عمومی

سید خلیل: با تک تک چراغها خاطره دارم/مسؤولان درد دل امثال ما را بفهمند

درزمانهای نه چندان دور مشاغل وحرفه های گوناگونی درجامعه رواج داشت که چراغ بعضی ازاین مشاغل هرچند کم سوء ولی هنوز روشن است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،در زمانهای نه چندان دور مشاغل وحرفه های گوناگونی درجامعه رواج داشت که چراغ بعضی ازاین مشاغل هرچند کم سوء ولی هنوز روشن است.
اگر چه در روزهای سرد زمستان که احتیاج به وسایل گرما یشی احساس می شود بسیاری از ما سر و کارمان با تعمیرکاران لوازم گرمایشی می افتد،اما در دل این روزهای گرم تابستان نیز هستند کسانی که هنوز همدمشان چراغ و بخاری و سماور است.
امروز قصد داریم به سراغ یکی ازاین مشاغل و استادان قدیمی این صنعت برویم.
سید خلیل چراغساز
وارد مغازه سید خلیل که می شویم ،او را مشغول پاسداری از شغلی می یا بیم که درعصر حاضر کمتر به آن پرداخته می شود و می کوشد تا در فراموش خانه ما مردمان عصر مدرنیته این شغل قدیمی خاک نگیرد.
در مغازه سید خلیل انواع بخاری و چراغ های قدیمی همچون چراغ تور، چراغ علاء الدین، چراغ گردسوز وسماورهای قدیمی به چشم می خورد.
سر صحبت را باز می کنیم و سید خلیل از خودش چنین می گوید: سید خلیل کاظمی هستم متولد 1351 .
سید خلیل گفت: کار چراغ سازی را از سال 1369 شروع کرده ام و در این مدت 7 سال در شهر اسفدن ، 4 اسل در شهر مشهد و حدود 15 سال نیز در شهر حاجی آباد مشغول به این کار هستم.
این استاد با بیان اینکه در همه کارهای مربوط به این شغل سررشته دارم،خاطرنشان کرد:در این مدت تعمیرات بخاری،گاز،پیک نیک،چراغ خوراک پزی،چراغ های روشنایی،تلمبه های سمپاش ،سماور،تبدیل سماور نفتی به ذغالی،کاربیت کاری نرم و … را انجام داده ام و در حال حاضر نیز همین کار را انجام می دهم.
مردم وسایل خود را نمی برند
سید خلیل با اشاره به چراغ ها و وسایل انباشته شده در مغازه اش گفت:بسیاری از مردم وسایلشان را برای تعمیر به مغازه می آورند و بنده هم آنها را تعمیر می کنم اما خیلی ها شاید به علت مشغله ای که دارند یا دلایل دیگردنبال وسایلشان نمی آیند و این وسایل اینجا روئی هم انباشته می شود و حجم بالای این وسایل،مانعی برای کار کردن من در مغازه شده است.
از این کار خسته شدم
این استاد چراغ ساز خاطرنشان کرد:شلوغی بیش از حد مغازه به علت نبردن وسایل توسط مردم باعث شده تا کار کردن در مغازه برایم دشوار شود و از طرفی به علت استفاده از مواد شیمیایی در لحیم کاری در حال حاضر ریه هایم دچار مشکل شده است و قادر به کار کردن در این شغل نیستم و واقعا علیرغم علاقه ای که دارم از این کار خسته شده ام.
وی با بیان اینکه با توکل به خدا تا روزی که بتوانم کار می کنم،گفت:هیچکس حتی طلافروش هم از کار خودش راضی نیست ولی خدا را شاکرم و نمی گویم در آمد نداریم ،بلکه اندازه خرج و مخارج خودمان از این کار درآمد دارم اما درآمد این مغازه به پس انداز نمی رسد و تامین کننده مخارج خورد و خوراک خانواده ام است و حتی در برخی موارد برای پرداخت هزینه آب و برق با مشکل مواجه می شوم.
سید خلیل ادامه داد: در مجموع خدا را شاکرم و از کار خودم راضی هستم و اگر بتوانم سعی می کنم تا جایی که توان دارم این کار را ادامه دهم و اگر نتوانم باز هم سعی خواهم کرد برای رضای خدا و خدمت به مردم در گوشه ای از این شهر کار دیگری انجام دهم.
وی با بیان اینکه این چراغ سازی تنها چراغ سازی دائمی شهر حاجی آباد است،گفت: در دو سه ماه فصل زمستان با توجه به نیاز مردم به وسایل گرمایشی یکی دو نفر دیگر هم به صورت فصلی به این شهرستان می آیند و اقدام به راه اندازی مغازه می کنند و هنوز زمستان تمام نشده از شهر می روند.
به علاقه مندان آموزش رایگان می دهم
سید خلیل در تمام این مدت تنها در مغازه خود مشغول کار است و می گوید: هیچکس حاضر نیست وارد این عرصه شود و شاگردی این حرفه را قبول کند و اگر افرادی پیدا شوند با افتخار و به صورت رایگان حاضرم آنها را آموزش دهم تا چراغ این حرفه خاموش نشود.
وی ادامه داد: این کار یک کار قدیمی و مورد نیاز مردم است و تنها ایراد این کار سر پا ایستادن است که آن هم به مرور زمان تبدیل به عادت می شود.
این استاد بیان کرد:شغل چراغ سازی شغل آبا و اجدادی من نیست اما چون دایی من در این رشته فعالیت داشت و بسیار زیبا و تمیز کار می کرد ،من هم از دوران کودکی به این شغل علاقه مند شدم و این کار را از مشهد به عنوان شاگرد مغازه شروع کردم و بعدا اقدام به راه اندازی مغازه کردم .
با تک تک این چراغها خاطره دارم
سید خلیل با بیان اینکه همه این چراغ های موجود در مغازه برایم خاطره است،گفت:وسایلی حداقل از 35 سال قبل در مغازه وجود دارد و جراغهایی در این مغازه وجود دارد که صاحبان آن سالها قبل فوت کرده اند و همچنان در مغازه موجود هستند.
وی با بیان اینکه اگر درب مغازه ای باز باشد خود خدا روزی را خواهد داد،گفت:جوانان اگر اراده کنند و هر شغلی را ادامه دهند خدا روزیشان را خواهد داد ولی جوانان امروزی خیلی زود ناامید می شوند بلکه باید چندین ماه در یک شغل کار کرد و پشتکار داشت تا بتوان مشتری خود را پیدا کرد.
مسؤولان درد دل امثال ما را بفهمند
این استاد چراغ ساز گفت:حدود ده سال قبل مبلغ 450 هزار تومان از کمیته امداد وام گرفته ام و این وام واقعا در آن زمان برایم کارگشا بود.
سید خلیل به وضعیت زندگی خود اشاره کرد و بیان داشت:وضعیت درآمد ما کفاف مخارج اضافی را نمی دهد و در حال حاضر سقف خانه ام به شدت خراب است اما قادر به تعمیر ان نیستم و در فصل زمستان با مشکلات زیادی زیر این سقف زندگی می کنیم.
وی ادامه داد: امثال ما با جان و دل داریم کار می کنیم و دنبال لقمه حلال هستیم بنابراین مسؤولان نه تنها من بلکه باید درد دل امثال ما را بفهمند و بپرسند مشکل امثال ما چیست و برای توسعه کار خود به چه چیزهایی نیاز داریم.
این استاد چراغ ساز ادامه داد: بنده شاید سواد کافی نداشته باشم ولی تجربه 30 ساله دارم و چند حرفه بلد هستم و اگر یک مغازه شیک راه اندازی نمایم می توانم حداقل معیشت 5 نفر را تامین نمایم.
سید خلیل گفت: ما درخواست ده میلیون وام از مسئولان رده بالا کرده ایم اما نامه ما را به کمیته امداد ارجاع می دهند و یک مبلغ خیلی کم به عنوان وام به ما می دهند که این مبلغ دردی از ما دوا نمی کند.
آسید خلیل امیدوار است با کمک مسؤولان چراغ این صنعت خاموش نشود و ما هم معتقدیم که ضرورت احیای مشاغل قدیمی این روزها یشتر احساس می شود ، پس بیاید مشاغلی که ریشه در فرهنگ واصالت هرشهر دارد را به نسل های امروزی منتقل کنیم و نگذاریم درپسِ پستوها و زیرزمین ها در حال فراموشی روند ویک روز آنها را فقط در حافظه کتابها جستجو کنیم.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا