عمومی

دنیای اعجاب انگیز و ناشناخته غار کلسیت زیرکوه نیاز به شناسایی دارد

غار زیبای کلسیتی زیرکوه که تا کنون ناشناخته مانده است، دارای جذابیت های و قابلیت های فراوانی است که در صورت شناسایی می تواند به یکی از بهترین و باارزشترین جاذبه های گردشگری شهرستان زیرکوه تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،در دل کوههای زیبا و سربه فلک کشیده آهنگران و در منطقه ای مشهور به کوههای مولید، غاری زیبا و اعجاب انگیز وجود دارد که به علت وجود کلسیت های زیبا و پرشمار در درون آن ،این غار را به غار کلسیتی مولید نامگذاری کرده ایم.
غار کلسیتی مولید در ارتفاع 2275 متری از سطح دریا در رشته کوههای بین پیشبر و کازگان و در دل ارتفاعاتی به نام کوههای مولید قرار دارد و دارای کلسیت های گل کلمی و دندان سگی است که به عنوان جذابیت اصلی غار به شمار می آید.
به گفته قدیمی ها ، قبل از زلزله ویرانگر 1376 زیرکوه،‌این غار دارای درب و پاگرد بوده است و بر اساس شواهد و قراینی که گذشتگان بیان می کنند، احتمال زندگی در این غار وجود داشته است.
اما آنچه جذابیت این غار زیبا را دو چندان می کند، وجود سنگ های زیبای رسوبی، سنگ های آهکی و کلسیت های زیبا و فراوانی است که در جای جای این غار خودنمایی می کند.
یک روز تعطیل سبب شد تا به اتفاق چند نفر از اعضای گروه کوهنوردی همنورد زیرکوه برای بررسی بیشتر عازم این غار شویم .
اگر چه مسیر پوشیده از برف بود، اما این موضوع خللی در عزم ما ایجاد نکرد و پس از حدود یک و نیم ساعت کوهپیمایی به دهانه غار رسیدیم.جایی که اگر آدرس دقیقی از آن نداشته باشی قطعا پیدا کردن آن غیر ممکن خواهد بود.
دهانه غار حدود ۵ متر عرض و یک و نیم متر ارتفاع دارد که برای ورود به غار باید از آن عبور کنیم البته این ارتفاع در ورودی اصلی به حدود 70 سانتیمتر کاهش می یاید.

به محض عبور از دهانه غار شیبی تقریبا تند شما را به داخل غار فرا میخواند و دالانی به عرض ۵ متر و ارتفاع حدود ۶ متری روبروی شما قرار می گیرد.
حدود ۱۰ متر جلوتر دو دالان جداگانه قرار دارد که یکی به سمت بالا و یکی هم به سمت چپ هدایت می شود.
تالار اصلی این غار در دالان سمت چپی قرار دارد و ارتفاع آن از کف تا سقف تقریبا به بیش از 10 متر می رسد .
البته زلزله های ویرانگر سالهای گذشته و احتمال فراوان زلزله اردیبهشت 76 باعث ریزش سنگ ها در دل این غار شده است و علاوه بر مسدود شدن مسیر احتمالی این غار تا انتها ،‌باعث کم عمق شدن تالار اصلی این غار شده است.
در گوشه و کنار این غار مسیرهای کوتاهی وجود دارد که هر کدام دارای شگفتی های فراوانی است و نیاز به بررسی بیشتر باستان شناسان و متخصصین زمین شناسی دارد.
وجود پرندگانی نظیر خفاش و پروانه های زیبا در دل این غار یکی دیگر از جذابیت های پرشمار این غار زیباست.
طول غار در بلند ترین مسیر به حدود 100 متر می رسد و آنچه از قراین و شواهد برمی آید،احتمال بسیته شدن مسیرهای این غار بر اثر زلزله وجود دارد.
به هر حال این غار زیبا که تا کنون ناشناخته مانده است، دارای جذابیت های و قابلیت های فراوانی است که در صورت شناسایی می تواند به یکی از بهترین و باارزشترین جاذبه های گردشگری شهرستان زیرکوه تبدیل شود.
اگر چه حضور انسان در دل طبیعت در اکثر مواقع باعث وارد آمدن خسارات زیادی به میراث طبیعی و گردشگری شده است و آنچه باعث جذابیت بیشتر این غار می شود، ناشناخته بودن و دور از دسترس بودن آن بوده است،‌اما امیدواریم مسئولان مربوطه در جهت شناسایی بیشتر و ثبت این اثر باارزش تاریخی و طبیعی اقدام نمایند.
برای دیدن تصاویر این غار اینجا کلیک کنید

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا