عمومی

تخریب آثار باستانی بمرود قدیم در غفلت مسؤولان

آثار حدود هفت قلعه بزرگ در اطراف روستاهای بمرود فعلی موجود است و هم اکنون این آثار فرهنگی در حال تخریب واز بین رفتن است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،طایفه ای بنام طایفه گبرها حدود هزار سال پیش زندگی می کرده اند که قبرستانهای آنها هم اکنون در گوشه و کنار ایران اسلامی موجوداست.
گبرها خاطرات و داستانهای مشهوری دارند و عقیده داشتند اشیاء قیمتی خود را با مرده ها دفن کنند.
در حال حاضرآثار حدود هفت قلعه بزرگ در اطراف روستاهای بمرود فعلی موجود است که به مرور زمان و به دلایل گوناگون جابجایی اهالی برای سکونت صورت می‌پذیرفته است.
متأسفانه بدلیل بی توجهی مس‍ؤلان ذیربط ، افرادی غیر مسئول و غیر حرفه ای دست به اکتشافاتی زده و اشیائی را هم کشف کرده و هم اکنون این آثار فرهنگی در حال تخریب واز بین رفتن است.
به دلیل اینکه منطقه زیرکوه یکی از راه های اصلی جاده ابریشم بوده است این سرزمین مورد توجه پادشاهان وحاکمان بوده و حاکمان از دوران حکومت صفویان و افشاریان افرادی را به این منطقه اعزام نموده اند که آثار و نوشته هایی موجود است.
نمونه ای از این آثار آب انباری است که سنگ نوشته ای بر سردر آن وجود داشته که مربوط به دوران شاه سلطان حسین بایقرا بوده است .
چون روستای بمرود بزرگترین روستای منطقه بوده است و دارای آب فراوان و محصول استراتژی گندم , در طول زمان مورد توجه ملوک و پادشاهان وحتی راه‌زنان و لشکرکشیها نیز واقع می شده است. افرادی از طرف حاکمان گماشته می شدندکه پستها و مقامهایی را در اختیار داشته اندوهم به جمع آوری خراج و مالیات وهم دفاع سرزمینی مشغول بوده اند.
گروهی از این مهاجران دارای علم و ودانش وافری بوده و بعضاً جزء شعرا ء وادباء بزرگ محسوب می شدند. که اشعار آنان از مدیحه سرایی و مرثیه سرایی هم اکنون موجود می باشد.
قلعه های مسکونی:
محله های مسکونی که از غارنشینی در کوه آغاز شده را می توان به این شرح نام برد:
اولین قلعه در دامنه کوه پهدر (سینه در) محل فعلی چاه شهید عباسی بوده است ومسیر رود خانه فصلی هم از همانجا عبور می کرده است.
دومین قلعه در محل معروفی بنام خاک سلطانی حومه چاه کشاورزی شهید غلامی واقع شده است.
سومین قلعه به محلی جدید سمت مشرق روستای قدیم بمرود حدوده 2 کیلو متری بوده است.
چهارمین قلعه به محل روستای قدیم معروف بمرودکه هم اکنون بطور کامل موجود است منتقل شده است که آثار فراوانی از این قلعه هم اکنون موجود می باشد و متأسفانه در حال تخریب کشاورزان و دیگر عوامل است .
در این محل از سالیان متمادی یعنی از سنه 500 هجری تا سال 1314 هجری شمسی مردم در آنجا زندگی متمدنی داشته اند.
در این روستا آثار فرهنگی و نظامی زیادی از جمله: حصار دیوار قلعه ، آب‌انبار های شمال و وسط روستا که بین روستا و ارتفاع کوه واقع شده است ، سه تا قبرستان یکی در شرق و یکی در غرب روستا ویکی در شمال روستا ، خانه های بزرگان و والیان حکومتی و مسجد جامع در مرکز ده موجود است.
تونل ونقب زیر زمینی :
این تونل در عمق بیست متری وبه طول سه کیلومتر حفر شده است که هنگام حملات راهزنان ودشمنان از داخل به کوهستان راه داشته و اهالی از این مسیر تردد می کرده اند.
همچنین در دو نقطه دیگر هم آثار قلعه هایی موجود است که معروف است به قلعه میرزای زرین قلم و دیگری معروف به قلعه عبدالرزاق مشهور به( ستک حیل فتحعلی).
غار ها :
در کوه های متعلق به بمرود آثاری از قبیل غارها و لونها و صومعه ها موجود است که عبارتند از : خانه حسن بای خان در دره کاهی ، غار کفتار در پوزه کوه ، لونهای قدیم در پسکوه وغارووک.
آسیابهای آبی :
در مسیر روستای بمرود و در مجاورت نهرآب روستا به علت طولانی بودن مسیر نهر آب(حدود بیش از سی کیلومتر) آثار آسیابهای آبی وجود دارد که بوسیله نیروی آب و چرخاندن سنگ های آن مردم گندم های خود را جهت تهیه نان آرد می نموده اند که عبارتند از : آسیاب حاجی ، آسیاب تلو ،میرزا آقایی ، برج سلطان ، عبدالرزاق ، میرزا ،نوگیرای وغیره.
آب انبارها :
به دلیل اینکه کاروانهای تجاری از این محل به سرزمینهای هند و چین مرتب در رفت و آمد بوده‌اند حاکمان برای تأمین آب آشامیدنی آنها ، آب انبارهایی را چه در روستاهای قدیم و چه در روستای فعلی ویا در اطراف و اکناف تهیه می کردند تا در هنگام بارندگی و هدایت آب باران ذخیره شده و سپس خود و رهگذران بهره برداری نمایند.
این آب انبارها عبارتند از : حوض های شیرین در شمال قلعه بمرود قدیم که قدمت آن به زمان شاه سلطان حسین بایقرا در سنه 700 هجری که در آن زمان در شهر هرات حکومت داشته است برمی گردد،حوض حصه ، حوض سرپشت ،حوض انبار وسط قلعه ، حوض بخته پزی ، حوض قلندر ، حوز پوزه کوه بمرود ( چقوکی).

گفتنی است متأسفانه اکثر این آثار ذی قیمت فرهنگی چه قبل ازاین توسط افراد غیر مسئول و چه هم اکنون که در مجاورت چاه های کشاورزی قرار دارند توسط افراد سود جو درحال تخریب و ازبین رفتن است که نیاز به تدبیر جدی مسئولین به منظور جلوگیری از نابودی این میراث هزار ساله است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا