عمومی

جذب 70 میلیارد ریال اعتبار توسط جهاد کشاوررزی زیرکوه در سال 95/ بهره برداری از 9 پروژه در هفته جهاد کشاورزی

مدیر جهادکشاورزی زیرکوه گفت: بالغ بر 70 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی در سال گذشته توسط جهاد کشاورزی زیرکوه جذب و در 34 پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار هزینه شده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،محمد بنی اسدی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی به تشریح برنامه های این اداره در راستای ترویج و بهبود کشاورزی و کمک به کشاورزی منطقه پرداخت و اظهارداشت: : بالغ بر 70 میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی در سال گذشته توسط جهاد کشاورزی زیرکوه جذب و در 34 پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار هزینه شده است.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه خاطرنشان کرد: در سال جاری از محل بند «ز» تبصره 5 تعداد پنج حلقه قنات در روستاهای چشمه بید،گمج شیرخند،مغیلان،استند و دعوت با اعتباری بالغ بر 724 میلیون ریال اعتبار بلاعوض،احیا شده اند.
وی تصریح کرد:همچنین از محل همین اعتبارات،تعداد 5 باب استخر ذخیره آب با اعتباری بالغ بر 352 میلیون ریال در روستاهای امیرآباد،مولید،کریزان،ابراهیم آباد و دعوت احداث و مورد استفاده کشاورزان قرار گرفته است.
بنی اسدی اذعان داشت:از محل اعتبارات بند«ه» تبصره 5 نیز مبلغ یک میلیارد و 526 میلیون ریال جهت احیای پنج حلقه قنات در روستاهای فخران،عباس آباد،بهمن آباد،دوست آباد و جیم آباد هزینه شده است.
وی با اشاره به اجرای پروژه های آبیاری تحت فشار و کم فشار، تصریح کرد: در سال گذشته از محل اعتبارات بند «ه» تبصره 5 تعداد 3 پروژه به مبلغ 4 میلیارد و 401 میلیون ریال تحث پوشش آبایاری تحت فشار قرار گرفته است که با این اعتبار 54 هکتار از اراضی شهرستان از این روش آبیاری بهره مند شده اند.
بهره برداری از 9 پروژه در هفته جهاد کشاورزی
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه ادامه داد:از محل اعتبارات بند«د» تبصره 4 نیز در مرحله اول تعداد 9 پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار به مبلغ 8 میلیارد و 370 میلیون ریال اجرا شده است که با این میزان اعتبار 137 هکتاراز اراضی شهرستان تحت پوشش آبیاری کم فشار و 60 هکتار تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است که این پروژه ها در هفته جهاد کشاورزی به بهره برداری رسیده است.
وی بیان داشت: همچنین از محل اعتبارات بند«د» تبصره 4 در مرحله دوم نیز 21 پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار به مبلغ 32 میلیارد و 400 میلیون ریال اجرا شده است که 219 هکتار از اراضی شهرستان را زیر پوشش ابیاری تحت فشار و 348 هکتار از اراضی را زیر پوشش آبیاری کم فشار قرار داده است.
بنی اسدی اذعان داشت:کل اعتبارات ملی جذب شده در سال 95 در شهرستان زیرکوه از محل بند«ه» تبصره 5 و بند «د» تبصره 4 در مرحله دوم بالغ بر 7 میلیارد تومان بوده است که در 34 پروژه آبیاری تحت فشار و کم فشار هزینه شده است و 350 هکتار از اراضی شهرستان را تحت پوشش آبیاری تحت فشار و 485 هکتار از اراضی را تحت پوشش ابیاری کم فشار قرار داده است.
پیش بینی برداشت 1900 تن انگور از تاکستانهای زیرکوه
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه ،گفت:شهرستان زیرکوه از لحاظ اقلیمی و آب و هوایی دارای چند اقلیم متفاوت است و به همین جهت تنوع محصول در این شهرستان زیاد است.
بنی اسدی با اشاره به وجود تاکستانهای انگور در شهرستان زیرکوه،خاطرنشان کرد: 270 هکتارانگور باروردر تاکستانهای شهرستان زیرکوه وجود دارد که پیش بینی می شود از این میزان سطح زیر کشت حدود 1900 تن انگور برداشت شود.
وی همچنین از وجود 90 هکتار سطح زیر کشت عناب بارور در زیرکوه خبر داد و اذعان داشت:پیش بینی می شود از هر هکتار از اتین اراضی حدود 1500 کیلو محصول عناب خشک برداشت شود.
بنی اسدی ادامه داد: حدود 120 هکتار از اراضی بارور شهرستان زیر کاشت پسته قرار دارد که پیش بینی می شود از هر هکتار حدود 900 کیلو پسته خشک برداشت شود.
وی با اشاره به گیاهان دارویی شهرستان زیرکوه،خاطرنشان کرد:در سال گذشته 12 هکتار از اراضی شهرستان به کاشت گل محمدی اختصاص یافته و علاوه بر ان گیاهانی نظیر به لیمو و آویشن باغی نیز در شهرستان زیرکوه کاشت شده است.
تولید 2 هزار تن گوشت قرمز توسط دامداران زیرکوه
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه به اقدامات انجام گرفته در حوزه دامپروری اشاره کرد و گفت:در سال گذشته بالغ بر 150 هزار اس دام به کشتارگاههای شهرستانها و استانهای مجاور صادر شده اند ، که از این میزان حدود 2 هزار تن گوشت قرمز تولید شده است.
بنی اسدی ادامه داد:تعداد 20 یاب استخر دو منظوره پرورش ماهی در شهرستان زیرکوه وجود دارد که حدود 40 تن گوشت ماهی از این استخرها برداشت می شود.
وی همچنین از تولید 300 تن گوشت سفید توسط مرغداری های شهرستان خبر داد و گفت:هر سال حدود 150 هزار قطعه جوجه ریزی در مرغداری های شهرستان زیرکوه انجام می شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا