عمومی

دومین جلسه مجمع قاریان و حافظان قران کریم زیرکوه برگزار شد

دومین جلسه مجمع قاریان و حافظان قران کریم در حوزه علمیه حاجی آباد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،دومین جلسه مجمع قاریان و حافظان قران کریم در حوزه علمیه حاجی آباد برگزار شد.
در این مراسم که در حوزه علمیه حاجی آباد برگزار شد ابتداد 3 نفر از قاریان به تلاوت آیات وحی پرداختند. سپس جناب سروان کریمی فرمانده ناحیه مقاومت سپاه شهرستان زیرکوه ضمن تشکر از اداره تبلیغات اسلامی شهرستان بابت تشکیل و راه اندازی مجمع قاریان گفت: فضیلت آموزش قرآن بسیار زیاد است و پیامبر اسلام (ص) فرمودند:برترین شما کسی است که قرآن را بیاموزد و آن را به دیگران آموزش دهد .
وی در ادامه با بااهمیت خواندن محافل قرآنی افزود: سعی نمایید از وقتتان برای قرآن هزینه نمایید.
سپس حجت الاسلام رضا نظری استاد حوزه علمیه حاجی آباد نیز ضمن تفسیر آیاتی از کلام وحی که در خصوص غدیر نازل شده گفت: یکی از این آیات آیه 67 مائده است که وقتی پیامبر در روز ، هجدهم ماه ذیحجه به غدیر خم رسیدند، جبرئیل بر حضرتش نازل شد و آیه 67 سوره مائده را در مورد نصب امیرالمومنین علی خواند: ای پیامبر! آنچه از سوی پروردگارت بر تو نازل شده ابلاغ کن، اگر انجام ندادی، رسالت او را ابلاغ نکردی و خداوند تو را از مردمان حفظ خواهد کرد.
حجت الاسلام نظری ادامه داد: دومین آیه، آیه سوم از سوره مبارکه مائده است. پس از سخنان پیامبر هنوز مردم متفرق نشده بودند که جبرئیل نازل شد و این آیه را آورد:
امروز دین شما را کامل ساخته و نعمتم را بر شما تمام کردم و به این که دین شما دین اسلام باشد، راضی شدم.
وی آیه سوم را نیز آیه 103 معارج عنوان و گفت خداوند می فرماید: سائلی از خداوند بزرگ طلب عذاب کرد، عذابی که بلافاصله واقع شد و هیچ قدرتی آن عذاب را از کافران نمی تواند دفع کند. وقتی سخنان پیامبر تمام شد، مردی به نام «حارث بن نعمان» حضور پیامبر آمده عرض کرد: یا محمد! به ما دستور دادی، به یگانگی خداوند و پیامبری تو شهادت دهیم و از ما خواستی نماز و روزه، حج و زکات انجام دهیم، همه را پذیرفتیم. ولی امروز، پسر عمویت «علی» را بر ما گماردی و او را به همه ما ترجیح دادی و فرمودی: «من کنت مولاه فعلی مولاه». آیا آنچه گفتی از سوی خداوند بود یا خواست خودت؟ رسول خدا فرمودند: سوگند به آن خدایی که جز او معبودی نیست، آنچه گفتم به دستور خداوند بوده است. آن مرد با ناراحتی رفت تا بر شترش سوار شود ولی در بین راه با خدا گفت: بار خدایا اگر آنچه (محمد) می گوید حق است، فرمان بده از آسمان بر ما سنگ ببارد یا عذابی دردناک به سوی ما روانه ساز، این جمله را گفت، هنوز به شترش نرسیده بود که ناگاه سنگی از آسمان فرود آمد و سر او را نشانه گرفت، از مغز سر وارد بدنش شد و از پایین بیرون آمد و او را در جا کشت و به دنبال آن این آیات از سوره معارج نازل شد.
حجت الاسلام نظری در پایان از زحمات سپاه شهرستان در خصوص بازسازی واقعه غدیر در شهرستان تشکر و گفت: آیت الله سحانی در خصوص اهمیت بیان غدیر در قالب هنر می فرمایند: باید افرادی باشند که جریان غدیر را به شعر و مسائل هنری بیان کنند که پشتوانه‌ای فرهنگی است و کار هنری گاهی اوقات از سخنرانی و خطبه و نوشته اثرگذارتر است و تصویر، اثر دیگری دارد از این رو در این زمینه باید فعالیت شود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا