عمومی

زیارتگاه شاسکوه برق رسانی شد

یک جوان مبتکرو خلاق زیرکوه زیارتگاه شاسکوه را از نعمت برق برخوردار کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از زیرکوه؛ قله شاسکوه با ارتفاع 2 هزار و 843 متر بلندترین نقطه شهرستان زیرکوه و دومین قله مرتفع استان خراسان جنوبی است.
قله شاسکوه علاوه بر اینکه به عنوان بلندترین قله این شهرستان و بام زیرکوه شناخته می‌شود، به سبب قرار گرفتن بارگاه دو امام‌زاده بر بلندای آن، زیارتگاه خیل عظیم عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت است.
وجود دو چشمه آب سرد و گوارا بر بلندای قله، معرفی منطقه شاسکوه به عنوان منطقه حفاظت شده، وجود حیوانات و پرندگان کمیاب و وحشی و وجود انواع و اقسام داروهای گیاهی بر بلندای این قله و زیارتگاه از خصوصیات دیگر بام شهرستان زیرکوه است که در اکثر اوقات سال گردشگران و کوهنوردان زیادی را به خود جذب می‌کند.
اگر چه به همت اهالی روستاهای همجوار چندین اتاق جهت رفاه حال زائران و گردشگران‌ بربلندای این قله ساخته شده است، اما مسئله ای که شاید هیچ فردی فکرش را نمی‌کرد برق‌رسانی به این اتاق‌ها آن هم در ارتفاع بیش از 2 هزار و 800 متر بود.
کاری که یک جوان مبتکر و خلاق شهرستان زیرکوه با همت بلند خود به سرانجام رساند و با استفاده از یک توربین بادی دست‌ساز برق را در بلندترین نقطه شهرستان به زائران و گردشگران هدیه کرد.
رضا فخیم‌زاده ( حسن پرسال)جوان مبتکری که اگر چه دچار ضعف عضلانی است و قادر به راه‌رفتن نیست، اما عزمی بلند دارد و اقدامی انجام می‌دهد که شاید تصورش برای خیلی‌ها دور از انتظار است.
وی هدف از انجام این کار را عشق به اهل بیت(ع) و خدمت به زائران عنوان می‌کند و می‌گوید: موضوعی که در مقابل این اقدام می‌خواهم فقط و فقط اجابت دعا و طلب شفاعت است.
جوان مبتکر و خلاق شهرستان زیرکوه می‌گوید: دو سال پیش توفیق زیارت شاسکوه برایم حاصل شد و وقتی این همه عشق و ارادت مردم را به اهل بیت(ع) دیدم با توجه به شرایط جوی قله شاسکوه و وزش بادهای تقریبا دائمی بر بلندای این قله بر آن شدم تا جهت رفاه حال زائرین کاری انجام دهم.
فخیم‌زاده خاطرنشان کرد: طرح اولیه توربین بادی را با استفاده از الگویی که قبلا در ایستگاه محیط زیست شاسکوه دیده بودم ترسیم کردم و با استفاده از مواد زائد و دور ریختنی اقدام به طراحی و ساخت این توربین بادی کردم.
این جوان مبتکر گفت: طراحی و ساخت این دستگاه حدود دو ماه به طول انجامید و مبلغ 15 میلیون ریال برای راه‌اندازی آن هزینه شد که البته این مبلغ برای خرید باطری، ساخت حفاظ، خرید کابل و سیم و وسایل اولیه هزینه شده است.
فخیم‌زاده یادآور شد: دینام نصب شده در این دستگاه یک موتور الکتریکی است که با تغییراتی که روی این سیستم انجام دادم تبدیل به ژنراتور شده و می‌تواند برق 220 ولت خانگی تولید کند.
وی ادامه داد: در این سیستم از یک پنل خورشیدی در کنار توربین بادی استفاده شده و با موازی کردن این دو سیستم در شرایطی که وزش باد وجود نداشته باشد، قادر خواهد بود با استفاده از انرژی خورشیدی برق تولید کند.
فخیم‌زاده از زائران و گردشگران خواست از دستکاری بی‌مورد دستگاه خوداری کنند و هر گونه موارد را از طریق تماس تلفنی اطلاع دهند تا نسبت به رفع آن اقدام شود همچنین با توجه به محدود بودن منبع انرژی از استفاده بی‌رویه و استفاده از لوازم پرمصرف خودداری کنند.
وی همچنین نسبت به طراحی و ساخت دو توربین کوچک بادی برای برق‌رسانی به دو زیارتگاه شاسکوه و میلاکوه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در صورت حمایت از جانب زائران و خیران در اسرع وقت این کار به انجام خواهد رسید.
این مبتکر گفت: این دستگاه توانایی تولید برق 220 ولت با استفاده از انرژی باد را دارد و در حال حاضر با استفاده از این سیستم 10 اتاق ساخته شده بر بلندای شاسکوه، از نعمت روشنایی بهره‌مند شده است.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا