجه به اینکه در شرایط بعد از زلزله یک شرایط اورژانسی بوده است،بسیاری از استانداردها رعایت نشده و کیفیت در لوله ها و قطر لوله ها رعایت نشده است که این امر بعدا باعث مشکلات زیادی شد.
وی ادامه داد:با توجه به اینکه جمعیت در سالهای اخیر بخصوص در روستاهایی مثل آبیز در حال گسترش است و در حال حاضر از روستای نوده به بعد قریب به 2500 مشترک از این شبکه توزیع استفاده می کنند،قطر لوله های خطوط انتقال آب بیشتر از این جوابگوی نیاز مردم نیست.
غلامحسینی تصریح کرد:در دو سه سال گذشته همه ساله اداره آب و فاضلاب یک سری اقداماتی از قبیل حفرچاه وتقویت برخی خطوط به صورت موقتی انجام می دهد اما به دلیل محدودیت منابع اعتباری به صورت کلی نمی توان تمام مشکلات مجتمع را حل کرد.
مدیر آبفار زیرکوه،بیان داشت: در سال 93 با حفاری چاه شماره 6 در دشت اسفدن ،و همچنین حفر یک حلقه چاه دیگر در سال 93 و 94 در این منطقه ،تولید آب افزایش پیدا کرد و امیدوار بودیم که بخش اعظمی از این مشکلات حل خواهد شد و با توجه به اینکه سه حلقه چاه در دشت اسفدن دچار بی آبی شدند و از مدار تولید خارج گردیدند،این دو حلقه چاه جایگزین شد و خوشبختانه تا ایستگاه آبیز مشکلات حل شد.
وی اذعان داشت: از ایستگاه پمپاژآبیز به بعد چون قطر لوله ها جوابگوی نیاز مردم نیست باید هم پمپ ها،هم تابلوی برق و هم خطوط انتقال و شبکه توزیع اصلاح شوند که این موضوع در سال 94 پیشنهاد گردید اما تامین اعتبار نشد ولی در سال 95 مجددا پیشنهاد گردید و به مبلغ 800 میلیون تومان تامین اعتبار شده و مراحل پیمان سپاری آن در حال انجام است که امیدواریم به زودی با تعیین پیمانکار،عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود.
غلامحسین خاطرنشان کرد: باتوجه به گرمای بی سابقه هوا در فصل تابستان و نیاز شدید مردم به آب، آب موجود در شبکه، نیاز اصلی مردم را بیشترتامین نخواهد کرد و با توجه به همزمانی فصل تابستان با ماه مبارک رمضان قطعا مشکلات بیشتر می شود و ما باید در دو وعده افطار و سحر حتما سر سفره های مردم آب داشته باشیم که تامین آب در این شرایط واقعا کار دشواری است.
حل مشکل روستاهای اسفاد و میرآباد در دستور کار قرار دارد
وی ادامه داد: ما تلاش کردیم روستاهای انتهای خط انتقال آب مثل روستای میرآباد که به هیچ عنوان آب به آنها نمی رسد بوسیله تانکر آبرسانی شود و با اعتراضاتی که اهالی این روستاها داشتند جلسات متعددی برگزار گردید و مقرر شد در داخل روستا توزیع آب به شدت مدیریت شود تا مشکلات مردم به حداقل رسد.
مدیر آبفار زیرکوه با اشاره به اعتراضات اهالی روستای اسفاد مبنی بر کمبود آب در این روستا،تاکید کرد: مشکلات کمبود آب در این روستا نیز وجود دارد و جلساتی در این خصوص برگزار شد و خواستار همکاری اهالی،شورای اسلامی و دهیاری روستا در این زمینه شدیم.
قطع 5 روزه آب در روستای اسفاد،وجود نداشته است/با مشترکین پر مصرف برخورد می شود
غلامحسنی ضمن عذرخواهی از مردم بابت مشکلات کمبود آب،اذعان داشت:خبر قطع ۵ روزه آب در روستای اسفاد،کذب است و ما همه روزه در این روستا آب داشته ایم ولی جوابگوی همه اهالی بخصوص در ارتفاعات و مناطق بالادستی نبوده است.
وی ادامه داد:مشکل کمبود آب به گفته شورای روستا ۱۲ ساله است که همکنون باید با همت مس‍ؤولین رفع گردد.
مدیر آبفار زیرکوه گفت:مراحل انعقاد قرارداد پیمانکار در حال انجام بوده وبعد ماه مبارک عملیات اجرایی آن به ترتیب اولویت اجرا خواهد شد .
وی تصریح کرد:هوای گرم و عدم صرفه جویی از طرف مردم باعث کمبود اب می شود که مقرر گردیده با مشترکین پرمصرف مجتمع برخورد گردد.
مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند
وی ادامه داد: در بعد اول صرفه جویی باید در دستور کار مردم قرار بگیرد چون با این شرایط خشکسالی 17 ساله و کمبود منابع آبی اگر قرار باشد مردم صرفه جویی نکنند و در این راه همکاری نداشته باشند،اگر شبکه ای هم در کنار مجتمع شهید رجائی اجرا شود باز هم جوابگوی نیاز مردم نخواهد بود و مشکل حل نخواهد شد .
غلامحسینی با بیان اینکه مردم با صرفه جویی می توانند هم به اداره آب و هم به همشهریان خود کمک کنند،گفت: با تمام وجود باز هم برای رفع این مشکل تلاش کردیم و قرار شد هم کمبود از طریق تانکر سیار جبران شود و هم میزان آب موجود در شبکه توسط مردم مدیریت شود تا وعده هایی که به مردم داده ایم بتوانیم عملی کنیم.
مدیر آبفار زیرکوه تصریح کرد:در سالهای اخیرقریب به 20 روستای زیرکوه از آب بهداشتی و پایدار برخوردار شدند وچنانچه پروژه های نیمه تمام به پایان برسد، هم و غم خود شهرستان چه از جهت مدیریت و چه از جهت فرمانداری و همکاران ما در استان تامین اعتبار مجتمع شهید رجائی خواهد بود که بتوانیم آب مورد نیاز خیل عظیم جمعیت این منطقه را تامین نمائیم.
وی با بیان اینکه مدیریت مصرف فقط از طریق مدیریت اداره نیست،گفت: ما همه تلاش را در جهت کنترل خطوط و رفع ترکیدگی ها انجام می دهیم ولی در مجتمعی که آب به اندازه نیاز خود مجتمع نیست اگر چنانچه ترکیدگی اتفاق بیفتد، مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد .
اتصال مجتمع شهید رجائی و مجتمع فندخت جهت حل مشکلات آبرسانی
غلامحسینی گفت: برای مجتمع شهید رجائی دو برنامه بلند مدت در دستور کار قرار دارد که بر اساس آن خطوط انتقال،پمپ ها،ایستگاههای پمپاژ و شبکه توزیع تقویت خواهد شد که به نوعی بتوانیم چند ماه طبیعی سال را تامین ظاب داشته باشیم و در فصل تابستان برنامه داریم از طریق مجتمع فندخت به این مجتمع اتصال پیدا شود تا این دو مجتمع در مواقع نیاز به کمک یکدیگر مشکلات آبی منطقه را رفع نمایند.
مدیر آبفار زیرکوه،اذعان داشت: با توجه به حفر چاه در دشت اسفاد ،میرآباد حفاری شده و استعداد خوبی در جهت تامین آب دارد امیدواریم در سال آینده در صورت تامین اعتبار مشکل مردم حل شود.
وی گفت:ازفرمانداری و دستگاههای تامین اعتبار خواهشمندیم به جد این قضیه در دستور کار قرار گیرد و امیدواریم که با همکاری مردم بتوانیم از این تنشهای آبی عبور کنیم.
غلامحسینی اظهارداشت:در حال حاضر 4 تانکر به روستای میرآباد اعزام می شود در شب گذشته که مشکلات آبی در روستای اسفاد اتفاق افتاد نیز دو تانکر به این روستا اعزام شد اما از امشب ان شاء اله مجتمع به حالت عادی برمی گردد و امیدواریم با همکاری و صرفه جویی از طرف مردم شاهد مشکلات کم آبی نباشیم.
وی با بیان اینکه مشکلات کم آبی در کل استان خراسان جنوبی وجود دارد،تاکید کرد:چنانچه مردم صرفه جویی نکنند ،مجبور به جیره بندی آب خواهیم شد.
3 هزار جمعیت زیرکوه با تانکر آبرسانی می شوند
مدیر آبفار زیرکوه با اشاره به آبرسانی سیار به روستاهای زیرکوه،گفت:در حال حاضر 2 تانکر آبرسان در شهرستان زیرکوه وجود دارد که این دو تانکر به 19 روستا با جمعیتی بالغ بر 3 هزار نفر آبرسانی انجام می دهند.
غلامحسینی اذعان داشت:در سال گذشته 23 روستای شهرستان با تانکر آبرسانی می شد اما 7 روستا از سال 95 تا سال 96 از گردونه آبرسانی خارج گردید ولی متاسفانه به علت تنشهای آبی که وجود دارد،تعداد دو سه روستا مجددا به گردنه آبرسانی سیار افزوده شد.
وی تاکیدکرد: امیدواریم با آبرسانی سیار بتوانیم حداقل نیاز مردم بر اساس سرانه ای که دولت مشخص کرده است را تامین نمائیم .

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا