عمومی

رصد 4 هزار نفری ستارگان در بهشت منجمان ایران

رصد بزرگ و جشن خانوادگی ستارگان با حضور بیش از 4 هزار نفر در کویر و رصدگاه سه قلعه سرایان برگزار شد.

رصد بزرگ و جشن خانوادگی ستارگان با حضور بیش از 4 هزار نفر در کویر و رصدگاه سه قلعه سرایان برگزار شد.
اگر چه شهر سه قلعه در فاصله 24 کیلومتری غرب شهرستان سرایان به خاطر قدمت تاریخی و وجود بناهای به یادگار مانده از گذشتگان می‌تواند به عنوان یک شهر توریستی و گردشگری معرفی شود اما به خاطر آسمان تاریک و شب‌های رویایی این شهر کویری نام سه قلعه گره خورده است با نام ستارگان.
آسمان کویر سه قلعه دارای افق منفی و جزو نقاطی است که به عنوان آسمان 100 درصد تاریک دنیا مطرح می‌شود و این خاصیتی است که همه ساله گردشگران و ستاره‌شناسان زیادی را به این سرزمین می‌کشاند، سرزمینی که به بهشت منجمان ایران مشهور است.
اما رصدگاه سه قلعه در فاصله 34 کیلومتری شهر سه قلعه دیشب حال و هوای دیگری داشت.
طبق قرار قبلی قرار بود به مناسبت اعیاد بزرگ شعبانیه از طرف شورای اسلامی شهر و با همکاری ادارات و نهادهای مختلف جشن بزرگ و خانوادگی ستارگان در دل کویر برگزار شود.
همه شرایط برای میزبانی از علاقه‌مندان به کویر و ستاره‌شناسی مهیا شده بود، جمعیت از ظهر روز پنجشنبه عازم رصدگاه بودند اما شاید هیچکس باورش نمی‌شد که آسمان رویایی کویر می‌تواند اندازه جمعیت یک شهر را کیلومترها به دل کویر بکشاند.
وقتی مجری برنامه آمار جمعیت را براساس سرشماری نیروهای تدارکات چهار هزار نفر اعلام کرد صدای سوت و تشویق حضار از این همه استقبال شنیدنی بود.
گوشه و کنار منطقه رصدگاه را که نظاره می‌کردی زحمات همه دست‌اندرکاران این برنامه بزرگ قابل لمس بود، از شترهایی که تزئین شده بودند برای سواری گردشگران گرفته تا برپایی چادرهای عشایری، غرفه محصولات محلی، چادرهای امدادی و پزشکی و کمپ اتراق شبانه که چادرهای زیادی از طرف نیروهای امدادگر هلال احمر در آن نصب شده بود.
نیروهای نظامی و انتظامی نظم خاصی به محل برگزاری بخشیده بودند و حضور پرسنل آتش‌نشانی، اورژانس، اداره برق و غیره نوید از برگزاری یک برنامه منسجم و منظم می‌داد.
تانکرهای بزرگ آب‌پاش جهت جلوگیری از گرد و خاک و برهم خوردن نظم مراسم اطراف محوطه و مسیرهای ارتباطی را آب‌پاشی کرده بودند.
بعد از برگزاری مراسم نماز جماعت مغرب و عشاء نوبت به برگزاری جشن بزرگ ستارگان رسید، حضور تعدادی از مدیران کل استان و مسئولان استانی، فرماندار سرایان و بخشداران نیز در میان استقبال گسترده مردم به چشم می‌خورد.
شور و شوق شرکت‌کنندگان همراه با نوای موسیقی و رقص محلی شور و حال خاصی را در رصدگاه سه قلعه ایجاد کرده بود، موسیقی مقامی، اجرای دف و نی و موسیقی‌های کلاسیک از دیگر برنامه‌های مفرح و شاد در این جشن بزرگ بود.
اما آنسوی محوطه تلسکوپ‌هایی ستارگان را نشانه رفته بودند و بازار رصد ستارگان از بازار جشن ستارگان داغتر بود، یکی از اعضای انجمن نجوم نیز برای حضار کارگاه آموزش ستاره‌شناسی و جهت‌یابی برگزار کرد.
اگر چه شرایط بد جوی سر ناسازگاری با این جشن بزرگ داشت اما طوفان هم مانع از اجرای این برنامه زیبا و به یادماندنی نشد به طوری که جشن و رصد ستارگان تا نیمه‌های شب به طول انجامید.
و سرانجام آنچه ماندگار بود خاطره حضور بیش از 4 هزار نفر آن هم 34 کیلومتر دورتر از شهر سه قلعه و در دل کویر و آسمان زیبا و پرستاره این شهر بود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا