عمومی

ثبت مجموعه چنارهای کهنسال تجنود در فهرست میراث طبیعی کشور

سرپرست اداره میراث فرهنگی زیرکوه ازثبت مجموعه چنارهای کهنسال تجنود در فهرست میراث طبیعی کشور خبرداد.

حسین سروش در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت: در مسیر دره تِجنود درختان زیادی به چشم می خورند که از میان آنها 7 چنار کهنسال و تنومند با استواری و سرسبزی چشم نواز در میان دره خودنمایی میکنند. تقریباً همه این چنارها در اثر کهنسالی میان تهی شده اند و از تنه های قطور آنها تنها دیواره ای نازک به جا مانده با این وصف هنوز استواری و سرسبزی خود را حفظ کرده اند. این هفت چنار به گونه ای در مسیر هم قرار دارند که اگر کنار هر چنار قرار گیریم با نگاهی اجمالی به اطراف، چنار بعدی کاملاً قابل رویت است. همه این چنارها در مسیری به طول 525 متر و در دره ای به طول تقریبی 2 کیلومتر قرار گرفته اند.
به گفته وی قدمت چنارهای دره تجنود از 500 تا 600 سال بوده و وسعت تاج آنها از 50 تا 113 متر مربع می باشد.
سروش تاکیدکرد: حفاظت و نگهداری از این اثر طبیعی ارزشمند و منحصر به فرد پس از ثبت آن، از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و همکاری همه جانبه دوستداران طبیعت و گردشگران را می طلبد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی زیرکوه گفت:رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، 15 فروردین 96، مراتب ثبت «مجموعه چنارهای کهنسال تجنود» و سه اثر دیگر را در فهرست میراث طبیعی ملی با صدور نامه‌ای به استاندارخراسان جنوبی ابلاغ کرد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی زیرکوه خاطرنشان کرد:در متن یکی از نامه‌های زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، خطاب به علی اکبر پرویزی استاندار خراسان‌جنوبی، آمده است:
«در اجرای تبصره ماده 2 قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور مصوب دی‌ماه 1382 و آیین‌نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مرداد 1384 به‌شماره 26975/ت 32915 هیئت محترم وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی، ”مجموعه چنارهای کهنسال تجنود“ ــ واقع در استان خراسان‌جنوبی، شهرستان زیرکوه، بخش مرکزی، دهستان زیرکوه، روستای تجنود، 20کیلومتری شرق حاجی‌آباد ــ پس از تشریفات قانونی لازم، به‌شماره 349 مورخ 24/9/95 در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به‌ثبت رسید که بدین‌وسیله ابلاغ می‌شود.
اثر مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت این سازمان است و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم این اثر برعهده این سازمان خواهد بود؛ هر گونه دخل و تصریف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثر شود ممنوع است.
خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولین ذی‌ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع فرمایید.»

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا