عمومی

ثبت دره و چنارهای کهنسال تجنود زیرکوه در فهرست میراث طبیعی- ملی کشور

رئیس اداره میراث فرهنگی زیرکوه گفت:دره و چنارهای کهنسال تجنود زیرکوه در کمیته تخصصی ثبت و حریم میراث طبیعی که در تهران برگزار گردید در فهرست میراث طبیعی- ملی کشور به ثبت رسید.

حسین سروش در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:در همسایگی کویر سوزان و تفتیده همت‌آباد زیرکوه و در فاصله کمتر از پنج کیلومتر یکی از معجزات خداوند در زمین به وقوع پیوسته است، دره‌ای سرسبز و زیبا با رودخانه‌ای جاری و درختانی عظیم که به بهشت گردشگران در استان خراسان جنوبی شهرت یافته است.
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری زیرکوه خاطرنشان کرد:دره زیبای تجنود در فاصله 70 کیلومتری جنوب شرق مرکز شهرستان زیرکوه و در مجاورت روستای قدیمی تجنود قرار دارد.
سروش گفت:وقتی پای در دره تجنود می‌گذاری در دو سوی دره باغ‌هایی وجود دارند که انواع میوه از زردآلو گرفته تا عناب و زرشک در آن به چشم می‌خورد. بهار و پاییز تجنود سرشار از زیبایی، شکوفه، سرسبزی و یا رنگ های ناب پاییزی است.
وی تصریح کرد: مسیر آب انسان را به دیدن سرمنشاء دعوت می‌کند، وقتی مسیر رود به پایان می‌رسد صخره‌هایی ماسه‌ای نمایان می‌شوند آب در طول زمان و به آرامی بدون هیچ عجله‌ای سنگ‌های آهکی را به زیبایی بریده و مسیر خود را یافته است، سنگ‌های سفید آهک با قدرت آب ، دیواره‌هایی قائم ساخته‌اند که عرضی از یک تا حداکثر سه متر دارند. آب روان رودخانه، سرشار از انرژی و زندگی است و برای گذر از مسیر دره باید از درون این آب عبور کرد.
سروش اذعان داشت: دره تجنود علاوه بر جایگاه رفیعی که در بعد طبیعی دارد از لحاظ تاریخی و فرهنگی نیز حائز اهمیت است به طوری که سد تاریخی تجنود در پایین دست همین رودخانه یکی از آثار مهم و برجای مانده از دوره های گذشته است.
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری زیرکوه بیان داشت: بند تاریخی تجنود، آسیاب‌های آبی، قلعه قدیم و قلعه دختر تجنود از استعدادها و قابلیت‌های ویژه منحصر به فرد دره تجنود است. با گرم شدن هوا لذت حضور در دره زیبای تجنود بیشتر حس می‌شود به طوری که ایام تعطیل گردشگران بیشماری را به این بهشت زیبا می کشاند.
سروش خاطرنشان کرد: در مسیر دره تِجنود درختان زیادی به چشم می خورند که از میان آنها 7 چنار کهنسال و تنومند با استواری و سرسبزی چشم نواز در میان دره خودنمایی میکنند. تقریباً همه این چنارها در اثر کهنسالی میان تهی شده اند و از تنه های قطور آنها تنها دیواره ای نازک به جا مانده با این وصف هنوز استواری و سرسبزی خود را حفظ کرده اند. این هفت چنار به گونه ای در مسیر هم قرار دارند که اگر کنار هر چنار قرار گیریم با نگاهی اجمالی به اطراف، چنار بعدی کاملاً قابل رویت است. همه این چنارها در مسیری به طول 525 متر و در دره ای به طول تقریبی 2 کیلومتر قرار گرفته اند.
به گفته وی قدمت چنارهای دره تجنود از 500 تا 600 سال بوده و وسعت تاج آنها از 50 تا 113 متر مربع می باشد.
سروش تاکیدکرد: حفاظت و نگهداری از این اثر طبیعی ارزشمند و منحصر به فرد پس از ثبت آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همکاری همه جانبه دوستداران طبیعت و گردشگران را می طلبد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا