عمومی

زیارتگاه شاسکوه این روزهامیعاد گاه عاشقان اهل بیت است

زیارتگاه شاسکوه در ارتفاع 2800 متری شهرستان زیرکوه این روزها میعادگاه عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت است.

به گزارش خبرگزاری فارس از زیرکوه؛ قله شاسکوه با ارتفاع 2843 متر دومین قله مرتفع استان خراسان جنوبی است.
وجود دو زیارتگاه بر فراز قله های شاسکوه و میلاکوه باعث شده تا این منطقه علاوه بر همه جذابیت های طبیعی از یک معنویت خاصی برخوردار باشد .این روزها با گرم شدن هوا و تعطیلی مدارس فرصت مناسبی است تا خانواده های زیادی به قصد زیارت قدم در بام شهرستان زیرکوه بگذارند.
حال و هوی این روزهای شاسکوه واقعا دیدنی است. حضور خانواده های متعدد ، زن و مرد وپیر و جوان و خردسال ، بر بلندای 2800 متری شهرستان نشان از عشق و ارادت مردم این منطقه به اهل بیت عصمت و طهارت است.
معمولا در طول سال افرادی که به هر نیت گوسفندی را نذر شاسکوه کرده اند باچند خانواده دیگر با حضور در زیارتگاه شاسکوه نذرشان را ادا می کنند.
اگر چه حضور در زیارتگاه آن هم در ارتفاع بیش از 2800 متری کاری بسیار سخت و طاقت فرسا خصوصا برای خانم ها و افراد کهنسال است، اما عشق و ارادت به اهل بیت سختی راه هموار می کند و زائرین این مکان مقدس گاها با پای برهنه این مسیر را صعود می کنند.
دامنه کوه به سمت رسیدن به قله را که طی می کنیم به مکانی می رسیم به نام مهر بخش. جایی که وجه تسمیه آن بسیار زیبا و به جاست. به گفته قدیمی ها در این محل که دارای شیب بسیار تند و صعب العبور است خانم هایی که به قصد زیارت می آمدند حاضر بودند مهریه خود را به شوهرشان ببخشند، به شرط آنکه آنها را از این مکان عبور دهند.
مهر بخش با همه سختی هایش به پایان می رسد و مسیر دیگری چند صد متر جلوتر انتظار زائران را می کشد. مسیری که به علت وزش بادهای شدید به تیغ باد شهرت دارد. این مسیر حدودا 500 متری که در معرض وزش بادهای شدید قرار دارد ، خصوصادر فصل تابستان مشکلات زیادی را برای زائران ایجاد می کند .
تیغ باد را که پشت سر بگذاریم به چشمه ای می رسیم به نام حوض کوثر. قدیمی ها آب این چشمه را شفا بخش می دانند و از آن به عنوان تبرک استفاده می کنند.
زائران و مجاوران شاسکوه معتقدند اگر دست و صورت خود را در آب حوض کوثر بشویید آب خشک می شود و این اتفاق بارها و بارها تکرار شده است و شاهدان زیادی آن را با چشم خود دیده اند.
صد متر جلوتر از این چشمه کمپ اصلی شاسکوه قرار دارد. مکانی در ارتفاع 2700 متری که به عنوان زائرسرای زائران شاسکوه شناخته می شود.
چند سالی هست که به همت اهالی روستاهای اطراف خصوصا مردم روستای آبیز چند اتاق در این مکان ساخته شده است تا زائران و کوهنوردانی که شب قصد ماندن دارند از این سرپناه استفاده کنند.
زیارتگاه شاسکوه در روزهای تعطیل و خصوصا ایام تابستان پذیرای خیل عظیم مشتاقان و عاشقان اهل بیت است و در این میان خانواده هایی که آمده اند اکثرا گوسفندی را به عنوان نذری و برای قربانی کردن به همراه آورده اند.گوسفندها با اشتیاق به سوی قربانگاه می آیند و قبل از قربانی شدن در سایه سار درخت بید تنومند بر بلندای زیارتگاه لحظه ای به خواب می روند.
دو زیارتگاه در دو طرف جنوب و شمال کمپ با فاصله حدودا 500 متری بر بلندای قله قرار دارد . بعد از قربانی کردن گوسفندان در محل کمپ و تدارک نهار زائران عازم زیارت می شوند.
زیارتگاه شاسکوه در بین مردم شهرستان زیرکوه جایگاه ویژه ای دارد و گذشتگان این سرزمین خاطرات بسیاری را از معجزات اتفاق افتاده در این زیارتگاه نقل می کنند.
مرحوم آیتی در کتاب بهارستان در مورد شاسکوه اینگونه می نویسد:چهار نفر امام زاده مدتی در چهار گنبد افین بسر برده وچون در تعقیب مامورین خلفای بنی عباس بودند به کوهی که همان شاسکوه می باشد متواری شدند ودر جدالی که با مامورین داشتند به شهادت رسیده که شاه سلیمان برادر امام رضا بر سر قله میلان وسه تن دیگر سر قله آس کوه دفن شده اند وزائرینی که مشرف شده اند بارها مشاهده نموده اند که نوری از سمت آس کوه به میلان کوه در حرکت است وهمزمان صدای نقاره خانه علی بن موسی الرضا (ع) شنیده شده است.
دوچشمه آب سر کوه بنام کوثر وجمجمه قبل از شهادت این بزرگواران بوده که یکی از پیامبران الهی در آنجا مشغول عبادت بوده وخداوند چشمه کوثر را برای آشامیدن وجمجمه را برای تطهیر ووضو ایجاد کرده وبه همین دلیل چنانچه از کوثر کسی وضو بسازد یا هر گونه آلودگی به آن برسد به کلی می خشکد واز این آب فقط برای شفای مریضان استفاده می نمایند.
گذشتگان می گویند بر سر شاسکوه دیگی چدنی وجود داشت که بر گرداگرد آن این اشعار نوشته شده بود.
این هردو جبل چو مروه وکوه صفاست یا همچو احد مزار پاک شهداست
معلوم نیست کیست آسوده ی آس میلان مقر شاه سلیمان رضاست

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا