عمومی

درخشش خوشه های طلایی گندم در ارتفاع 2800 متری زیرکوه

کشاورزان دیم کار شهرستان زیرکوه این روزها از بلند ترین ارتفاعات شهرستان خوشه های طلایی گنم را درو می کنند.

تیرماه همیشه یادآور روهای گرم و سوزناک و طاقت فرسا است .روزهایی که بسیاری از مردم برای فرار از دست گرمای طاقت فرسا استراحت در منزل و استفاده از خنکای وسایل سرمایشی را لذت بخش ترین کار میدانند.
اما در این میان هستند کسانی که این روزها برای برداشت محصولاتشان سخت مشغول کار و تلاش هستند. اکر چه برداشت گندم مدتی است در شهرستان زیرکوه به پایان رسیده اما درگوشه ای از این آب و خاک داستان برداشت محصول گندم داستان جداگانه ای است.
خروس خوان صبح پس از اقامه نماز راهی روستایی در منطقه ییلاقی شهرستان زیرکوه به نام پیشبر می شویم. قرار است امروز به اتفاق اهالی این روستا در جشن بزرگ گندم درو شرکت کنیم.
قبل از طلوع آفتاب به اتفاق جمعی از کشاورزان به سمت ارتفاعات جنوبی روستا حرکت می کنیم . پوشش خاص کشاورزان محلی در این فصل سال و استفاده از لباسهای گرم و شالهایی که بر سر و صورت پیچیده بودند حکایت از سردی هوا در این منطقه داشت.
مسیر خاکی و پرپیچ و خم است و سربالایی ها خطرناک و صعب العبور باعث شده تا هر وسیله ای قادر به رفتن از این مسیر نباشد. اکثر کشاورزان با موتور ، تراکتور و عده ای با استفاده از ماشین های کمک دار این مسیر را طی می کنند.
اشعه های خورشید آرام آرام نمایان می شود ، اما سرمای سوزناک هوا استخوانهایم را به لرزه انداخته است. گویا درست در میانه فصل زمستان به سر می بریم. لباس یکی از کشاورزان را امانت می گیرم تا از این سوز سرمای بی رحم در امان باشم.
با طلوع اولین اشعه های خورشید به محلی می رسیم به نام دشت گریانه. دشتی که تا چشم کار می کند مملو از بوته های طلایی گندم است.
دشت گریانه منطقه ای است در مرز مشترک بین شهرستان زیرکوه و درمیان با ارتفاعی حدودا 2800 متر.
از یکی از کشاورزان می پرسم چرا نام این منطقه را گریانه گذاشته اند؟ وی میگوید: سوز سرما و وزش بادهای سوزناک باعث جاری شدن اشک از چشم انسان می شود و نام گریانه به همین خاطر برای این منطقه انتخاب شده است.
احمدی می گوید: سالهاست که کشاورزان روستاهای شهرستان زیرکوه و شهرستان درمیان در این دشت وسیع به کاشت گندم می پردازند. کشاورزانی که اکثرا از روستاهای پیشبر، بقال، فخرآباد ، گیت و تخته جان این روزها درحال برداشت محصول خود هستند.
این کشاورز ادامه می دهد: در این دشت وسیع علاوه بر گندم دیم محصولاتی مانند چغند قند ، نخود شلغم و آفتابگردان نیز به صورت دیم کاشت می شود و هنگام برداشت محصول همه اعضای خانواده برای برداشت سعی می کنند دراین جشن بزرگ در این منطقه زیبا حضورداشته باشند.
با طلوع خورشید و صرف چای آتشی کار و تلاش آغاز می شود و خوشه های طلایی گندم با دستان پینه بسته کشاورزان این منطقه درو می شوند. گندم ها به محض درو شدن توسط عده ای با استفاده از ساقه های سبز بسته بندی می شوند تا باد و طوفان باعث جابجا شدن آنها نشود.
در حالی که برداشت گندم از دشت های زیرکوه مدت هاست به پایان رسیده ، اماگوشه و کنار این گندم زار عظیم را که نگاه میکردم هنوز ساقه‌های بعضی از گندم ها سبز بود و این نشان دهنده سرمای هوا در این منطقه است.
کاشت گندم در گریانه از نیمه فروردین آغاز می شود.
یکی از کشاورزان این منطقه می گوید: معمولا کاشت گندم در دشت ها قبل از اسفند ماه انجام می شود اما به دلیل سرمای بیش از حد در این منطقه کاشت گندم در گریانه از نیمه فروردین به بعد آغاز می شود.
آقایی خاطرنشان کرد: سرمای هوا به حدی است که در حالی که همه جای استان محصول گندم برداشت شده است ، اما در دشت گریانه کشاورزان از اوایل مردادماه شروع به برداشت محصول می کنند و هنوز قسمت هایی از منطقه زیرکشت سبز است.
به گفته این کشاورز اهل روستای پیشبر گندم این منطقه بدون استفاده از هیچگونه مواد سمی و شیمیایی تولید می شود و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و نانی که از این گندم تهیه می شود بسیار خوشمزه است.
برداشت 200 تن گندم دیم از دشت گریانه
کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان زیرکوه گفت: حدود 400 هکتار از اراضی دشت گریانه واقع در ارتفاع 2800 متری شهرستان زیرکوه زیر کشت گندم دیم قرار دارد و کشاورزان زحمتکش این منطقه توانسته اند با استفاده از رطوبت و خاک مناسب حدود 200 تن گندم دیم برداشت نمایند.
فرخ دوست خاطرنشان کرد: بارندگی زیاد در این منطقه ، سرمای هوا و نگه داشت رطوبت در زمین باعث شده تا محصول این منطقه هم از لحظ کمیت و هم از نظر کیفیت در سطح بسیار عالی برداشت شود.
کار و تلاش و جشن بزرگ برداشت محصول گندم در سرمای دلنشین هوا ادامه دارد . لحظاتی را با چای آتشی مهمان کشاورزان پرتلاش این منطقه می شویم . کشاورزان اما خواستهای از مسولان دارند و آن این است: آنها خواستار تسطیح جاده دشت گریانه هستند. جاده ای که حوادث و اتفاقات آن بارها باعث از بین رفتن محصولات کشاورزان شده است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا