عمومی

دیدگاه مثبت افغانستان روی معبر مرزی زیرکوه

رئیس سازمان بازارچه های مرزی استان، گفت:کشور افغانستان فقط روی معبر یزدان دیدگاه مثبتی دارد و دلیل آن هم این است که افغانستان یک کانون جمعیتی در فاصله 500 متری یزدان با نام روستای کلاته نظر دارد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز، ماه های پایانی سال 93 بود که دولت افغانستان به صورت یک طرفه اقدام به انسداد سه معبر مرزی یزدان زیرکوه، گلورده درمیان و دوکوهانه نهبندان کرد و در این چهار سالی که از تعطیلی سه معبر مرزی خراسان جنوبی می گذرد رایزنی ها، پیگیری ها و مکاتبات زیادی از سوی دستگاه دپیلماسی و دیگر نهادهای مرتبط با مقامات کشور همسایه برای بازگشایی این مبادی مرزی انجام شده است اما هنوز معبری باز نشده و آن طور که مدیرکل گمرکات می گوید: تنها معبری که افغانستان شاید نظری روی بازگشایی آن داشته باشد مرز یزدان زیرکوه است زیرا در فاصله 500 متری گمرک یزدان روستای کلاته نظر این کشور قرار دارد و اگر نظری بر بازگشایی مبادی مسدود شده باشد بیشتر این معبر مدنظر کشور همسایه است.
پرسشی که در این زمینه مطرح می شود این است که چرا افغانستان اقدام به انسداد یک طرفه مبادی مرزی خراسان جنوبی کرد؟
مدیر کل گمرکات این گونه پاسخ سوال طرح شده را می دهد که قبل از تعطیلی مبادی مرزی استان در سال 93 دولت افغانستان به صورت رسمی به دولت ایران اعلام کرد که بازارچه را قبول ندارد.
مهندس«خاشی» دلیل قبول نداشتن بازارچه های مرزی را از سوی کشور همسایه این طور بیان می کند که بر مبنای مقررات داخلی دولت افغانستان در هر استان مرزی با کشور مجاور براساس قانون مجلس، آن ها فقط می توانند یک گمرک رسمی داشته باشند و به هیچ وجه مکانی به عنوان بازارچه را قبول ندارند.
وی به سفر سال گذشته «جابر انصار» رایزن اقتصادی سفارت افغانستان به خراسان جنوبی و این که از استاندار وقت خراسان جنوبی خواست از لفظ بازارچه استفاده نکند اشاره دارد.
جایگاه بازارچه را قبول ندارد
به گفته وی وقتی دولت افغانستان روی کلمه بازارچه حساس است پس به طور حتم جایگاه آن را به هیچ وجه قبول ندارد.
افزون بر این در نامه ای که همان سال در مورد انسداد بازارچه ها از سوی کشور افغانستان به ایران ارسال شد نیز به صراحت نوشته شده که هر چهار بازارچه خراسان جنوبی را قبول ندارد و این حتی شامل حال بازارچه ماهیرود هم می شود.
به گفته این مسئول، دولت افغانستان از ایران خواسته است که بازارچه ماهیرود را نیز ببندد.
اما چرا این بازارچه فعال است؟ «خاشی» دلیل آن را به اعتبار وجود گمرک رسمی فعال در مرز ماهیرود می داند زیرا دولت افغانستان نیز رو به روی ماهیرود، گمرک دارد که اجازه فعالیت این بازارچه را هم به طور ناملموس داده است.
به گفته وی قبول نداشتن بازارچه های مرزی فقط مربوط به خراسان جنوبی نیست بلکه افغانستان تمام بازارچه هایی را که در مرز این کشور با استان های دیگر نیز قرار دارد قبول ندارد. دیگر این که بر اساس مقررات داخلی افغانستان در هر استان مرزی این کشور باید یک گمرک رسمی وجود داشته باشد همان طور که اکنون نیز به همین منوال است و میلک زابل استان نیم روز، ماهیرود استان فراه، دوغارون استان هرات گمرک دارد.
مدیر کل گمرکات با اذعان به این که قوانین افغانستان اجازه ایجاد یک واحد گمرکی دیگر را نمی دهد می افزاید: مگر این که در مجلس، شورای عالی اقتصاد یا هر مرجع تصمیم گیرنده دیگری در کلان کشور افغانستان ایجاد گمرک جدیدی را مصوب کند.
دیدگاه مثبت روی یزدان
«خاشی» این موضوع را نیز یادآور می شود که کشور افغانستان فقط روی معبر یزدان دیدگاه مثبتی دارد و دلیل آن هم این است که افغانستان یک کانون جمعیتی در فاصله 500 متری یزدان با نام روستای کلاته نظر دارد. به گفته وی با این که کانون جمعیتی روستای کلاته نظر در این معبر مرزی وجود دارد اما هنوز افغانستان گمرکی را مستقر نکرده و معبر یزدان نیز همچنان تعطیل است.
این مسئول در ادامه به بازدیدی که مدیر کل امور مرزی وزارت کشور از مبادی مرزی خراسان جنوبی در ماه گذشته داشت اشاره می کند و این که برخی از مسئولان از «حیدری» درخواست بازگشایی مبادی مسدود شده را داشتند اما عقیده وی براین است که وقتی بازارچه ها را افغانستان بسته تا خود این کشور نیز اقدام به بازگشایی نکند نمی شود با فعالیت هایی مانند خرده فروشی و… اقدام به بازگشایی معبرهای مسدود شده کرد. وی این موضوع را نیز یادآور می شود که هر زمان دولت افغانستان هر کدام از مبادی مرزی را گشود و به طور رسمی اعلام کرد بلافاصله در آن معبر مستقر خواهیم شد.
اجرای فیبر نوری
وی شرط استقرار در مبادی مسدود شده را بعد از بازگشایی اجرای شبکه فیبر نوری می داند که باید سازمان بازارچه های مرزی استان این اقدام را انجام دهد.
از دید وی زمانی که آن کشور اعلام کرد نمی شود دستپاچه این زیرساخت را به وجود آورد.
وی تامین زیرساخت های مورد نیاز بازارچه ها را نیز بر عهده استانداری می داند و ادامه می دهد: این مبادی حدود چهار سال است که در تعطیلی به سر می برد و امکانات و تجهیزات آن مستهلک شده و نیاز به بازسازی دارد. افزون براین اگر دولت افغانستان مرزی را باز کند به عنوان گمرک اصلی بازگشایی می شود نه به عنوان بازارچه. به گفته وی هر آن چه این مبادی مرزی مسدود شده نیاز دارند را سال قبل از گمرک ایران تحویل گرفتیم و هر زمان که دولت افغانستان معبر را گشود می توان چند ساعت بعد این امکانات و تجهیزات را نصب و جانمایی کرد.
فقط شبکه داخلی مانده
رئیس سازمان بازارچه های مرزی استان نیز با بیان این که زیرساخت فیبر نوری تا داخل بازارچه های مرزی با هماهنگی شرکت مخابرات و اداره کل زیرساخت ایجاد شده است می افزاید: فقط شبکه داخلی این مبادی باید کامل شود که امسال اعتبار مورد نیاز آن تخصیص یافته و پیمانکار آن انتخاب شده که به زودی عملیات اجرایی این کار نیز شروع خواهد شد. مهندس «فخر» اعتبار تخصیص یافته برای اجرای شبکه داخلی فیبر نوری بازارچه های مرزی را 510 میلیون تومان اعلام می کند.
وی با بیان این که در سفر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشورموضوع پیگیری بازگشایی مبادی مسدود شده مطرح شد می افزاید: این درخواست در قالب نامه هایی به دکتر«دین پرست» تقدیم شد تا پیگیری لازم از سوی وزارت کشور و دستگاه دیپلماسی انجام شود.
خراسان جنوبی

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا