عمومی

ثبت درخت بنه کهنسال چلونک زیرکوه در فهرست میراث طبیعی- ملی

رئیس اداره میراث فرهنگی زیرکوه گفت:درخت بنه کهنسال چلونک زیرکوه در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی که در تهران برگزار گردید در فهرست میراث طبیعی- ملی ثبت شد.

حسین سروش در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:در دره زیبای مزار اردکول و در دل دره ای سرسبز و زیبا با چشم اندازی منحصر به فرد، بنه کهنسالی با صلابت و استوار از فاصله دور خودنمایی می کند. اطراف این درخت را کوهها و تپه های سرسبز، انواع گیاهان دارویی و علفی احاطه کرده اند. دره چلونک با سرسبزی و زیبایی خود در بیشتر ایام سال پذیرای مسافران و گردشگران می باشد.
رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری زیرکوه خاطرنشان کرد: محیط تنه این درخت کهنسال 4/5 متر بوده که از سطح زمین به دو تنه قطور تقسیم می شود. تنه ی سمت شرق دارای محیطی برابر 4/2 متر و تنه ی سمت غرب محیطی برابر 3 متر دارد . هر کدام از این تنه ها خود به شاخه های متعدد دیگر تقسیم شده اند. شاخه های خشکیده ی لابلایشاخه های سرسبز، حاکی از خشکسالی های سالهای گذشته اند.
وی تصریح کرد: به دلیل وجود قلعه تاریخی چلونک در مجاورت این درخت، نام چلونک بر این بنه هم گذاشته شده و مردم منطقه و دیگر نقاط شهرستان زیرکوه آن را با نام بنه چلونک می شناسند.
سروش بیان داشت:وسعت تاج این درخت معادل 73 متر مربع و ارتفاع آن 8 متر است. براساس نظرات کارشناسی سن این درخت تقریباً معادل 600 سال تخمین زده می شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری زیرکوه افزود: حفاظت و نگهداری از این اثر طبیعی ارزشمند و منحصر به فرد پس از ثبت آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همکاری همه جانبه دوستداران طبیعت و گردشگران را می طلبد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا