عمومی

سد تاریخی فخران یکی از بزرگترین سدهای تاریخی زیرکوه

سد تاریخی فخران در مجاورت این روستا، یکی از بزرگترین سدهای تاریخی شهرستان زیرکوه است واگرچه قسمتی از آن تخریب شده اما حدود یک سوم این اثر تاریخی باقی مانده است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،در دو کیلومتری شمال شرق روستای فخران در بخش زهان شهرستان زیرکوه و در مسیر رودخانه ای فصلی بندي ساخته شده از سنگ و ملات ساروج قرار دارد.
این سد یکی از بزرگترین سدهای تاریخی شهرستان زیرکوه است واگرچه قسمتی از آن تخریب شده اما قسمت باقی مانده آن که حدود یک سوم کل بنا است، داراي 28 متر طول تاج،حدود 6 متر ارتفاع و 6/1 متر عرض تاج است.
این بنا که با مصالحی چون سنگ و ملات ساروج ساخته شده است در اثر گذر زمان تخریب شده و اکنون قسمت هایی از آن در دسترس است.
علاوه بر عوامل طبیعی بخصوص سیلابها که باعث تخریب سد شده، عوامل انسانی نیز با کندن و انتقال سنگهای بند جهت احداث دیواره برای زمینهای کشاورزی، باعث تخریب بنا شده اند.
دوره تاریخی این بنا به دلیل کمبود شواهد و مدارک مشخص نیست اما به نظر می رسد این بنا پس از تخریب سد دیگری که در فاصله حدود دو کیلومتری شمال آن واقع شده و به سد سردوان مشهور است، ساخته شده است.
وضعیت اقلیمی و طبیعی منطقه قهستان یا خراسان جنوبی کنونی با بارشهای جوی کم و نیز کمبود منابع آبی باعث شده تا مردم در تمام دوره ها سعی کنند تا به نحوی از حداقل آب موجود حداکثر استفاده را نمایند و وجود بندها و سدهای تاریخی متعدد نشان دهنده اهمیت این موضوع است.
لذا با حفاظت، احیاء و مرمت این آثار و به بهره برداری رساندن آن می توان علاوه بر حفظ و احیاء یک اثر تاریخی به جنبه های اقتصادی آن و نیز ایجاد مناطق گردشگری مناسب کمک نمود.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا