عمومی

توزیع بیش از یک تن علوفه در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع زیرکوه

رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: در سه روز گذشته بیش از یک تن علوفه در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع زیرکوه توزیع شده است.

مرتضی تقی زاده امروز در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:با توجه به خشک سالی های چندین ساله در شهرستان زیرکوه ،مناطق حفاظت شده شهرستان از پوشش گیاهی ضعیفی برخوردار هستند و با بارش برف در این مناطق همین مقدار پوشش گیاهی نیز از دسترس حیوانات خارج می شود و مشکل مضاعف می شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه خاطرنشان کرد:بعضی ها انتظار دارند به محض بارش برف ،ماموران محیط زیست اقدام به توزیع علوفه در مناطق نمایند اما این کار اشتباه و مشکل ساز است و ممکن است با بارش مجدد نزولات جوی همین مقدار علوفه توزیع شده هم در برف مدفون شود،بنابراین منطقی این است که تا خروج سامانه بارشی و صاف شدن هوا منتظر بمانیم و بعد از آن اقدام به توزیع علوفه نمائیم.
وی با بیان اینکه از همان ساعت ابتدایی بارش برف ،گشت و کنترل مناطق توسط ماموران انجام شده است،تصریح کرد:در پی بارش برف شدید چند روز گذشته در شهرستان زیرکوه علوفه رسانی به مناطق انجام شده و بیش از یک تن علوفه خشک و 300 کیلو دان در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع زیرکوه توزیع شده است.
تقی زاده با بیان اینکه توزیع علوفه و دان هنوز هم در مناطق مختلف ادامه دارد،گفت:نباید توزیع علوفه فقط به روزهای برفی محدود شود چون پوشش گیاهی منطقه بسیار خشک و ضعیف است و حیات وحش نیاز به علوفه حمایتی دارد که امیدواریم با بارش برف خوبی که در منطقه شاهد بودیم پوشش گیاهی منطقه بهتر شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه بیان داشت:حجم بالای کار ما در منطقه حفاظت شده شاسکوه صورت گرفته اما حیات وحش فقط به منطقه حفاظت شده شاسکوه محدود نمی شود و در مناطق پیشنهادی دق پطرگان،منطقه شکار ممنوع آهنگران و مناطق مرزی نیز به مرور توزیع علوفه انجام می شود.
وی گفت:در روزهای برفی حیوانات و پرندگان به مزارع و روستاها هجوم می آورند و انتظار ما از مردم این است با ریختن حداقل یک مقدار دانه و گندم برای پرندگان کمک کنند تا از این بحران برف و یخبندان عبور کنیم و اگر قرار نیست دان و علوفه ای توزیع کنند حداقل مشکلی برای حیات وحش درست نکنند.
تقی زاده اذعان داشت:منطقه حفاظت شده شاسکوه بالغ بر 71 هزار هکتار،منطقه شکار ممنوع آهنگران ،منطقه پیشنهادی دق پطرگان و مناطق پیشنهادی شکار ممنوع مرزی از مناطق تحت مدیریت اداره حغاظت محیط زیست است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست زیرکوه ،خاطرنشان کرد:گشت و کنترل ماموران فقط به مناطق حفاظت شده محدود نمی شود و در تمام مناطق تحت مدیریت و مناطق آزاد شهرستان ماموران حضور دارند وبا توجه به اینکه حیوانات وحشی در مناطق آزاد شهرستان هم حضور دارند، تمام ضوابطی که قانون شکار و صید آمده است بر مناطق آزاد نیز ساری و جاری است.
گفتنی است در سه روز گذشته حدود 75 تن علوفه و دان در شش منطقه حفاظت شده و پناهگاههای حیات وحش خراسان جنوبی توزیع شده است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا