عمومی

جاده های ناایمن،کمبود آمبولانس وعدم نظارت کافی پلیس، مرگ رهگذران را رقم می زند

در حالی که شاهدان حادثه رانندگی روز گذشته محور زهان ،دیر رسیدن آمبولانس را عامل مرگ مصدوم حادثه می دانند،مسئولان شبکه بهداشت،این ادعا را تایید نمی کنند.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، شهرستان زیرکوه یکی از شهرستانهای مرزی استان خراسان جنوبی است که به علت کوهستانی بودن اغلب مسیرها ،جاده های مواصلاتی این شهرستان تا کنون جان افراد زیادی را گرفته است.
اگر چه عامل انسانی در بسیاری از حوادث جاده ای نقش پررنگی دارد، اما از طرفی نباید از نقش، پیچ های خطرناک، جاده های باریک،آب نماهای مرگ بار، عدم نصب تابلوهای هشداردهنده در برخی مناطق غافل شد.
علاوه بر این حضور کمرنگ پلیس در جاده ها باعث شده تا رانندگان تخطی از سرعت مطمئنه را در دستور کار قرار دهند و بارها و بارها این سرعتهای غیرمجاز، حوادثی غم انگیز را رقم زده است.
اما از همه اینها که بگذریم،گستردگی شهرستان و بعد مسافت این شهرستان با مراکز بهداشتی و درمانی مجهز در شهرستانهای قاین و زیرکوه و از طرفی وجود جاده های پر پیج و خم و خطر آفرین در این شهرستان مرزی ، می طلبد تا امکانات اورژانسی و درمانی بهتر و بیشتری در اختیار این شهرستان قرار داشته باشد تا در مواقع ضروری برای نجات جان هموطنان مورد استفاده قرار گیرد.
عاملی که روز گذشته به گفته شاهدان عینی ،‌باعث مرگ مادر یک خانواده در صانحه رانندگی شده است.
دیر رسیدن آمبولانس باعث مرگ مصدوم حادثه گردید
طالبی ، عضو شورای اسلامی بنمرود، در خصوص حادثه اتفاق افتاده در محور زهان که باعث مرگ یک نفر از هموطنان گردید، گفت:عدم استانداردبودن محورهای کوهستانی درمحورهای مواصلاتی جان انسانهای بی گناه رامی گیرد و حضورکمرنگ پلیس راهور،کمبودعلایم،عدم رعایت قوس وشیب جاده ،کم عرض بودن وغیراستانداردبودن جاده بنمرودبه زهان امروزعده زیادی راعزادارکرد و مسئولین بایدپاسخگوی این مواردباشند و رسانه هابایدخواسته بحق مردم رامطالبه نمایند.
وی ادامه داد:اگر پلیس راهورنظارتی درست داشته باشدوراهداری علایم مناسب رانصب کندتخلفات کاهش می یابد،امادریغ ازحضورمسولین راه وشهرسازی،پلیس راهور و برخوردبامتخلفان رانندگی.
این عضو شورای اسلامی بنمرود، خاطرنشان کرد:صرفاتقسیمات کشوری وتغییرنام ها تاثیری نداردبلکه بایدامکانات به مردم برسد که نمی رسد.
وی تصریح کرد:همه درگیر شهرها شده اند اماجاده های غیراستانداردجان مظلومان بی گناه رامی گیرد و کسی جوابگو نیست.
طالبی بیان داشت:من بعنوان نماینده مردم خواستار پاسخ دقیق مسولان در خصوص رفع نقاط حادثه خیزوهمچنین برخوردباعوامل اینچنین حوادث هستم.
وی با بیان اینکه بودجه نگهداری این راهها کجاهزینه می شود،گفت:سوال اینست آیا علایم کافی درتمامی نقاط جاده زهان به قهستان وزهان به اسفدن نصب گردیده است؟
طالبی خاطرنشان کرد:به گفته شاهدان عینی ، دیر رسیدن آمبولانس و عدم کمک رسانی به موقع به مصدومان حادثه ونبودامکانات درزمان تصادف ودیررسیدن سرنشینان خوردرو به مراکز درمانی ،موجب مرگ خانم مصدوم صانحه تصادف بوده است که مسول اورژانس باید پاسخگوباشند.
نبود نظارت در محور زهان کاملا مشهود است
یکی دیگر از اهالی شهر زهان در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،‌اظهارداشت:محورقهستان، زهان، اسفدن یکی ازمسیرهای پرتردد مرزی استان بشمارمی آید که شاهد عبورکامیون های ترانزیتی نیز از این محور هستیم وازسوی دیگر تردد وسایل نقلیه عمومی وخصوصی دراین محور زیاد می باشد که وجودبازارچه های مرزی مزیدبرعلت گردیده است.
وی ادامه داد:اگر چه شاهدافزایش تردد روزبروز دراین محور هستیم امانبود امکانات ونظارتها درا ین محوربسیارمشهوداست.
وی تصریح کرد: به لحاظ فنی،ایمنی وکارشناسی جاده فعلی پاسخگوی این همه ترددنیست و آیاصرفا حضور پلیس در جاده را بایدجهت بررسی تصادفات وکشیدن کروکی دید؟
این شهروند گفت: آیا این جاده ازاستانداردهای لازم بلحاظ شیب ،قوس،عرض ،علایم،خط کشی و آسفالت مناسب برخورداراست؟
آمبولانس زهان در ماموریت قاین حضور داشت
رییس شبکه بهداشت و درمان زیرکوه در پاسخ به موارد مطرح شده گفت: با توجه به اینکه حادثه روز گذشته در محدوده خدماتی اورژانس زهان اتفاق افتاده و در لحظه وقوع حادثه ، اورژانس فوق جهت انجام ماموریت و نجات جان یکی دیگر از هموطنان ،در قاین به سر می برده است، حادثه فوق توسط نزدیکترین اورژانس یعنی اورژانس اسفدن پوشش داده شده است.
دکتر ناصری خاطرنشان کرد: با توجه به فاصله مکانی اسفدن تا محل حادثه این تاخیر اجتناب ناپدیر است.
وی با اشاره به کمبود امکانات و خودروی اورژانس ، گفت: این موضوع باید از طریق استان حل شود و ما هم پیگیری های لازم را انجام داده ایم.
عدم حضور پلیس در جاده زهان صحت ندارد
یکی از پرسنل پلیس راهور نیز در خصوص ادعاهای مطرح شده گفت:عدم حضور پلیس در جاده زهان، صحت نداشته و گشت پلیس راه به صورت رندومی به محورهای زهان و سایر محورهای روستایی اعزام می شود لیکن به دلایل مختلف حضور مداوم گشت پلیس در نقطه نقطه محورها امکانپذیر نبوده و در بعضی مواقع هم حضور پلیس در محور جواب عکس داده به نحوی که متاسفانه شهروندان با عبور از تیم گشت پلیس و اطمینان از عدم گشت دیگر مرتکب تخلفات سرعت و…شده و به تبع دچار حادثه می گردند.
وی خاطرنشان کرد:در این که نواقص جاده ای و …در وقوع تصادفات نقش دارند شکی نیست،لذا نقش اول وقوع تصادفات خطاهای انسانی می باشد که می طلبد هموطنان با رعایت مقررارت راهنمایی و رانندگی از بروز حوادث برای خود و دیگران جلوگیری نمایند.
به هر حال آنچه اتفاق افتاد باعث مرگ مادر یک خانواده گردید، حادثه ای که بارها و بارها در جاده های زیرکوه شاهد آن بوده ایم و خواهیم بود اما آیازمان آن نرسیده که نقاط حادثه خیرجاده مرگ رفع نقص گردد؟
آیا این جاده های طولانی ومنطقه کوهستانی باید فقط یک آمبولانس داشته باشدو درنبود آمبولانس مصدومان باید بامرگ دست وپنجه نرم کنند؟
امیدوارم مسولان وبویژه نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ،فرماندارشهرستان و مهمه دست اندرکاران بیشتر به فکرمردم باشند تا ازبروزحوادث مشابه جلوگیری بعمل آید.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا