عمومی

تلنگری به مسئولین شهرستان در سایه رهنمودهای رهبری پیرامون صنایع تبدیلی

متاسفانه یکی از مشکلات بسیار دامنگیر شهرستان زیرکوه با بودن ظرفیتهای فوق العاده کشاورزی ،دامداری ، ومعادن ، نبود صنایع تبدیلی در شهرستان است.

حجت الاسلام نظری استاد حوزه علمیه حاجی آباد در یادداشتی ارسالی برای پایگاه خبری زیرکوه نیوز ز نبود صنایع تبدیلی در شهرستان زیرکوه انتقاد کرد و نوشت:متاسفانه یکی از مشکلات بسیار دامنگیر شهرستان زیرکوه با بودن ظرفیتهای فوق العاده کشاورزی ،دامداری ، ومعادن ، نبود صنایع تبدیلی در شهرستان است
تولید چندین تن زعفران خشک ، زرشک ،عناب ، پسته ، گوشت دام ومعادن و خام فروشی آنها به خارج شهرستان ،عملا باعث فرار سرمایه های عظیم مادی وانسانی وبیکار شدن خیل عظیمی از جوانان جویای کار می گردد که اگر این مسئله به درستی از سوی مسئولین امر مدیریت و تدبیر گردد باعث مهار سرمایه ، ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در منطقه می شود
این مسئله یعنی تاسیس صنایع تبدیلی از چنان طراز اهمیتی در ایجاد اشتغال ، کسب درآمد ،ماندگاری محصولات ، برخوردار است که مقام معظم رهبری در دیداری که با هیات دولت در سال گذشته داشتند تذکر جدی نسبت به تاسیس صنایع تبدیلی در روستاها وبرخی شهرها داشته اند که یقینا با پتانسیل فوق العاده ای که در شهرستان زیرکوه در امر کشاورزی ودامداری ومعادن موجود است این شهرستان میتواند مخاطب سخنان و توصیه های مقام معظم رهبری قرار گیرد و مسئولین امر نقش به سزایی در عملیاتی نمودن سفارشات رهبری در این زمینه داشته باشند
توصیه های رهبری در مورد صنایع تبدیلی
رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت فرمودند : من در ارومیه دیدم سیب روی زمین ریخته بود! گفتند اصلاً نمی‌ارزد؛ پول کارگر خیلی بیشتر از آن پولی است که ما از فروش این سیب به‌دست‌ [می‌آوریم‌] یا هلو، زردآلو، انگور؛ خب، آنجا صنایع تبدیلی میخواهد.
یک مسئله‌ی اساسی‌ای که این عمدتاً [مربوط به‌] وزارت کشاورزی است -منتها فقط کار وزارت کشاورزی نیست- تمرکز بر روستا است. یعنی واقعاً این را یکی از بخشهای اساسیِ برنامه‌ریزی دولت باید قرار داد: ما متمرکز بشویم روی روستا. حرفش را در سالهای مختلف خیلی زده‌ایم امّا این کار عملاً اتّفاق نیفتاده. ما بایستی صنایع تبدیلی را به روستاها ببریم، به بعضی از شهرها ببریم. من در ارومیه دیدم سیب روی زمین ریخته بود
گفتند اصلاً نمی‌ارزد؛ پول کارگر خیلی بیشتر از آن پولی است که ما از فروش این سیب به‌دست‌ [می‌آوریم‌] یا هلو، زردآلو، انگور؛ خب، آنجا صنایع تبدیلی میخواهد. خیلی از جاهای گوناگون کشور، ما این میوه‌ها را داریم که در بعضی از اوقات، صرف نمیکند برای صاحب باغ که این میوه را جمع بکند.
ما اگر صنایع تبدیلی داشته باشیم، خشک‌کننده داشته باشیم، بتوانیم آنجا از اینها استفاده بکنیم، این کار را باید بکنیم. و ظرفیّتها فوق‌العاده است؛ واقعاً فوق‌العاده است. من در ایرانشهر یک گوجه فرنگی دیدم به قدر یک گرمک! یک دانه‌ی اختصاصی نبود؛ اصلاً گوجه فرنگی [همین اندازه بود].
آنجا یک باغی بود بین بمپور و ایرانشهر -وقتی که ما آنجا تبعید بودیم، دعوت کردند ما را، گوجه فرنگی آوردند به قدر یک گرمک! پیاز آوردند به‌قدر همین مشت من! من یادم است، پیاز را گرفتم در دستم، گفتم من میخواهم این را اندازه بگیرم، بتوانم بگویم؛ به همین اندازه‌ی [مشت من‌] بود؛ انگشتهای من خم نشد، وقتی این پیاز را در دست گرفتم.

یعنی به این بزرگی! خب ما اینها را داریم. خیلی جاها در سرتاسر کشور، این امکانات وجود دارد. اگر به صنایع روستایی اهمّیّت بدهیم، اگر به روستاها اهمّیّت بدهیم، اگر به این باغدارها اهمّیّت بدهیم، اینها بهترین خدمت به روستاها و به فقرای ما در روستاها و در جاهای دیگر است.
به همین زودی مقاله ای با نام (ظرفیتهای موجود در شهرستان زیرکوه وهدر رفت آن ) از سوی نگارنده تحریر خواهد شد

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا