عمومی

تقابل سوزن و دست در دخمه یک متری غفور

غفور براهوئی زاده از طایفه بلوچ و از برادران اهل سنت شهرستان زیرکوه است و می توان گفت تنها کفاشی است که به طور ثابت در شهر حاجی آباد مشغول کسب و کار و خدمت به مردم است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،شاید بیشتر افراد شهرستان زیرکوه گذرشان به دکه زرد رنگ تنها کفاش شهر حاجی آباد افتاده است و یا اگر سرو کاری با غفور نداشته اند،حتما بارها ئو بارها از مقابل این دکه عبور کرده اند.
دکه ای یک متری در شلوغ ترین نقطه شهر حاجی آباد که جوانی برومند با سکوت و آرامشی خاص در آن مشغول به کار و تلاش است.
غفور از طایفه بلوچ و از برادران اهل سنت شهرستان زیرکوه است و می توان گفت تنها کفاشی است که به طور ثابت در شهر حاجی آباد مشغول کسب و کار و خدمت به مردم است.
برای یک صحبت صمیمی و دوستانه لحظاتی نزد غفور می روم و در حالی که کفشی قهوه ای رنگ و به رنگ لباسهای زیبای بلوچی اش به دست دارد و مشغول تعمیر آن است با متانتی خاص و با لحجه ای زیبا و شیرین سر صحبت را باز می کند.
او اینگونه خود را معرفی کرد: غفور براهویی زاده متولد 1358 و اهل روستای حسین آباد تاجکوه
غفور می گوید: روستای ما حدود 12 کیلومتر با شهر حاجی آباد فاصله دارد و این فاصله را هر روز 4 بار با موتور طی می کنم تا بتوانم نانی حلال برای خانواده ام به دست بیاورم.
غفور ادامه داد:این دکه کوچک از طرف شهرداری حاجی آباد در اختیار من قرار گرفته و هر روز صبح و بعد الظهر در این دکه یک متری مشغول کفاشی هستم.
از کار خود راضی هستم
وی از کار خود راضی است و می گوید:مجبورم راضی باشم چون هیچ کار دیگه ای ندارم ،نه ملکی دارم،نه کشاورزی دارم ، نه گوسفندی دارم و نه پدر و مادری دارم که کمکم کنند .
غفور گفت: در حال حاضر ما یک خانواده 5 نفره هستیم که تنها منبع درآمد ما همین کار کردن در دکه کفاشی است و خدا را شکر با قناعتی که داریم خرج خانواده از همین راه تامین می شود و دستکمان پیش کسی دراز نیست.
کار تاول دست مزه دیگری دارد
وی خطاب به جوانان جویای کار گفت:جوانان امروزی نباید حتما دنبال کار دولتی و راحت باشند بلکه باید کار کنند چون کار زحمت کشی و درآمدی که با تاول دست حاصل شود مزه دیگری دارد .
غفور با بیان اینکه دزدی حرام و خلافکاری حرام است ،تاکید کرد:کار کردن هیچ ننگ و عاری ندارد و جوانان باید زحمت بکشند و کار کنند تا دستشان پیش هیچکس دراز نباشد و اقا بالا سر خود باشند چون مزد بازوی خود را می گیرند.
وی با اشاره به درآمد خود از این دکه کوچک گفت:چون دیسک کمر دارم کار دیگری نمی توانم انجام دهم و در همین دکه کفاشی می کنم و تعمیرات کفشهای مردم را انجام می دهم و خدا را شکر اندازه خرج زن و بچه ام درآمد دارم و با قناعت زندگی خود را می چرخانم.
راه اندازی دکه با وام کمیته امداد
غفور خاطرنشان کرد:برای راه اندازی این دکه از کمیته امداد وام گرفته ام و در حال حاضر اقساط آن را پرداخت می کنم ولی هیچ اداره دیگری تا کنون به من کمک نکرده است.
وی از نداشتن بیمه گلایه مند است و می گوید: سوزن کاری برای چشم هایم خیلی ضرر دارد و تا یک حدی این کار را می توانم ادامه دهم ولی پولی ندارم که خود را بیمه کنم تا در آینده بتوانم از این بیمه استفاده کنم.
بیمه نیستم،مسئولان کمک کنند
غفور به مریضی خانمش اشاره کرد و گفت:با درآمدی که از این راه دارم نمی توانم پس اندازی داشته باشم تا بتوانم خرج درمان خانمم بکنم ولی باز هم خدای خود را شاکرم که در اختیار خودم هستم .
وی ادامه داد: از مسئولان می خواهم کمک کنند و دست ما را بگیرند و اگر بتوانند یک وام بدون بهره به من بدهند تا بتوانم زندگی خود را بچرخانم و به وضعیت زنگی خود برسم .

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا