عمومی

شکوه قلعه کوه در دل طبیعت بی نظیر آبیز

قلعه کوه آبیز به عنوان یکی از آثار منتسب به فرقه اسماعیلیه از جایگاه مناسبی در میان آثار تاریخی شهرستان زیرکوه برخوردار است.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،روستای آبیز در فاصله حدودا 10 کیلومتری شمال مرکز شهرستان زیرکوه قرار دارد.
این روستا به علت قرار گرفتن در دامنه رشته کوه شاسکوه از طبیعتی بی نظیر برخوردار است و به عنوان یکی از روستاهای زیبای شهرستان زیرکوه،مقصد بسیاری از گردشگران است.
وجود آثارطبیعی و تاریخی نظیر قنات زیبا،قلل مرتفع ،دره های زیبا و سرسبز و قلعه کوه آبیز این روستا را به عنوان یکی از قطب های گردشگری شهرستان معرفی کرده است.
اثر تاریخی عظیم قلعه کوه آبیز در یک کیلومتری غرب روستای آبیز جدید و بر فراز کوهی مشرف به روستا و کل دشت قرار دارد. این قلعه به تبعیت از شکل کوهی که بر روی آن قرار گرفته دارای جهت شمالی به جنوبی است.
عرض قلعه در قسمتهای مختلف متفاوت است. آسانترین راه دستیابی به قلعه از جبهه جنوب آن امکان پذیراست وهرچه به طرف شمال پیش می رویم، ارتفاع قلعه افزایش می یابد.
آثار معماری قلعه با سازه های وابسته به آن در سه قسمت و بر فراز سه قله پراکنده اند. که البته مهمترین و وسیع ترین قسمت در جنوبی ترین قسمت قلعه قرار دارد. آثار حصار و برجهای قلعه بر دامنه شرقی قلعه کاملاً قابل تشخیص است. و در بخشهای داخلی قلعه نیز آثار آب انبارها و نیز یک سری سازه های معماری به صورت چند اطاق مجاور هم قرار دارد. در فاصله حدود هفت کیلومتری شمال غرب این قلعه و در محلی مشرف به روستای میرآباد سازه ای معماری احتمالاً برجی وجود دارد که آنگونه که از توصیف مردم محل برمی آید یکی از سازه های فرعی قلعه است که به منظور دیده بانی و یا اطلاع رسانی می توانسته مورداستفاده قرار گیرد.
در قلعه حدود 13 برج را می توان تشخیص داد که چهار برج در یک امتداد قرار گرفته اند و حدفاصل آنها آثار دیوار مشخص است.
در فضاهای داخلی قلعه تعدادی آب انبار بیشتر به فرم مستطیل قرار گرفته است. در سال 1935میلادی یک هیئت اتریشی به سرپرستی آلفونس گابریل از این قلعه بازدید کرده و آنرا قلعه ای عظیم دانسته است.
با توجه به وسعت زیاد این قلعه که یکی از وسیعترین قلعه های قهستان به شمار می رود ونیز گستردگی آن بر روی قلل متعدد و داشتن سازه های فرعی، اهمیت فراوان آنرا نزد سازندگان و ساکنانش می رساند. این قلعه با توجه به شواهد موجود از قلعه های اسماعیلیان به شمار می رود.
این اثر به عنوان یکی از آثار منتسب به فرقه اسماعیلیه از جایگاه مناسبی در میان آثار تاریخی منطقه برخوردار است. وجود آثار معماری که یا کاملاً مشخص می باشند و یا به دلیل مدفون شدن در زیر آوار پنهان هستند و نیز پراکندگی آثار فرهنگی منقول برسطح اثر نشان دهنده اهمیت این آثار است.
فرقه اسماعیلیه که به عنوان یکی از گروهها و نهضتهای مخالف حکومت سلجوقیان و خلفای عباسی مطرح می باشد، از سال 484 هجری قمری با تصرف قلعه درح در منطقه توسط داعی حسین قاینی تا سال 654 هجری قمری که زمان حمله هولاکوخان مغول یعنی حدود 170 سال، حضوری مداوم در منطقه قهستان داشته اند. لذا با توجه به اینکه این اثر تاریخی یکی از قلعه های منتسب به اسماعیلیان می باشد به لحاظ تاریخی ، فرهنگی و نیز باستان شناسی اهمیت فراوانی دارد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا