عمومی

رباط زردان ، یادگاری ارزشمند از دوران صفویه در زیرکوه

رباط زردان که به کاروانسرای شاه عباسی نیز معروف است در جنوب روستای زردان از توابع بخش زهان شهرستان زیرکوه قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،روستای زردان یکی از روستاهای تاریخی وگردشگری شهرستان زیرکوه است که درفاصله 65 کیلومتری مرکز شهرستان و در 18 کیلومتری بخش زهان در دهستان افین قرار دارد.
این روستا از شمال به روستاهای عباس آباد و روستای گردشگری افین از شرق به شیرخند، از جنوب به نخرود ودهستان شاخن بیرجند و از غرب به روستاهای شاج و حسین آباد محدود می شود.
وجود آثار تاریخی باستانی زیادی از جمله رباط زردان،حکایت از قدمت این روستا دارد.
روستای زردان با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم در زمان گذشته مکان مناسبی برای حمل و نقل کالا بود که وجود باراندازهای بزرگ به جای مانده همه حکایت از این امر دارد.
رباط زردان که به کاروانسرای شاه عباسی نیز معروف است در جنوب روستاي زردان ، شهرستان زیرکوه و در110 كيلومتري جنوب شرقي قاين قرار دارد.
این رباط توسط استاد و معمار ازبک بر خرابه های اتشکده زرتشت بنا شده است. معماري كنوني بنا منسوب به دوره صفويه است ولي بقاياي سفالينه هاي متعلق به دوره هاي پيش از آنكه از درون ديوارها و منطقه ي اطراف رباط يافته شده است .قدمت بنا را تا دوره سلجوقي تائيد مي كند.
اين بنا پلاني مربع شكل دارد كه طول هر ضلع آن 5/27 متر مي باشد. رباط زردان ايواني مرتفع به بلندي تقريبي 8 متر دارد كه طاق و پيشاني آن فروريخته است.
در دو سوي ايوان دو راهرو وجود دارد كه طاقنماهايي در آنها ساخته شده و پوشش راهروها طهق وچشمه است. اين راهروها نيز به دو راهرو در اضلاع شمال و جنوب بنا عمود شده اند. در ضلع شرقي بنا ديوار انتهايي رباط قرار دارد ،ليكن هيچ نشانه اي از ساخت و ساز راهرو، اصطبل و بارانداز در رباط به چشم نمي خورد.
بر اساس شواهد در زمان قاجاريه ساخت و سازهايي در بنا انجام شده و شكل معماري رباط را به قلعه ي دفاعي بدل نموده كه از آن جمله مي توان به ساخت چهار برج در چهار گوشه خارجي رباط اشاره كرد حیاط کاروانسرا در مرکز آن واقع شده و چهار طرف آن اتاقهای سکونت کاروانیان و محل نگهداری احشام قرار دارد. همچنین این بنا داراي ايوان ورودي زيبايي ست كه پيشاني طاق آن با تزئينات آجري راسته و خفته آراسته شده است.
در اين بنا گنبدها به صورت عرقچين كار شده و كليه سطوح آجري و سنگي ديوارها بند كشي شده و نماي آجري ساده آن لطافت خاصي به بنا بخشيده است. مصالح بکار رفته در ساخت این بنا شامل آجر و سنگ است.
این اثر در تاریخ 5آذر 1380 با شماره ثبت 4456بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
همجواری این مکان تاریخی با روستای هدف گردشگری افین و وجود باغات سرسبز زرشک در این منطقه و روستاهای اطراف می تواند فرصت مناسبی برای گرشگران باشد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا