عمومی

خشکسالی حیات وحش زیرکوه را تهدید می‌کند

شهرستان زیرکوه به علت وجود دشت های پهناور و رشته کوههای مرتفع زیستگاه گونه های نادر جانوری از جمله،‌کل،‌بز، قوچ،‌میش، آهو و حتی پلنگ ایرانی است و پرندگان کمیابی نیز نظیر هوبره،‌زاغ بور، انواع عقاب ، کبک، تیهو و ... در زیستگاههای حیات وحش این شهرستان زیرکوه زندگی می کنند که زندگی اکثر این موجودات بخاطر خشک سالی های اخیر در معرض تهدید قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، کاهش بارندگی در عرصه‌های طبیعی یکی از مسائلی است که در سال های اخیر با آن مواجه هستیم و این پدیده در نهایت اثر منفی خود را بر محیط زیست نمایان کرده است.
برخی از اثرات خشکسالی بر منابع طبیعی کوتاه مدت است و پس از پایان دوره‌ی خشکسالی به حالت طبیعی بر می‌گردند اما برخی از اثرات زیست محیطی طولانی تر بوده و یا ممکن است دائمی باشد برای نمونه می‌توان به تخریب زیستگاه حیات وحش در طی این سال‌ها اشاره کرد.
اگر چه خشکسالی پدیده طبیعی است که در سالیان گذشته هم اتفاق می افتاد اما طولانی شدن دوره خشکسالی در استان خراسان جنوبی و شهرستان زیرکوه چنان اثرات منفی بر حیات وحش این استان وارد کرده که حتی افزایش بارندگی در سالهای آینده هم نمی تواند خسارت های وارد شده را جبران کند.
خشک شدن چشمه ها باعث کاهش شدید علوفه‌ مرتعی در زیستگاه‌ها شده است به طوری که گرسنگی و تشنگی به حیوانات فشار آورده و باعث می‌شود آن‌ها به حاشیه‌ی روستاها و سکونت‌گاه‌های انسانی پناه بیاورند.
هجوم حیوانات وحشی به مزارع و روستاها برای تامین آب
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه در این خصوص گفت: خشکسالی های پیاپی و متمادی وارد بیستمین سال خود گردید و متاسفانه کاهش بارندگی‌ها و نزولات جوی مشکلات عدیده ای را در مناطق تحت مدیریت محیط زیست زیرکوه پدید آورده چرا که تنوع پوشش گیاهی منطقه و همچنین گونه های جانوری به طور مستقیم وامدار میزان رطوبت موجود در سطح خاک می باشد.
مرتضی تقی زاده خاطرنشان کرد: بنابر اعلام کارشناس هواشناسی شهرستان متاسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون در منطقه زیرکوه تنها یک میلیمتر بارندگی وجود داشته که در چند سال اخیر بی نظیر است و همین باعث شده حیات وحش منطقه نیز جهت تامین آب شرب مورد نیاز به قنات های نزدیک روستاها هجوم آورند که این موضوع می‌تواند عامل مهمی در شکار غیرمجاز این حیوانات توسط شکارچیان و سودجویان طبیعت باشد.
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت:به دلیل خشکسالی های چندین ساله بسیار از چشمه های منطقه حفاظت شده شاسکوه خشک و آب مابقی چشمه ها به شدت کاهش یافته است.
وی تصریح کرد: نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه جهت جبران برخی مشکلات در سال جاری نسبت به احداث یک باب آب انبار ۲۵ هزار لیتری و پنج باب آبشخو و ترمیم چشمه ها و آبشخورهای قدیمی منطقه اقدام نموده و به محض کم شدن آب مخازن بلافاصله نسبت به آبگیری مجدد اقدام می شود.
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت: متاسفانه با وجود اینکه یک ماه و فصل زمستان نیز سپری شده است و ما هنوز شاهد بارش نزولات جوی در این شهرستان نبودیم و این امر سبب شده جهت تامین آب هزینه های گزاف و سنگینی بر دوش این اداره گذاشته شود.
تقی‌زاده اذعان داشت: علی‌رغم خشکسالی‌های اخیر با تلاش و کوشش شبانه‌روزی مامورین یگان حفاظت محیط زیست زیرکوه بر اساس سرشماری های انجام شده خوشبختانه حیات وحش منطقه از آمار قابل توجهی برخوردار است و همین امر باعث شده نسبت به سال قبل آبرسانی با حجم بیشتری صورت پذیرد.
توزیع علوفه در محل های متمرکز حیات وحش
وی بیان داشت: با توجه به کاهش شدید پوشش گیاهی منطقه بر اثر کاهش نزولات جدید و چرای بی رویه مراتع توسط دام‌های اهلی این نمایندگی نسبت به ذخیره علوفه زمستانی نیز اقدام نموده و در محل های متمرکز حیات وحش نسبت به توزیع علوفه اقدام می کند.
ئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه گفت :علی رغم وسعت زیاد منطقه حفاظت شده شاسکوه که یکی از مناطق تحت مدیریت این نهاد می باشد، توزیع علوفه و ساماندهی منابع آبی در سایر مناطق نیز ادامه دارد.
تقی زاده با اشاره به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست بیان داشت: منطقه حفاظت شده ، پناهگاه های حیات وحش، پارک ملی و اثر طبیعی ملی از نقاط تحت حفاظت هستند که در شهرستان زیرکوه منطقه حفاظت شده شاسکوه بالغ بر ۷۰ هزار هکتار و وجود گونه‌های شاخص پستانداران از قبیل کل ، بز، قوچ و میش یکی از مهمترین مناطق تحت حفاظت نمایندگی محیط زیست زیرکوه است.
کاهش بارندگی مشکلات آبرسانی را دو چندان کرده است
مدیر حفاظت محیط زیست زیرکوه اظهارکرد: در سالهای گذشته با شروع ریزش باران در فصل پاییز، آبرسانی سیار به وحوش قطع می شد که متاسفانه امسال به دلیل عدم ریزش نزولات جوی و با اتمام فصل پاییز همچنان آبرسانی سیار به وحوش ادامه دارد و از طرفی عدم بارندگی در سال زراعی جاری مشکلات ما را در زمینه آبرسانی به وحوش در تابستان سال آینده دو چندان می کند.
تقی زاده با اشاره به اینکه خشکسالی های چندین ساله پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده شاسکوه را به شدت کاهش داده است، گفت: در گذشته برخی گونه های گیاهی نادر به صورت خیلی زیاد در منطقه یافت می شد که متاسفانه در چند سال گذشته این گونه ها بسیار کمیاب شده است.
وی عنوان کرد: به دلیل فقر پوشش گیاهی متاسفانه جانور تشی «سیخلگ» اقدام به خوردن پوست درختچه های 10 ساله می کند که این اقدام باعث خشک شدن این درختچه ها می شود، برای جلوگیری از نابودی درختچه ها توسط این جانور اقدام به رنگ کردن درختان کرده ایم.
تقی زاده گفت: یکی دیگر از اقدامات بسیار مفیدی که جهت ساماندهی حیات وحش در شهرستان زیرکوه صورت می‌گیرد سرشماری پستانداران و پرندگان حائز اهمیت خوشک زی و پرندگان آبزی و مهاجر است که با همکاری سایر همکاران از سراسر استان و همیاران افتخاری و دانشجویان رشته‌های محیط زیست و شکارچیان قانونمند در فصل‌های مختلف سال برگزار می‌شود و نهایتاً با طرح تجزیه و تحلیل آمار افزوده نسبت به پیش‌بینی آب مصرفی و تامین علوفه زمستانی اقدام می شود.
مردم با مامورین حفاظت محیط زیست همکاری کنند
رئیس نمایندگی حفاظت محیط زیست زیرکوه اذعان داشت: با عنایت به وسعت زیاد مناطق حوزه استحفاظی شهرستان زیرکوه و کمبود نیروی کافی و امکانات از عموم شهروندان عزیز و علاقمندان به حیات وحش و دوستداران محیط زیست خواهشمندیم ما را در حفاظت و حراست از این مواهب خدادادی در جهت هرچه بهتر امر گشت و کنترل مناطق و نظارت بر قوانین شکار و صید یاری نمایند.
وی ادامه داد: در همین راستا ماموران اجرایی یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زیرکوه به صورت شبانه روزی آماده شنیدن گزارشات همشهریان عزیز می باشند تا در صورت لزوم بلافاصله در محل حضور یافته و انجام وظیفه نمایند.
تقی زاده گفت: تلفن های شبانه روزی 32504919 و شماره موبایل 09196455100 بصورت شبانه روزی آماده دریافت نظرات پیشنهادات و گزارشات شهروندان می باشد.
گفتنی است، شهرستان زیرکوه به علت وجود دشت های پهناور و رشته کوههای مرتفع زیستگاه گونه های نادر جانوری از جمله،‌کل،‌بز، قوچ،‌میش، آهو و حتی پلنگ ایرانی است و پرندگان کمیابی نیز نظیر هوبره،‌زاغ بور، انواع عقاب ، کبک، تیهو و … در زیستگاههای حیات وحش این شهرستان زیرکوه زندگی می کنند که زندگی اکثر این موجودات بخاطر خشک سالی های اخیر در معرض تهدید قرار گرفته است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا