عمومی

زیرکوه آماده استقبال از میهمانان نوروزی/ شناسایی 220 اثر تاریخی و طبیعی در شهرستان زیرکوه

سرپرست اداره میراث فرهنگی زیرکوه از شناسایی 220 اثر تاریخی و طبیعی در شهرستان زیرکوه خبرداد و گفت:شهرستان زیرکوه آماده استقبال از میهمانان نوروزی است.

حسین سروش در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز،اظهارداشت:شهرستان زیرکوه دارای جاذبه های گردشگری ، ابنیه تاریخی و صنایع دستی منحصر بفردی است که از جمله این جاذبه های گردشگری می توان به کویر همت آباد ، دره سر سبز تجنود و دره ی گزخت اشاره کرد که این مجموعه ها با فاصله کمی از هم دارای اقلیم کاملا متفاوت آب و هوایی می باشد .
سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری زیرکوه خاطر نشان کرد:از جمله شاخصه های کویر همت آباد رملهای ماسه ای بلند، پوشش گیاهی و جانوری خاص و منحصر بفرد و دسترسی آسان را می توان اشاره کرد که در کنار دره سرسبز تجنود و گزخت با رودخانه دائمی آب شیرین قرار دارد که باعث جذب گردشگران زیادی از استان و کشور شده است .
وی تصریح کرد:از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان روستای هدف گردشگری افین می باشد که این روستای تاریخی دارای دره ای سرسبز با باغات زرشک انبوه و رودخانه ی دائمی است که در فصلهای مختلف سال جلوه خاصی به این روستا می دهد و گردشگران می توانند هم از جاذبه های تاریخی و هم طبیعی بازدید نمایند .
سروش ادامه داد: روستاهای سر سبز آبیز و اردکول ، دره ی سر سبز هندوستان ، دشت لاله و شقایق زیرکوه و منطقه حفاظت شده شاسکوه با در اختیار داشتن گونه های مختلف حیوانی و جانوری از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان می باشد.
سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری زیرکوه اذعان داشت:در حوزه میراث فرهنگی بناهای تاریخی ارزشمندی در شهرستان می باشد که میتوان به مسجد جامع افین ،رباط زردان،قلعه کوه های آبیز ، زردان ،افین وشاهرخت اشاره کرد.
شناسایی 220 اثر تاریخی و طبیعی در شهرستان زیرکوه
سروش گفت:در شهرستان 20 اثر تاریخی و 5 اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده اند و نزدیک به 220 اثر در سه بخش مرکزی ،شاسکوه و زهان شناسایی شده که شامل قلعه کوه ،محوطه ،آب انبار ، آسیاب ، آب انبار ،قبرستان و کوره های پخت سفال و اجر می باشد که بر اساس اولویت بندی انجام شده برای ثبت آنها اقداماتی صورت پذیرفته است .
وی بیان داشت:در حوزه صنایع دستی شهرستان می توان به بافته های داری با کیفیت شامل قالی و قلیچه، گلیم ، حوله و جاجیم اشاره نمود . قالیچه که دارای کیفیت با طرحهای خاص و منحصر بفرد میباشد در بافت آن از پشم شتر و گوسفند استفاده می شود . طرح کاج،گل سماوری، ریزماهی، گل آبیزی بیشترین فراوانی را دارد و طرح گل کاج مختص منطقه زیرکوه می باشد که تلفیق ماهرانه ای از گلیم وفرش میباشد و دارای نشان ملی میباشد .
به گفته سروش از دیگر صنایع دستی شهرستان پخل بافی، چاقو سازی آبیزو سبد بافی را می توان نام برد که دارای کیفیت و مرغوبیت مثال زدنی است .

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا