عمومی

صدای اهالی تشنه ولی آباد زیرکوه به گوش مسئولان نمی رسد

روستای ولی آباد که از دو روستای گرینگ و گرینگک تشکیل شده است و در فاصله حدودا 12 کیلومتری جنوب شهر حاجی آباد و در همسایگی روستای زیبا و سرسبز اردکول قرار دارد، این روزها از بی آبی رنج می برد.

به گزارش پایگاه خبری زیرکوه نیوز،روستای ولی آباد که از دو روستای گرینگ و گرینگک تشکیل شده است در فاصله حدودا 12 کیلومتری جنوب شهر حاجی آباد و در همسایگی روستای زیبا و سرسبز اردکول قرار دارد.
اگر چه این روستا در دامنه کوههای سر به فلک کشیده قرار دارد، اما با توجه به خشک شدن تقریبی قنات روستا و عدم اتصال این روستا به شبکه آب شرب روستایی، مردم این روستای 25 خانواری از تشنگی رنج می برند.
یکی از بانوان کهنسال روستا در حالی که ظرفی از آب در دست دارد در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز از بی آبی در روستا گلایه مند است و اظهارداشت:تنها منبع آبی روستا قنات این روستا بوده است و از گذشته های دور یک شیر آب در پایین دست روستا از قنات لوله کشی شده است تا مردم آب شرب خود را از این شیر تامین نمایند اما خشک شدن قنات باعث شده تا این آب این شیر هم کم شود و مردم برای تامین آب با مشکل مواجه شوند.
وی از عدم اتصال لوله کشی روستا به آب شرب ناراحت است و می گوید:آب آشامیدنی تا روستای تاجکوه که در فاصله یک کیلومتری روستای ولی آباد قرار دارد آمده است اما مردم این روستا همچنان از بی آبی رنج می برند.
زهرا محمدی ادامه داد:آبرسانی به روستای ولی آباد با تانکر انجام می شود و در طول هر هفته یک تانکر آب به روستا می آورند که مردم از آب این تانکر برای شسشتشو و موارد دیگر استفاده می کنند اما جوابگوی نیاز اهالی نیست.
این بانوی 65 ساله گفت:مسئولان هر روز قول می دهند اما با توجه به اینکه آب شرب در نزدیکی روستا قرار دارد اما هنوز این وعده عملی نشده است و مردم سالهاست آب شرب خود را با تانکر یا از قنات اردکول تامین می کنند.
نقشه های مسئولان هیچوقت عملی نشد
یکی دیگر از بانوان روستا در حالی که مشغول شستن لباس در پای تنها شیر آب روستاست،گفت:چند سالی هست که به علت خشکسالی آب قنات روستا خشکیده است و مجبوریم برای شستن ظرف و لباس از این شیر آب که از قنات بالای روستا لوله کشی شده است استفاده کنیم.
وی ادامه داد: مجبوریم بوسیله موتور و ماشین و … از قنات اردکول و جاهای دیگر آب مورد نیاز خوردن و شستن و گوسفندان و … را تامین نمائیم و این کار چندین ساله اهالی این روستاست.
این بانوی روستایی خاطرنشان کرد: دو سه سال است که مسئولان به روستا مراجعه می کنند و نقشه می کشند اما هیچوقت این نقشه هایی که کشیده اند عملی نشده است و مردم همچنان تشنه اند.
چاره ای جز تحمل نداریم
یکی دیگر از بانوان روستای ولی آباد نیز در حالی که تشتی از ظروف نشسته بر سرداشت،گفت:از چند سال گذشته که آب روستا خشک شده است، وضعیت ما همین است و با وجود اینکه اذیت می شویم اما چاره ای جز این نداریم و باید تحمل کنیم.
وی بیان داشت: امیدواریم مسئولان این مشکلات ما را ببینند و درک کنند و هرچه سریعتر چاره ای بردارند.
مجبور به مهاجرت از روستا هستیم
یکی دیگر از اهای روستای ولی آباد در گفت و گو با خبرنگار ما گفت:روستای گرینگ و گرینگک که با نام ولی آباد شناخته می شود در حال حاضر 125 نفر جمعیت دارد و مشکل بزرگ این روستا کمبود آب است.
دادی با بیان اینکه آب روستا کلا خشک شده است، گفت:اگر قنات روستا حفاری شود آب مجددا جاری می شود و برای این موضوع بارها به بخشداری و فرمانداری مراجعه کرده ایم و گفته ایم لااقل از بودجه دهیاری این مجوز را به ما بدهند تا حفاری قنات انجام شود اما پاسخی به ما نداده اند.
وی ادامه داد:قنات روستا به طول 120 متر و روستای گرینگک به طول 125 متر است که کاملا خشک شده است و با وجود اینکه آب در عمق 7 متری زمین وجود دارد اما متاسفانه اقدامی جهت احیای این قنات انجام نمی شود.
دادی به آبرسانی با تانکر اشاره کرد و گفت: هر هفته یک تانکر آب به روستا اختصاص می یابد اما این تانکر جوابگوی جمعیت روستا نیست.
نزاع بر سر آب!!!
وی بیان داشت:یک شیر آب در روستا وجود دارد که از قنات بالادست لوله کشی شده است و گاها اتفاق می افتد که بر سر استفاده از این شیر آب بین مردم نزاع اتفاق می افتد اما باید بسوزیم و بسازیم.
دادی گفت: سال گذشته وعده اردیبهشت ماه را به ما داده اند اما امسال مجددا وعده جدیدی به مردم داده شده است اما هنوز معلوم نیست کی آبرسانی به این روستا انجام خواهد شد.
وی با بیان اینکه تا کنون 25 نفر از جوانان این روستا مهاجرت کرده اند،خاطرنشان کرد: مسئولان این همه تاکید دارند که مردم در روستاها بمانند اما وقتی آب نداریم چگونه در روستا زندگی کنیم ؟ در صورتیکه اگر این اب باشد همه همین جوانها به روستا بر می گردند و مجددا کشاورزی و دامداری روستا رونق می گیرد.
هیچ کمکی به روستا نشده است
دادی گفت: مسئولان هیچ کمکی به روستا نمی کنند و با اینکه بارها به مردم قول داده اند اما هنوز اقدامی برای روستای ولی آباد انجام نگرفته است.
وی با اشاره به وضعیت اسفیار کشاورزی در روستا ، بیان داشت:با توجه به کمبود آب کشاورزی روستا در وضعیت اسفناکی قرار دارد و در حال حاضر مجبوریم مزارع خود را با تانکر آبرسانی کنیم.
دادی ادامه داد:اکثر زمین های کشاورزی و زعفرانی مردم خشک شده است و مردم از این راه بسیار متضرر شده اند.
وی خطاب به مسئولان گفت: عاجزانه تقاضا داریم قنات های ما را بوسیله کارشناسان مورد ارزیابی قرار دهند و اگر واقعا آب دارد خرج بکنند تا هم مردم به نان و نوا برسند و هم جوانهای ما به روستا برگردند.
دادی با بیان اینکه ما به غیر از مسئولان نظام، مسئول دیگری نداریم و انتظار داریم دست ما را بگیرند،گفت: ما منتی به مسئولان نداریم اما مسئولان بگویند برای این روستا چه کاری انجام داده اند؟ همه مسئولان به این روستا آمده اند و وعده ای به مردم داده اند اما متاسفانه هیچ کاری انجام نداده اند.
آبرسانی به روستای ولی آباد در قالب فاز 4 آهنگران انجام می شود
مدیر آبفار روستایی زیرکوه در خصوص آبرسانی به این روستا گفت: آبرسانی به روستای ولی آباد و اردکول در قالب فاز 4 آهنگران در قالب اسناد خزانه تامین اعتبار شده است، اما هنوز تبدیل به پول نشده است و به محض تامین اعتبار مراحل پیمان سپاری و اجرای عملیات آن آغازخواهد شد.
علیرضا غلامحسنی خاطرنشان کرد:پیشنهاد انجام این عملیات داده شده و تخصیص هم گرفته است و منتظر این هستیم تا اعتبارات به دست ما برسد و به محض تخصیص اعتبار ، عملیات آبرسانی به ولی آباد آغاز خواهد شد که احتمالا از دی ماه سال جاری این اتفاق بیفتد.
وی با اشره به آبرسانی با تانکر گفت:تانکر بر اساس سهمیه است و هر خانوار در شبانه روز 50 لیتر سهمیه آب دارند و درحای که در ماه یک تانکر بیشتر سهمیه این روستا نیست اما سه تانکر به این روستا اختصاص می یابد.
گزارش: علی بیهقی
انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا