عمومی

جهازبران عشایر بهلولی

جهاز بران،یکی از رسوم عشایر ایل بهلولی در شهرستان زیرکوه است که معمولا چند روز قبل از برگزاری مراسم عروسی انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،غنای جاذبه هاي باستاني و تاريخي و طبيعي فرهنگي و مردم شناسي سرزمين ايران، كشور ما را به عنوان يكي از ده كشور اول صاحب جاذبه هاي جهانگردي معرفي كرده است و اين منابع عظيم و توانمندي هاي فراوان ، زمينه بسيار مساعدي را براي برنامه ريزي جهانگردي مهيا مي كند.
گردشگري در مناطق عشايري كشور و موضوع مردم شناسي اقوام ،ايلات و طوايف عشايري كشور با طيف متنوعي از آداب و رسوم و شيوه هاي معيشتي منطبق با شرايط اقليمي و محيط زيست می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد.
عشاير ايران به خاطراينكه نماداقوام اصيل ايراني به شمار مي روند و فرهنگ ايراني را تا كنون حفظ كرده اند و به دليل شيوه زندگي مبتني بر كوچندگي و همراهي با طبيعت ،اغلب مورد توجه قرار می گیرد.
يكي از زمينه هايي كه اغلب براي مردم جذاب و جالب است و مورد توجه نيز واقع شده است آيينهاو مراسم عشايري از جمله آداب و رسوم ازدواج و عروسي،اعياد و جشن هاست كه با تشريفات خاصي برگزار مي شود .
جشن ها و مراسم شادي در جامعه عشايري عمدتا به صورت جمعي و با مشاركت همه افراد اعم از زن ومرد،كوچك و بزرگ صورت مي گيرد.صفا ، صميميت ، شادي و نشاطي كه نوازندگان ايل در اين جشنها و اعياد ايجاد مي نمايند،وصف ناشدني است.
جهاز بران،یکی از رسوم عشایر ایل بهلولی در شهرستان زیرکوه است که معمولا چند روز قبل از برگزاری مراسم عروسی انجام می شود.
در این مراسم زنان عشایر با لباسهای زیبا و رنگارنگ همراه با ماشین های حمل جهاز،به دف و دایره و آوازهای محلی و گروهی ، جهاز عروس را به منتزل داماد می برند.
تصاویر جهاز بران در روستای مرزی همت آباد زیرکوه

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا