عمومی

طرح غربالگری اتیسم،توسط بهزیستی زیرکوه اجرا می شود

رئیس اداره بهزیستی شهرستان زیرکوه گفت:طرح غربالگری و تشخیص اختلال اتیسم،در بین کودکان۲تا۵سال زیرکوه،توسط بهزیستی و موسسات تحت نظارت آن اجرا می شود.

محمد بارانی در گفت و گو با پایگاه خبری زیرکوه نیوز، اظهارداشت:ختلال اتیسم یاASD،گروه اختلالات عصبی رشدی است که با کمبود در ارتباطات و اجتماعی شدن و علاقه محدود و رفتار های تکراری همپوشی داشته،و همچنین به مشکلاتی در عملکرد مغز و دستگاه عصبی اشاره دارد که همزمان با رشد فرد،بر هیجان،توانایی یادگیری و حافظه او تاثیر منفی می گذارد.
بارانی صمن اشاره به اینکه اختلال اتیسم مادام العمر است و فرد دارای اختلال با اموزش های مستمر می تواند از زندگی طبیعی تری برخوردار شود،گفت:به هر میزان که بتوان این اختلال را در یک کودک تشخیص داد، زودتر هم می شود از برنامه های درمانی برای کمک به این کودکان بهره برد.
وی گفت:ارتقای کیفیت زندگی افراد دارای اختلال اتیسم و خانواده هایشان،شناسایی کودکان دارای اختلال اتیسم به منظور مداخله بهنگام،در دسترس قراردادن خدمات برای کودکان دارای اختلال اتیسم و خانواده هایشان،ارتقای سطح اگاهی جامعه نسبت به اختلال اتیسم،ارتقای سطح آگاهی و بهداشت روانی خانواده دارای اختلال اتیسم و ارتقای سطح آگاهی افراد کلیدی و مسئول نیز از اهداف اجرای این برنامه است.
بارانی افزود:در ابتدای طرح غربالگری اتیسم،از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی،اجرای برنامه های بازدید،اگاه سازی عمومی در جامعه با روش های اطلاع رسانی مانند پوستر،بنر،پمفلت،بروشور و برنامه های رسانه ای،آگاه سازی و ازلاع رسانی در سطح جامعه صورت می گیرد و سپس پرسش نامه عربالگری اختلال اتیسم،که شامل ۱۰سوال برای کودکان۲تا۵ساله است،جهت تکمیل آن در اختیار خانواده ها قرار می گیرد.
وی ادامه داد:در صورت مثبت بودن پاسخ سه سوال یا بیشتر از ۱۰سوال در کودکان و مشکوک بودن پرسش نامه،توسط کارشناس آموزش دیده پایگاه غرباگری و تشخیص اختلال اتیسم،کودک به مراکز آموزشی و توانبخشی اختلال اتیسم استان،جهت مداخلات مرکز محور و خانواده محور،ارجاع خواهد شد.
محمد بارانی ضمن تشکر از شبکه بهداشت و درمان که با این اداره در طرح غربالگری اتیسم همکاری می نماید،گفت:خانواده ها می توانند برای هماهنگی شرکت در آزمون غربالگری اختلال اتیسم،به اداره بهزیستی شهرستان،موسسات تحت نظارت این اداره از قبیل(نواندیش،طفلان مسلم،امیرالمومنین،قمربنی هاشم شاهرخت،کلینیک مددکاری بهار) و همچنین مراکز و خانه های بهداشت زیرکوه مراجعه نمایند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا