عمومی

تنها محور توسعه شهرستان زیرکوه در شرایط کنونی توجه به بخش کشاورزی است

فرماندار زیرکوه گفت: تنها محور توسعه شهرستان زیرکوه در شرایط کنونی توجه به بخش کشاورزی است.

خانزاده پیش از ظهر امروز در جمع کشاورزان و تولیدکنندگان نمونه شهرستان زیرکوه اظهارداشت: علیرغم اینکه در سند تحول بنیادین شهرستان توجه به بخش صنعت و معدن و صنایع بالادستی و پایین دستی این بخش ها مورد توجه بوده است اما به دلیل عدم تحقق اهداف ترسیم شده در این بخش از جانب مسولین تنها ترین محور توسعه شهرستان زیرکوه در شرایط کنونی توجه به بخش کشاورزی است.
فرماندار زیرکوه با بیان اینکه بیش از 70 درصد جمعیت شهرستان در حوزه کشاورزی و دامپروری فعالیت می کنند افزود: بر اساس سرشماری کارگاههای کشاورزی سال 91 بیش از 65 درصد جمعیت کشاورزان شهرستان را افراد بالای 50 سال سن تشکیل می دهد که این مساله جای تاسف و نگرانی دارد.
خانزاده از روند مهاجرت جوانان به شهرها انتقادکرد و تصریح کرد: جمعیت کشاورز ما علیرغم اینکه بخش مهمی و عمده ای از اقتصاد شهرستان را برعهده دارند ولی جمعیت پیری هستند و جوانها در این جمعیت سهم چندانی ندارند. وی افزود: جوانها حاضرند با ترک وطن در شهرها و حاشیه شهرهای بزرگ به مشاغل خدماتی بپردازند ولی در حوزه کشاورزی فعالیت نداشته باشند و این سوالی اساسی است که همه باید به دنبال راه حل و پاسخ مناسبی برای آن باشیم ، زیرا اگر این روند ادامه داشته باشد روستاهای شهرستان در آینده ای نزدیک خالی از سکنه و تبدیل به خانه سالمندان خواهد شد.
فرماندار زیرکوه بیان داشت: باید به سمتی حرکت کنیم که جوانان تحصیل کرده و متخصص در بخش کشاورزی به سمت شغل آبا و اجدادی خود هدایت و ترغیب شوند و در این زمینه دولت هم باید سیاست های حمایتی ، آموزشهای لازم و روش های نوین کشاورزی اجرا نماید که خوشبختانه در حال حاضر توجه ویژه ای ا طرف دولت به این بخش صورت می گیرد.
خانزاده با تاکید بر استفاده از روشهای نوین آبیاری اظهارداشت: در شرایط کنونی که سالانه شاهد افت یک متری آبهای زیر زمینی هستیم استفاده از روشهای غرقابی نه تنها پاسخگو نیست بلکه خیانتی برای نسل آینده است.
فرماندارزیرکوه تاکیدکرد: منابع زیرزمینی امانتی در دست ماست و باید در حفظ و انتقال آن به آیندگان کوشاباشیم زیرا پیش بینی می شود تمام درگیری های آینده بر سر منابع آبی انجام خواهد گرفت بنابراین باید رویکرد ما در جهت حفظ منابع موجود ، استفاده بهینه از منابع ، توجه به روش های نوین آبیاری و تولید محصولات استراتژیک و محصولاتی که دارای ارز آوری بالایی هستند باشد ، و از مصرف بی رویه منابع آبی پرهیز نمائیم.
خانزاده خاطرنشان کرد: از آنجا که توسعه کشاورزی در کنار توسعه روستایی و تثبیت جمعیت پایدار روستایی محقق خواهد شد باید ارائه خدمات اولیه شامل آب ، برق ، بهداشت و امکانات رفاهی اولیه در کنار مبحث اشتغال مورد توجه قرار گیرد.
فرماندار زیرکوه گفت: دولت تدبير و اميد مدرن سازي بخش كشاورزي و حفظ منابع آب و خاك را در اولويت برنامه هاي خود قرار داده و مسئولين و كشاورزان هم بايد به اين سياست ها توجه بيشتر كنند تا با توسعه بخش كشاورزي به توسعه روستايي برسيم و اين دو موضوع در كنار هم معنا پيدا مي كنند.
خانزاده از نگاه ویژه به مرزنشینان خبرداد و افزود: نگاه ما به جمعیت مرزنشین شهرستان، صرفا به عنوان کشاورز و دامدار نیست بلکه مرزنشینان ما افرادی هستند که با رشادت و دلاوری امنیت پایدار در مرزها را تامین می کنند.
فرماندار زیرکوه از اجرای طرح ترسیب کربن با هدف حفاظت منابع خاک و جلوگیری از پیشروی کویر در شهرستان زیرکوه خبرداد و خاطرنشان کرد امیدواریم با حمایت هایی که انجام خواهد شد شاهد روزی باشیم که جوانان تحصیل کرده ، جویای کار و متخصص در این رشته به عنوان کشاورزان نمونه شهرستان انتخاب شوند.
مديرحفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي خراسان جنوبي نیز در این جلسه اظهارداشت: علیرغم همه مشکلاتی که در بخش کشاوذرزی وجود دارد اما پتانسیل های بسیار بالایی در شهرستان زیرکوه و استان خراسان جنوبی وجود دارد.
اصغری خاطرنشان کرد: تولید 10 تن گندم در هکتار در شهرستان زیرکوه در مقایسه با استانهایی که دارای شرایط آب و خاک مناسب هستند کار بسیار ارزشمند و بزرگی است. وی با تاکید بر توليد محصولات مرغوب عناب ، زرشك و زعفران گفت : استفاده از اطلاعات علمي براي بالا بردن اين پتانسل در بخش كشاورزي در خصوص بهره وري از آب بوسيله اصلاح روشهاي آبياري و در كنار آن حفظ خاك و افزايش كيفي محصولات براي صادرات بهتر و راحتتر در كشاورزي را مورد تاكيد قرارداد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا