عمومی

حسرت شنا در استخر حاجی آباد 7 ساله شد/پروژه ای که به جای پیشرفت، تخریب می شود

کلنگ استخر شنای زیرکوه در اسفند ماه 1389 به زمین خورد اما اکنون بعد از گذشت قریب به 7 سال ،‌شنا در این استخر تبدیل به یک آرزوی بزرگ شده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،شهرستان زیرکوه با جمعیتی قریب به 50 هزار نفر به عنوان یکی از شهرستانهای گرم استان خراسان جنوبی محسوب می‌شود که به علت وزش طوفانهای موسمی و بادهای 120 روزه سیستان در برخی مواقع دمای آن به مرز 40 درجه هم می رسد.
در این میان شنا از مفیدترین و مفرح‌ترین ورزش‌هایی است که با شروع فصل گرما انبوهی از علاقه‌مندان را به خود جذب می‌کند، استخرها شنا ضمن اینکه مکانی برای تفریح و ورزش است، می‌توانند منبعی برای درآمد و مکانی مناسب برای دوستداران ورزش باشد.
اسفندماه 1389 بود که با حضور مدیرکل آموزش و پرورش استان و تنی چند از مسؤولان شهرستان کلنگ آغاز عملیات احداث استخر شنا در شهر حاجی آباد به زمین خورد.
پروژه ای که به خاطر اهمیت آن، پای مدیرکل وقت آموزش و پرورش استان به شهرستان مرزی زیرکوه کشیده شد و قرار بود در آینده نه چندان دور علاوه بر پوشش طرح سباح در پایه سوم ابتدایی،به عنوان یکی از مکانهای ورزشی شهرستان در امر غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان این شهرستان مرزی فعالیت کند.
وردی مدیرکل وقت آموزش و پرورش خراسان جنوبی در آئین کلنگ زنی این پروژه ابراز امیدواری کرد درآینده نزدیک و در مدت کمتر از دوسال شاهد بهره برداری از این استخر باشیم.
اگرچه سرعت ساخت و ساز در روزها و ماههای ابتدایی بسیار قابل تحسین بود اما با گذشت زمان ،دست اندازهای کمبود اعتبار روز به روز از روند این سرعت کاست و در نهایت این پروژه عظیم که از آغاز کلنگ زنی تا الان سه مدیر آموزش و پرورش در شهرستان را تجربه کرده است،متوقف شد.
توقفی که باعث شده تا ساختمان استخر روز به روز در معرض تخریب توسط انسانها و حیوانات قرار گیرد و این پروژه به جای پیشرفت، تخریب شود که این تخریب دیوارها و تاسیسات خود می تواند هزینه ای مجدد بر دولت تحمیل نماید.
شنا در استخر زیرکوه به یک آرزو تبدیل شده است
یکی از جوانان ورزشکار علاتقه مندبه شنا ، گفت: شنا از جمله ورزش هایی است که در دستورات بزرگان دین نسبت به یادگیری آن تاکید شده است.
محمدی ادامه داد:تعطیلی ساخت استخر زیرکوه موجب استهلاک امکانات خواهد شد و مکان ساخت آن را به زودی به مخروبه ای تبدیل خواهدکرد.
یکی دیگر از جوان فعال و علاقه مند به ورزش در زیرکوه به فرارسیدن فصل تابستان اشاره کرد و گفت: چون در فصل تابستان به ورزش های آبی نیاز زیادی احساس می شود، به همین خاطر تعداد زیادی از جوانان شهرستان برای رفع نیاز خود به شهرهای اطراف رفته و از امکانات آنجا استفاده می کنند.
لطفی نسببا بیان اینکه شنا در این استخر تبدیل به آرزو شده است، خاطرنشان کرد:مسؤلان باید برای راه اندازی این استخر چاره اندیشی کنند تا علاوه بر استفاده دانش آموزان دردرس تربیت بدنی،محل امنی برای شنای سایر جوانان و نوجوانان شهرستان باشد.
نبود اعتبار عامل توقف پروژه استخر زیرکوه
مدیر آموزش و پرورش زیرکوه د این خصوص اظهارداشت:استخر شنای آموزش و پرورش زیرکوه با زیربنای 1387 متر مربع ساختمان اصلی و 120 متر ساختمان موتور خانه در دست احداث است و تا کنون حدود 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
علیرضا مهدی پور با بیان اینکه ، برای تکمیل این پروژه حدود دو میلیارد تومان اعتبار نیاز است ،خاطرنشان کرد:اعتبارات جزئی و قطره ای دردی از این استخر دوا نخواهد کرد و باید چاره ای اندیشیده شود تا با تخصیص اعتبارات کلی، این پروژه به بهره برداری برسد.
تکمیل استخر در دو سال آینده
معاون فنی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان در بازدید از استخر شنای حاجی آباد،‌گفت:استخر دانش آموزی زیرکوه واقع در شهر حاجی آباد با زیربنای 1400 متر مربع از چند سال قبل آغاز شد و در حال حاضر حدود 38 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ابراهیمی خاطرنشان کرد:در سال جاری اعتباری بالغ بر 1 میلیارد و 150 میلیون تومان برای این استخر درنظر گرفته شده که تا کنون 400 میلیون تومان آن تخصیص یافته است.
وی با بیان اینکه برای تکمیل این استخر به جز اعتبارات سال جاری، حدود 2 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است،گفت:ان شاء الله این اعتبار نیز در سال آینده در اعتبارات این اداره کل دیده خواهد شد.
معاون فنی و اجرایی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان بیان داشت: به زودی برای استخر شنای شهر حاجی آباد،مناقصه ای برگزار خواهد شد و در این مناقصه ساختمان اصلی استخر و ابنیه و موتورخانه این پروژه دیده خواهد شد و پیش بینی می کنیم برای سال بعد اعتبارتاسیسات استخر نیز دیده شود تا بتوانیم استخر را راه اندازی نمائیم.
تکمیل استخر نیازمند 25 میلیارد ریال اعتبار
وی بیان داشت:تا کنون یک میلیارد و 150 میلون تومان برای این استخر هزینه شده و همین مبلغ نیز در اعتبارات امسال، دیده شده است، اما بازهم حدود یک میلیارد تومان دیگر کمبود اعتبار در این زمینه داریم و به شرطی که این اعتبار را در سال دیگر بتوانیم تامین نمائیم تا دوسال آینده استخر به بهره برداری خواهد رسید.
معاون فنی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان گفت: در حال حاضر از همین مرحله به بعد حدود 25 میلیارد ریال برای تکمیل استخر شهر حاجی آباد،‌اعتبار مورد نیاز است که یک میلیارد و 150 میلون تومان در اعتبارات امسال دیده شده است و امیدواریم این مبلغ به طور کامل تخصیص پیدا کند.
به هرحال آنچه از شواهد امر و صحبت های مسؤولان ذیربط برمی آیداین است که آرزوی و حسرت شنا در تنها استخر زیرکوه حالا حالاها ادامه خواهد داشت و جوانان و نوجوانان این شهرستان گرم و مرزی باید به فکر ورزشی غیر از شنا باشند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا